Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Judoka, Sziv, mi-ati dat idei bune, le incerc sigur. Cozonacul sarat cred ca merge si rulat ca un cozonac clasic, nu?

 

Zilele trecute (cat nu a mers forumul) am facut ciorba de perisoare, orez, ciuperci, carnati de casa la cuptor cu piure si varza dulce calita, gris cu lapte (de mai multe ori, cu dulceata de coacaze, sirop de capsuni si sirop de artar), spaghete cu creveti si sos alb.

 

Azi aniversez o varsta, nu vreau sa gatesc, vom manca in oras, dar daca am chef voi face deseara un tort rasturnat cu mere si frisca. Sambata, cand vom avea musafiri, fac tortul meu cu nuca (reteta e la Retetele ghtarului) si o coliva pentru mama de Mosii de iarna.

 

Intre timp voi mai gati ceva, suntem in vacanta si nu mai fac pentru cateva zile, cred ca o supa de pui cu galuste si o salata boeuf.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, la multi ani minunati !!!  [il]  [il]  [il]

Multumesc!

 

Am facut tortul de mere rasturnat, dupa reteta Laurei Laurentiu:

 

https://www.lauralaurentiu.ro/retete-culinare/prajituri-torturi/prajitura-rasturnata-cu-mere-caramelizate-reteta-simpla.html

 

O recomand, are jumatate din cantitatea de zahar de la alte retete similare de pe net. Si pandispanul e foarte bun, fara pic de praf de copt.

Eu am lasat merele intregi, curatate bineinteles, nu am facut caramel separat, doar am presarat merele cu putin zahar. Si am imbracat tortul in frisca.

 

Am mai gatit azi o ciorba de pui à la grec si salata boeuf. Maine fac fasole pastai cu smantana, usturoi si mamaliga. Am fiert deja pastaile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu in ultimul timp pastaile verzi le fac cu ou, reteta de la Laura Adamache, foarte bune, rapid si usor de facut, dar parerea mea e ca sunt perfecte doar dupa ce au fost gatite, daca stau la frigider pentru a doua zi nu imi plac.

Traditional , as fi copt o tava mare de sfintisori,dar am zis pas , am facut niste clatite dimineata. Mai am in plan o friptura de miel , spre seara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Azi aniversez o varsta, nu vreau sa gatesc, vom manca in oras, dar daca am chef voi face deseara un tort rasturnat cu mere si frisca. Sambata, cand vom avea musafiri, fac tortul meu cu nuca (reteta e la Retetele ghtarului) si o coliva pentru mama de Mosii de iarna.

 

 

Cu ceva intirziere, insa multi ani cu sanatate , iti doresc!

 

Eu inca nu pot scrie la subiect ca inca nu gatesc decit sporadic, chiar daca am plita aia de oiaj, faptul ca nu am apa, imi face foarte dificil procesul de gatit.

 

Am facut ceva spaghetti cu ton si niste tortellini cu spanac si brinza, cu niste piept de pui prajit, o salata de rosii si castraveti cu bagheta.Atit...

 

In rest, sa traiasca mincarea gata preparata din diverse magazine alimentare, pe care am gustat-o pentru prima oara si pe care trebuie sa va spun , ca este foarte buna, nici nu m-am asteptat sa fie asa buna si gustoasa, felul asta de mincare.Plus ca e portionat, cu numar de calorii...e o treaba foarte buna daca vrei sa slabesti numarind caloriile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata de luni :-)

 

Am reusit sa ma adun vineri (aveam o stare de lene-oboseala teribila, plus stres cu patrupeda) asa ca sambata dimineata am facut repede piata si am gatit astfel: ciorba cu de toate, mancare de spanac, mancare de dovlecei picanta, cotlet la cuptor, piept de pui la tigaie cu sos alb, am trantit in cratita si o punga de orez-gyrosh semipreparat de la Lidl, plus paste-scoici cu feta si slanina prajita, am prajit si niste carnaciori, iar dupa-masa am plecat in oras la pas sa vedem magnoliile inflorite. Seara am continuat cu o lasagna (in viata mea n a iesit atat de gustoasa) si un blat simplu insiropat cu capuccino si deasupra crema de mascarpone-frisca-Nutella.

Si mult pa la toata lumea :-))) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urari!

Sziv, sanatate patrupedei! (Noi de-abia am scapat de stresul operatiilor celor doua pisici, le-am sterilizat si una a avut ceva probleme la cicatrice, vineri le-a scos firele.)

Andacos, as innebuni de nervi sa nu am apa la bucatarie atat timp. Sper sa se rezolve cat mai repede. Mancarea gata preparata e intr-adevar buna, cateodata.

 

Eu am facut niste mucenici moldovenesti grozavi anul asta. Reteta Jamilei, aluat de cozonac usor simplificat si cu mai putin zahar.

 

Azi fac o ciorba de fasole cu un pic de kaiser afumat, carnati la cuptor cu piure si sparanghel. De maine inapoi la munca, de gatit doar feluri rapide. Mai gatesc de acum duminica, sambata vom iesi la restaurant pana la urma sa ma sarbatoresc cu intarziere, weekendul asta nu s-a putut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...