Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Gata, azi beau cafeaua cu voi!

 

In primul rand, La multi ani sarbatoritilor si multumim si noi pentru urari!

 

Dana, a venit mos Nicolae ca mi-am pus alarma pe telefon  . Altfel nu se mai poate. Noi aici suntem rupti de realitatea din ro iar decembrie e o luna atat de intensa incat e foarte usor sa uit sa cumpar ceva.

Anul acesta le-am dat seara calendare de craciun si pentru fiecare o punga cu bomboane sau caramele. Si atat. Si asa consuma prea mult zahar. Am luat la inceputul lunii un singur calendar de la un magazin cu produse naturiste si le-a placut fetelor. Cand am fost sa iau dulciuri mai erau cateva calendare si am zis hai sa mai iau 2. Surprizele din calendar sunt de fapt un mix de pasta din diverse fructe deshidratate. Doar ca sunt de copii mici. Cea mare a primit cu un unicorn  , cea mijlocie cu Peppa pig si cea mica a ramas cu primul calendar luat care e cu Paw Patrol. 

Cum a fost debateul de 8-9 ore? Suna ca si cum ar fi mers la serviciu.

 

Mare lucru ca voi citit asa mult, si ea si tu. Pe aici se tot dezbat rezultatele proaste de la testele Pisa. E foarte clar ca multi copii nu mai citesc si ca nici parintii lor nu le citesc. Nu e deloc directia buna pentru generatia tik-tok si alte platforme digitale de pierdere a timpului. E important ca un copil, un adult, sa aive rabdare, sa poata citi un paragraf mai lung, sa il inteleaga.

 

Judoka, va trebui sa aloci si mai mult timp fetei ca nu suna bine faza de rebeliune. Sper ca doreste sa stai cu ea. Eventual si mai mult contact cu anturajul ei.

 

Nu am donat carti la o asociatie anume desi am salvat lonkul. Am dat prin familia extinsa cele de copii si volumele cu Ciresarii. Restul au loc in comoda pe care am pastrat-o. Mai am pe la mama unele care sunt utile pentru bacalaureat dar au ramas acolo si chiar am uitat de ele.

 

Felicitari baiatului pentru centura!

 

Laura, are dreptate baiatul cu gratar noaptea si mai ales dupa tort. Ciudat. Dar e de apreciat ca iti spune una alta de pe la petreceri.

 

Elkia, asa simt si eu cumva vizitele pe dc ca suplinesc nevoia de comunicare, lipsa familiei in apropiere. E bine si ca sunt cam aceeasi generatie copii nostrii. Ca suntem noi ca mame cam in aceeasi galeata 

 

Si pentru mine e tare greu cu cadourile. Au facut liste, le tot modifica, doi din noi am luat fix acelasi lucru [8D] . 

Daaar, eu simt nevoia si sa iau ceva ce nu e pe lista.

I-am luat mijlociei pulovar putin sclipicios pentru ca unul similar l-a stricat la maneca. Si cum nu e fix ce dorea ea trebuie sa il returnez. Asa am patit si anul trecut cu un pulovar de ziua ei    I-am luat si un tricou negru Nike fix linkul trimis de ea si marimea sugerata. Dar e mic si a mers la sora mai mica. Asa ca alta criza ca sora primeste cadou fix de ziua ei. N-avea niciun sens sa-l returnez ca a fost pret bun si cea mica cam avea nevoie de unul.

Oricum, greu greu cu 3 pustoaice.

 

Am luat un joc Bananagram aici in Norvegia. Are si caracterele speciale norvegiene dar le scoatem daca decidem ca jucam in engleza sau romana. Asa succes a avut aici ca am luat unul si la Bucuresti. Deci ne batem in cuvinte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum a fost debateul de 8-9 ore? Suna ca si cum ar fi mers la serviciu.

 

Mare lucru ca voi citit asa mult, si ea si tu. Pe aici se tot dezbat rezultatele proaste de la testele Pisa. E foarte clar ca multi copii nu mai citesc si ca nici parintii lor nu le citesc. Nu e deloc directia buna pentru generatia tik-tok si alte platforme digitale de pierdere a timpului. E important ca un copil, un adult, sa aive rabdare, sa poata citi un paragraf mai lung, sa il inteleaga.

 

 

Debate-ul a fost intens. A inceput la 9.00am si s-a terminat la 21.00. A mancat o supa pe la 12.30 si i-am mai facut ceva sandvisuri la un mom dat si ii reinnoiam periodic apa si ceaiul.  [fri]  Pe la 13.00 erau deja terminati, dar mai apoi si-au revenit, pe seara erau foarte agitati, cred ca adrenalina ii tinea in forma. 

Ale s-a panicat la un mom dat, arbitra ii facea semn sa incheie ca depasise timpul alocat, si a inchis microfonul si s-a delogat. Cel mai epic moment microphone down ever. Ii auzeam razand.  [:-)))]

 

Vb de rezultatele proaste PISA de la noi ? se dezbat in Norvegia ? 

Eu nu cred ca ar tb sa ne raportam la asa ceva. Programa noastra este altfel, daca elevii de 14ani din orice tara ar primi subiectele de matematica de la evaluarea nationala garantez ca nu trec de 30%. 

 

Dar da, programa noastra este depasita si cam incarcata, neconforma cu practica, nu ca profesorilor le-ar pasa. In perioada discutarii legilor educatiei era liniste pe toate platformele, acum toate discutiile lor se invart doar in jurul salariilor. 

 

Dar da, putina lume citeste. Si profesorii sunt destul de ciudati, nu vor sa avanseze cu timpul. 

De ex, Ale tb sa citeasca ptr engleza un roman clasic, a vrut Circe-Madeline Miller profesoara a fost categoric impotriva.  [fal]  De ce ? nu stiu. Acum citeste Virginia Woolf - To the Lighthouse. 

Nu inteleg de ce nu-i lasa sa citeasca ceva ce le place, orice carte e ok. Tb sa inceapa de undeva si sa se discute pe fiecare carte in parte. Dar 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 
Probleme peste tot
 
Testul Pisa relevă o scădere fără precedent a performanțelor elevilor. "Comparativ cu 2018, performanța medie în țările OCDE a scăzut cu 10 puncte la citire și cu aproape 15 puncte la matematică". 
 
Potrivit OCDE, declinul este deosebit de pronunțat în mai multe țări, între care Germania, Polonia, Norvegia și Islanda. Ele au înregistrat un declin de 25 sau mai multe puncte la matematică între 2018 și 2022. "Observăm o scădere dramatică a scorurilor la matematică și alfabetizare în mai multe țări", se arată în document. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru rezultatele proaste din Norvegia nu se poate da vina pe fonduri insuficiente. Aici se baga multi bani in educatie doar ca nu e competitie, nu sunt deloc stricti cu elevii. Ei se asteapta la performante cu vorba buna. Adolescenta e oricum o perioada greu si logic ca nu depun efort daca nu se trage de ei.

 

Am vazut o parte din subiectele la matematica. Destul de usoare si logice. Poate ca ar trebui sa le dau mijlociei mele.

 

Edit: Linkul meu e in norvegiana si doar o parte din exercitii. O sa caut mai tarziu exercitiile de la mate. Trebuie sa fie ele undeva pe net.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu nu cred ca ar tb sa ne raportam la asa ceva. Programa noastra este altfel, daca elevii de 14ani din orice tara ar primi subiectele de matematica de la evaluarea nationala garantez ca nu trec de 30%. 

 

 

adica romanii sunt sau nu sunt alfabeti funktionali?!

 

coada aia tot sus sta cand se vine cu " vai ce buni suntem noi la mathematica" (ramasita comunista)

 

sunt aia 1% sau cei la care parintii investesc.

 

ca mie imi e clar ca mai putin de 25% dintre scolarii nemtii de clasa 1a termina cu bacul. 

 

si nu e nici o rusina. asta e societatea. io ma multumesc cu cat castig io

 

ce ma interezeaza ca romanii au olimpici?! sunt aia 7 oameni in 19 milioane de oameni.

 

in alta ordine de ideii, romanii au iesit foarte slab. asta e realitatea ca multi care citesc un text, nu il inteleg si de aici se nasc diverse probleme sociale.nu ca 7 Romanii ajung la olimpiada internationala si apoi ii preiau americanii. si iar ma enervez ,cu raspunsuri " asa suntem noi, daca nu iti convine asta e... [alcool]

io lucrez cu romanii si da, stiu technic dar nu e nici un plus valoare daca lipsesc multe pe alte planuri. nu poti functiona cu sferturi de masura, din pacate

 

e mai prezenta ca nicioadata expresia lu Jung: "Daca nu faci lucrurile inconstiente constiente, ii zici soarta si iti conduce viata"

 

 

 

si noi ca familie citim mai putin cand avem netflix, disney plus. Acu mai nou io mi-am luat Voxa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...