Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

 fie mea prefera cartofi fierti in coaja si taiat felii, ouale fierte tot asa felii, porumb si maioneza :-) 

eu mai inlocuiesc cartofii cu sfecla rosie fiarta. F buna iese si in varianta asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi am improvizat rapid la prânz aripioare de pui în sos honey garlic, la cuptor cu legume coapte (mini ardei, zuchini și ciupercuțe mici), totul acompaniat de tzatziki. A fost delicios. Mai am ciupercuțe și le voi face tot așa, la cuptor pe o tavă-grătar, așezată pe altă tavă în care se toarnă un pic de apă. Au gust de grătar mmm. Macaroons cu alune de pădure la desert, cumpărate.

 

Mâine repetir cu copane de pui în sos barbecue în loc de aripioare.

Și o supă cremă de brocoli pentru săptămâna viitoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am repetat azi legumele coapte și am făcut și grătar, mici cu o parte din legume. Restul la cuptor, împreună cu o altă tavă, de pulpe cu usturoi și sos barbecue. Legumele au fost cele mai populare.

La desert înghețată de fistic, cu un strop de sirop de caramel sărat.

Ce bine îmi pare că a început sezonul grătarelor și al înghețatei!

Hamburgeri, piept de pui, frigărui, simplifică mult prepararea și fără miros în casă, gătesc pe terasă.

 

Voi face mai pe seară supa de brocoli și un pilaf 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu mai multe in plan, pana la urma am reusit sa gatesc astfel:

sambata - mancare de cartofi cu carnaciori-felii, supa de pui, boeuf, o mancare de dovlecei, tocanita de pui, carnati de casa prajiti, fasole frecata si a trebuit sa mai fac un piure, apoi fiecare isi combina ce si cum vrea.

Dulce am trantit in caserola piscoturi, capsuni taiate, frisca+mascarpone, in straturi pana sus :-) si am facut foietaj cu crenvursti, sunca/cascaval.

Duminica ar fi trebuit sa fac niste hamburgheri, langosi, n am mai avut nici chef, nici energie, nici timp. Ramane pe data viitoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri am facut pleurotus pane cu piere cartofi si salata verde + ridichi.

mai avem ciorba de pui cu galuste.

astazi cred ca fac o tocana de cartofi cu porc, sau poate mazare cu porc...si daca am timp si o prajitura care le place  si e simpla tare, doar ca e cu plicuri ole. au mancat la cumnata mea si de atunci am facut si eu de cel putin 5-6 ori, chiar daca tot le zic ca nu le mai fac. pe de alta parte nici prajiturile cumparate nu stiu ce contin... asa ca pana se satura de ea le mai fac de cateva ori [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred că prăjitura Silviei e cu cremă din plicuri de budincă? 

 

Eu am făcut piept de pui la grătar cu felii de zuchini la grătar și orez. Felul unu supă de pui cu găluște.

Desert înghețată.

Pentru mâine la pachet salată din ultimele ouă de Paște (au stat numai la frigider, sunt bune)  cu multă ceapă verde, un pic de maioneză light și muștar. Voi face sendviciuri.

 

În weekendul lung (de vineri avem liber până luni inclusiv) vreau să fac o ciorbă mai consistentă, de costițe de porc dacă găsesc, sau de perișoare. Îmi aduce colega mea leuștean proaspăt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...