Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Felicitari copilului, Judo !

Elkia, ce frumos, puiuti gemeni. 

 

Si la mine a plouat in draci si acum e rece, 1°C era aseara, asa ca iar am aprins caloriferele si am facut foc in soba. 

Am profitat ca e pamintul moale si am smuls buruieni (ce-mi place ocupatia asta  ).

 

Devo, eu as face si as minca sarmale o data pe saptamina. plus ca imi place sa maninc sarmale la altii (sa vad ce face concurenta). 

Ca ai intrebat : pentru studentii mei avem date limita (cam o luna de la sfirsitul trimestrului) sa trimitem notele. Daca examenul e la inceput de semestru (aici nu sunt sesiuni) incerc sa corectez repede, insa nu apuc tot timpul. Daca am examene la sfirsit de semestru se intimpla sa stau si in vacanta sa corectez (de citiva ani cam asa ceva fac in vacanta de Craciun). 

Acum sunt in priza caci am adunat examene scrise, laboratoare si un concurs national. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Super tare  [flo2] felicitari Bianca. Cred ca o sa i placa tare mult si o sa capete experienta.

 

La morga nu stiu daca o sa intre prea multi sau daca nu o sa lesine pe acolo.

 

M-a sunat azi cand au iesit de acolo. Ii remura vocea de emotie si exaltare "a fost ata de fain! mai vreau sa vin!". Le-a aratat  si camera frigorifica,cu cadavre in saci,  dar nu a lesinat nimeni.  A fost o dna doctor care le-a explicat cum functioneaza totul, i-a dus in sala unde se fac autopsii, apoi in laboratorul unde se fac analize anatomo-patologice, in laboratorul de toxicologie. Bianca a spus ca ea vrea sa se faca medic legist si a stat doctorita mai mult de vorba cu ea, i-a explicat si partile negative, ce presupune munca facuta acolo. Cand ieseau a intrebat-o diriginta daca mai vrea sa se faca legist, la care Bia a zis "daa! chiar m-a convins mai mult ca asta vreau sa fac!"  La final doctorita le-a spus ca ea e deschisa oricand se poate sa vina sa mai stea de vorba, sa le mai arate lucruri pe acolo, sa faca si voluntariat daca vor. A mea era "eu! eu!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si vroiam sa ma laud cu proiectul de la scoala.

Au castigat pe toata regiunea si se duc mai departe national.  [il]  acuma trebuie sa filmeze si in engleza.

Au facut un clip despre cum isi face publicitate o firma de turism la o anumita regiune.

Fii mea e f incantata.

Felicitari! Mult succes in continuare! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

devo, eu am avut o perioada dupa izolarea din pandemie cand nu simteam nevoia deloc sa ies, sa ma vad cu oameni. Acum am ramas cu ceva anxietate in hypermarketuri si aglomeratii. Cred insa ca  e bine sa faci un efort, macar din cand in cand sa te vezi cu oameni care iti plac. S-ar putea sa te surprinda cat bine iti face un suc in oras sau o ora de stat la povesti. 

Nici eu nu fac sarmale ca mi-e tare urat procesul de invelit in frunze, dar daca mi-ar cere unul din copii, m-as baga imediat la treaba. Ma bucur ca ti-au iesit bune si sunt sigura ca ii vor placea fetei. Drum bun si zile frumoase petrecute impreuna va doresc! Ea are vreun plan ce va face dupa ce termina studiile? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta sa se mai remedieze din revendicari si sa cada la o intelegere.

Pur si simplu ii bulverseaza pe copii la maxim. Sunt examene in joc, emotii, mai vii si cu greva asta.... Dupa 2 ani de pandemie cand au fost cu scoala in pom, de abia mai intrasera lucrurile in normalitate...

 

Sa faca si rotativa aia guvernamentala mai repede, ca parca ar fi schimbarea lumii... e clar ca pleaca niste gunoaie si vin alte gunoaie, ca se invart tot aia de nu fac nimic. Deci care vine in locul cui, mi-e perfect indiferent. Ca si asta e un punct nevralgic, faptul ca guvernul asta e pe faras ca asteapta ailalti in pole position si treneaza totul. Si fox acum s-au inflamat spiritele...

 

 

ioana, sper din suflet greva profesorilor sa nu dea peste cap cursul festiv ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

devo, eu am avut o perioada dupa izolarea din pandemie cand nu simteam nevoia deloc sa ies, sa ma vad cu oameni. Acum am ramas cu ceva anxietate in hypermarketuri si aglomeratii. Cred insa ca  e bine sa faci un efort, macar din cand in cand sa te vezi cu oameni care iti plac. S-ar putea sa te surprinda cat bine iti face un suc in oras sau o ora de stat la povesti. 

Nici eu nu fac sarmale ca mi-e tare urat procesul de invelit in frunze, dar daca mi-ar cere unul din copii, m-as baga imediat la treaba. Ma bucur ca ti-au iesit bune si sunt sigura ca ii vor placea fetei. Drum bun si zile frumoase petrecute impreuna va doresc! Ea are vreun plan ce va face dupa ce termina studiile? 

Ai perfecta dreptate, stiu si am remarcat ca ma simt bine cand sunt luata cu japca, ca sa zic asa. Nu vreau sa ma duc, dar nu pot refuza... si ma simt bine. Dar sunt intr-o faza in care nu vreau  [soricel]  nu vreau sa vorbesc, nu vreau sa fac treaba, nu vreau sa sa sa... simt ca nu am energie. parca as avea 3 ani la faza cu nu vreau. doar muncesc la job ca o sonata si imi face placere.  [fri]

Imi place Bianca ta, stie ce vrea. E greu sa ajungi sa iti dai seama ce vrei sa faci in viata si copiii care stiu ce vor din timp, sunt chiar norocosi. A vazut serialul Body of Proof?

Fii-mea a vrut sa faca chimie (spre disperarea mea), apoi bio-chimie, ceea ce e alta mancare de peste. E pasionata de imunologie, dar in acelasi timp ii e teama ca nu o sa fie mereu asa pasionata, ca daca se duce spre academic nu o sa fie bine platita... e intr-o faza de cautari.  Are note foarte bune, ii permite sa sara peste master, dar cer multa experienta la aplicatia pt doctorat si aici e deficitara. Ar putea sa faca 1 an pauza si sa munceasca in laborator (ceea ce mie nu-mi surade-la pauza ma refer). Mai are vara asta sa se gandeasca. 

 

Devo, eu as face si as minca sarmale o data pe saptamina. plus ca imi place sa maninc sarmale la altii (sa vad ce face concurenta). 

Ca ai intrebat : pentru studentii mei avem date limita (cam o luna de la sfirsitul trimestrului) sa trimitem notele. Daca examenul e la inceput de semestru (aici nu sunt sesiuni) incerc sa corectez repede, insa nu apuc tot timpul. Daca am examene la sfirsit de semestru se intimpla sa stau si in vacanta sa corectez (de citiva ani cam asa ceva fac in vacanta de Craciun). 

Acum sunt in priza caci am adunat examene scrise, laboratoare si un concurs national. 

Multumesc de raspuns. Fii-mea a dat examenele in prima saptamana din mai, primesc raspunsurile la sfarsitul lui iulie  [batcap] Ma intrebam daca peste tot e asa.

Spor la corectat! E interesant sa vezi lucrurile din mai multe unghiuri    [flor]

 

Felicitari, Judoka!  [flor]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devo si Laura, felicitari fetelor voastre! Sunt hotarate, stiu ce saovr sa faca, bravo! Foarte tare!  [flo2]

Monica  [flo2] si fetele tale sunt la fel de ambitioase si hotarate  [il]

Fii-mea nu a fost asa hotarata ca Bianca. A vrut sa faca design, apoi arhitectura, apoi chimie, chimie si doar chimie. Abia in penultimul an de liceu (cred) a dat de o profa de biologie care a facut-o sa iubeasca biochimia si sa se duca in directia asta, desi si eu ii spusesem ca biochimia ii da mai multe optiuni decat chimia. Eu i-am aratat partea practica si nu am convins-o, profa ia aratat partea interesanta. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...