Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elkia, ai talente ascunse:) Ce torturi ai facut ! cred ca unul e padurea neagra si unul egiptean. 

Stevia noi o faceam ca pe spanac , dar ciorba cu loboda e preferata mea, primavara.

Nu gasesc deloc aici, vara uneori mai vad cate un fir de loboda in pungi cu salata asortata.

Eu am facut ciorba de fasole cu leustean, si multe altele, copilul e in vacanta si a trebuit sa asigur trei mese pe zi :))  am gatit mult..De luni la scoala, uraaaa

 

Am inceput sa ma gandesc cat sa ne ingrijoram pentru ce mancam sau cum mancam. Are sens sa fim anxiosi ca mancam una sa alta ?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum e duminică, am făcut o ciorbă pentru câteva zile, de fasole verde și cartofi, dreasă cu smântână. Frigărui de pui la grătar și cartofi dulci copți în coajă, la microunde. Și o salată boeuf. Supa de la salata boeuf o voi congela.

Am făcut dimineață clătite, deci sar desertul.

 

Eu nu mă mai îngrijorez ce și cum mâncăm. Oricum, nu am de unde cumpăra mâncare naturală 100%. Încerc să evit pe cât pot conservanții, aditivii dubioși, ingredientele nesănătoase și produsele foarte procesate și să gătesc sănătos.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu voi ce părere aveți dar am citit și văzut un doc și despre uleiuri DIN PLANTE SI SEMINTE (soia, floarea soarelui rapita...) chiar si de cocos.

 

Cumpăr ulei de măsline și avocado,  am și o sticlă de ulei vegetal pt când mai facem o dată pe lună cartofi prăjiți sau șnițele. 

 

Chiar spunea ca, cartofii de la fast food uri datorita uleiului sunt la fel de daunatori organismului ca și țigările.

Nu cred ca am mâncat în viața mea de 7 ori de la McD.

Țin minte ca o data am avut un cupon gratis de chicken nuggets, eram cu Pepper si eu nu am putut sa maninc și i-am dat lui … a mirosit și nu s-a atins, carnea folosită probabil e sub orice critică. Acasă dacă îi fac e înnebunit să manince.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca are mare importanta ce și cum mâncăm. 

Noi chiar încercăm de câțiva ani să nu mâncăm toate prostiile care sunt prin magazine sau la fast food . 
 

Cumpărăm FF rar la nevoie mezeluri, chipsuri, cereale, sucuri, dulciuri, conserve. 
 

Lactate, am doar un singur fel de iaurt simplu și unul de lapte obișnuit și câteva feluri de brânzeturi naturale, feta si Romano de la costco, mozzarela iar soțului îi place blue cheese și de capră . 

Soțul face și afuma  șuncă, cârnați, mușchiuleții, și brânză știu măcar ca nu sunt pline de MSG si nitrite. 
 

De asta ma mir când văd, voi câte dulciuri faceți… pt ca din câte am citit eu chiar sunt convinsă ca excesul de zahăr e cel mai dăunător. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totul poate fi consumat cu masura. O portie de cartofi pai nu omoara pe nimeni, ba eu consider asta ca o imunizare  [:-)))]

 

Weekend cu gatit la mine, ma si mir ca am reusit ieri sa ies la inghetata la Mc cu fetele, sa plimb cainele de 3 ori mult mai mult decat de obicei (ba si o baie i am tras [il] ), am dormit dupa pranz si plimbare, am facut si puzzle si am apucat sa si citesc :-).

Vineri seara am inceput cu un tort de zahar ca am avut de dus la o prietena.

Sambata am inceput cu painea cu oua, apoi am facut supa de fasole uscata cu afumatura, lasagna, toros cu varza murata, 3 portii de pilaf :-) .

Si am facut ciocolata de casa dupa vechea mea reteta, dar nu s a intarit cum trebuia, nu am idee care a fost problema, la gust e bestiala. Am facut si foietaj cu crenvursti, cu sunca si cascaval.

Duminica pt pranz am facut paste de orez cu pui stirfry si legume in stil chinezesc, nu facusem niciodata si cica a iesit super mega bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cumpăr ulei de măsline și avocado,  am și o sticlă de ulei vegetal pt când mai facem o dată pe lună cartofi prăjiți sau șnițele. 

 

in industria alimentara, se pare ca cea mai multa mafie este la uleiul de masline produs in italia. Marea mejoritate e defapt falsifict si noi consumama petrol. 

si culoarea neagra la masline,e alea care arata super, tot dupa un proces de fabricatie f nesanatos si plin de chimicale se obtine.

 

eu nu prea mai consum icre dupa ce am vazut un reportaj cu fabricile din china si procesul de productie.  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

De asta ma mir când văd, voi câte dulciuri faceți… pt ca din câte am citit eu chiar sunt convinsă ca excesul de zahăr e cel mai dăunător. 

eu prefer sa le fac proaspete in casa. Ca oricum noi  suntem saturati de reclame, biscuiti, bomboane, sucuri, fast food, chipsi,etc.

orice exces e daunator, chiar si ala de fructe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, nu am de unde cumpăra mâncare naturală 100%. Încerc să evit pe cât pot conservanții, aditivii dubioși, ingredientele nesănătoase și produsele foarte procesate și să gătesc sănătos.

corect.

fleur, tu ai fost la nutritionist, parca. A fost de folos? a schimbat ceva in felul vostru de alimentatie? Ai avut rezulatele asteptate ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...