Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.106


Recommended Posts

Supa de visine proaspete. fara samburi, cum se face in Ardeal. 

 

Velvet,    data viitoare fac si poze, am impartit-o duminica si ce am pastrat pt noi s-a mancat deja, dar voi reface reteta, a mers f rapid si e o prajitura duuulce cum ne place noua :-)

 

Aici reteta asemanatoare cu ce am primit eu :

https://www.bucataras.ro/retete/prajitura-dinte-de-negru-60755.html

 

Aseara am gatit importriva vointei mele  [zid]  am primit fasole verde si am facut o mancare cu carnaciori, plus spaghete cu sunca, sos alb si mozzarelle.

 

Diseara pun primul meu gem de caise si de piersici   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Iar trebuie să gătesc, nu am niciun chef dar s-a terminat tot.

O ciorbă, poate de pui de data asta iar felul doi nu am idei deocamdată, voi scotoci în frigider și congelator.

De fapt cam știu ce am la capitolul legume: spanac, praz, brocoli, la proteine nu știu cum stau. Ah, am găsit: somon, de fapt păstrăv "somonat", cu brocoli sau spanac sau ambele. Cu orez simplu garnitură.

 

În weekend vreau să fac clătite cu jambon și mozarella, la aparatul de făcut gofre. Am văzut un video și arătau bestial, acum să vedem ce iese. Și clasicele pancakes cu banane, de care nu ne-am săturat încă. Sunt cele mai pufoase și gustoase pancakes, cu un pic de dulceață acrișoară sunt nebunie.

Sâmbătă îl serbăm și pe fiu-miu, cu pizza, tort de înghețată și gogoșele mici cu diverse sosuri: ciocolată, fructe etc., Mr. Puffs se numesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, gatesti fenomenal:), eu credeam ca doar le incalzesti, dar tu spui ca e prima oara cand iti place sa gatesti. E super ca poti incerca retete noi care iti si reusesc si daca pastrezi fotografii si reteta poti  sa le faci oricand cu ingredientele tale.

In afara de asta nu mai mananci nimic? 

 

Merg si eu sa fac clatitele cu banane, a la Fleur si mai vreau sa fac shrimps cu paste de orez. 

Ma mai inspir de la voi , asa ca mai spuneti, Szy , poti sa scrii o carte de bucate.

 

Fleur, succes baiatului, sa mearga la scoala dorita. Nu stiam ca la voi tot in clasa a 7 incep Secundara. Big step, merg singuri la scoala, nu mai sunt atat de dependenti de parinti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca baiatul Fleur, la multi ani!

 

Eu m-am tinut de plan, insa pentru perioada ce urmeaza nu am nicio idee.

 

Astazi cu siguranta ceva chinezarii-inca nu am discutat cu fii mio, insa cu siguranta asta va fi, ma gindesc sa fac niste spaghetti cu ton sa am doua zile.Miercuri as vrea sa fac o supa cu galuste sau o ciorba de pasare cu taitei de casa- am jumatate de pui din ala crescut cu malai , in congelator si asta as vrea.Daca gasesc-ca am cautat si ieri insa nu am gasit unde am fost eu , in graba-as vrea niste pastai inabusite cu usturoi si niste friptura de curcan sau pui, facuta la airfrayer.

 

Cam asta ar fi niste idei, insa nu sunt sigura ca toate se vor materializa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata de luni :-)

Sambata dupa-masa am reusit sa gatesc asa: ciorba de perisoare, ardei umpluti, salata de vinete, spaghete cu sunca si sos alb, tocanita de pui. La pranz am livrat McShit si langosi :-)))  Iar la cina am facut eu hamburgeri.

Duminica dis-de-dimineata m am apucat sa fac paine cu ou, portie dubla de wafe, piure, ceafa si piept de pui la gratar, salata de varza si m a lovit harnicia si am facut un chec la tava in care am pus fructe gasite in frigider: niste cirese, 3 pierici, 2 caise, o mana de afine si am fiert rapid o budinca de fragute (am pus cu lingura budinca fiarta in lauatul pus in tava), a iesit o nebunie ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am fost 2 sapt in Florida. Am închiriat un apartament la ocean cu o vedere superbă.

2 dormitoare + living + bucătărie… dar nu am gătit mai nimic. Soțul ne-a făcut mâncăruri, shrimp etc dar in rest la restaurante.

la cele americane nimic impresionant, mâncarea relativ scumpă și fără gust deosebit. 
Mâncarea la mexicani, un deliciu …niciodată nu mă dezamăgește, îmi place cel mai mult buritto cu carnitas.
Am mâncat un orez bun cu safron la un restaurant spaniol. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...