Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Ziua buna!

 

Soare, cald, frumos, nimic interesant sau notabil in vietile noastre. Copiii stau acasa din cauza de greva. Bianca pe langa trandaveala mai face ceva chimie, biologie. Rares face plimbari cu prietenii in oras si ore intense de joc pe calculator / telefon combinate cu ore lungi de somn. 

 

Am mancat primele salate cu ridiche, ceapa si frunze de salata verde din gradina. Ma declar agricultor de succes! Rosiile s-au prins si merg bine, la fel si castravetii si ardeii iuti. Am pus de proba marti seara cateva fire de vinete, dar alea inca stau lesinate, nu stiu ce succes voi avea. 

Barbatul dupa munci intense, dar mai ales creative a reusit sa faca un teasc pt struguri, ca de cand ne-am apucat de facut vin am imprumutat mereu. Am incercat sa cumparam de 2 ori de pe net dar le-a trimis inapoi pt ca erau f prost facute. Avea niste piese de la un teasc foarte vechi mostenit de la bunicii lui , a mai improvizat, a apelat la un strugar, in final i-a iesit super bun. 

 

Cam cu atata ne laudam deocamdata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mcoca, ma bucur ca ati avut o iesire frumoasa, cu baterii incarcate. O sa avem si noi un weekend lung saptamana viitoare. Planul e sa  evadam doar eu cu sotul intr-o vizita la niste prieteni care ne-au invitat din iarna. Copiii sunt f fericiti ca sunt de capul lor cateva zile. (cred ca incep petrecerile de ziua lor cu anticipatie, la cat de convinsa promite fii'mea ca pot sa plec linistita ca fac ei curat in casa sa fie frumos si sa nu  ma stresez) .

Ai mei inca nu au adus vorba de scoala de soferi. Bianca are 2 prieteni care au luat carnetul de curand si a zis ea ceva ca nu pare a fi asa greu cum credea si poate ar incerca. Eu nu am tinut sa ii imping neaparat deocamdata, desi e clar un skil absolut necesar si pentru ei in curand. Mai vedem... 

 

 

Monica, Dana, eu chiar nu cred ca se va ajunge la amanarae /anulare de examene. Se va gasi un compromis. Succes fetelor sa nu isi piarda concentrarea si rabdarea. Mai e putin si gata! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, Dana, eu chiar nu cred ca se va ajunge la amanarae /anulare de examene. Se va gasi un compromis. Succes fetelor sa nu isi piarda concentrarea si rabdarea. Mai e putin si gata! 

 

Bineinteles, doar ca este frustrant. 

 

Multumim, doar ca exact asta vad ca lipseste, concentrarea. Cred ca s-au saturat deja.  [batcap]

 

Alexandra a fost sa dea examenul de franceza ptr aptitudini ( engleza i-au echivalat-o cu Cambridge  [ph34r] ) si a fost foarte prost impresionata de atitudinea profesoarelor din comisie ( erau enervate, rautacioase ) a plecat plangand de-acolo. Asta in conditiile in care anul asta a participat la olimpiada nationala la franceza si a luat 91pct. 

Acum zice ca nu mai vrea sa mearga la liceul resp. Asta mai lipsea.  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Alexandra a fost sa dea examenul de franceza ptr aptitudini ( engleza i-au echivalat-o cu Cambridge  [ph34r] ) si a fost foarte prost impresionata de atitudinea profesoarelor din comisie ( erau enervate, rautacioase ) a plecat plangand de-acolo. 

Ce idioate,ca altfel nu poti sa le spui. Asa ma enerveaza genul asta de profi/oameni.

 

Laura,

felicitari pt gradinareala. E f interesant programul lui Rares. 

 

L. are asa, prezentarea finala la concursul ala economic,sapt viitoare,/ spectacol la gimnastica, de pregatit pasajul la centura, etc.

 

Eu cu scoala si greva nu ma pronunt. In rom e posibil orice, inclusiv anulatea unor examene. Sunt pesimista, stiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manichiura, coafor, sacou, camasa, curs festiv, rochie, sandale, banchet.

Au trecut toate acestea, poate se apuca si fii-mea de facut variante de teste la romana si matematica. Ar cam fi cazul. 

 

Pe mine ma enervau cei care sustineau sa se renunte la examenul de bacalaureat in iunie 2020. Pai pandemia vine si trece, cum sa ramai fara diploma de bac toata viata?!! Stres mare cu masurarea temperaturii la intrare, imi amintesc. Da, era si sesiunea a doua de bac, dar nu mai prindea admiterea la facultate pana se afisau rezultatele definitive la sesiunea a doua... Fain tare, ce sa zic...

 

Mik, si spui ca te straduiesti sa imblanzesti o pisica?    Eu nu stiu cum reusesc sa imblanzesc tot ce misca, si gandaci de Colorado as putea dresa, cred. Ieri am "imblanzit-o" pe Luna, pisica cu un ochi, care are stapani iubitori, dar boabele vecinilor sunt intotdeauna mai bune decat cele din ograda ta.

 

Ioana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, a fost mare stres cu pandemia si examenele cu masuratul temperaturii. 

La BAC nu stiu cum a fost, la EN stiu ca au fost 2 sesiuni la 2 saptamani distanta, daca la prima sesiune "picai" testul termoscanarii :))

Stiu pe cineva care a picat termoscanarea, avea 37.5 si nu a putut intra in examen. Si-a facut test zilele urmatoare, negativ! O prostie a fost... oricum stateau distantati... A dat peste 2 saptamani, dar a fost ff stresat ca "daca mai imi ese o data 37.5, ce ma fac, pic EN-ul?" Deja romana si matematica nu mai reprezentau stres, smapima era termoscannerul.... A dat cu bine in sesiunea 2.

 

Acum... numai e pandemie, nu mai e acelasi stres, dar tot stai asa, ca pe ace, se termina greva, nu se termina, se amana, nu se amana.... nu mai zic de inghetat ca nu accept asa ceva.... ies eu in strada si alte cateva zeci de miisau sute... Dar e un stres care putea sa nu fie...

 

A avut si Ana banchet ieri, frumos, masa, dans etc.... s-au simtit bine

 

Am echivalat si noi o diploma Cambridge B2, ar trebui sa o luam de la secretariatul centrului unde s-a tinut examenul/ s-au schivalat diplomele.... sper sa am de unde sa o iau...29-30 mai

Pe 31 au ultimul clopotel, apoi vine perioada libera... apoi termina scoala... dar parca totul e in ceata....om vedea.

 

Mai au si lipsa de note.... (aici intreb si eu, senina ca omul, asta nu era treaba profului, sa vada pe parcurs cate note au si sa le puna mai din timp? ca uneori ma enerveaza si profii astia de nu mai zic); asa ca le-a mai dat fise, cu mentiunea prin diriginta, sa le aduca la scoala sau sa le posteze "daca se vor incheia mediile"  [fri]  (mi-a sunat asa urat)

 

Succes mult si mobilizare, ca speram ca se va rezolva ceva cumva....  asa de azi pe maine e greu, n-au de unde ca au bagat prea mult prin buzunare si nu mai au bani ::((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, ce copil intelept e Bianca. 

Sper sa nu fie penalizati copiii.

 

Ioana, am conversatii cu pisica, ii dau mincare cind (se) mianuna, Sta prin jurul casei si cind ma vede intr-un fotoliu la parter se aseaza si e pe pervazul ferestrei afara, insa nu se lasa atinsa. Nu stiu de unde vine frica asta, nici daca a fost dusa vreodata la veterinar. Vad doar ca a avut coada taiata si zdrobita. Grija mea e sa nu ramina insarcinata caci sunt vreo 3 motani care ii fac curte.    

 

La mine a fost prima zi cu soare de cins m-am intors din Romania. Lucru mare. Nu am pus nimic in gradina. Au inflorit lacramioarele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Noi suntem la fii-mea de o saptamana si am avut parte de vreme foarte frumoasa, nesperat de frumoasa. Intr-o singura seara a plouat usor, in rest, in fiecare zi soare. Uneori dimineata e mai noros/putin cetos, dar dupa 9-10 iar e soare. Sa va spun ca lumea face deja baie in mare? Ne-am plimbat prin Scotia, am luat si un tur Outlander asa ca am fost pe la castelele unde s-a filmat. Foarte frumos, Scotia e asa verde, oamenii foarte draguti, energici, relaxati... cel putin asta e partea care o vad eu ca turist. Ah, si roscati o multime  [il]  [il]  [il] O problema am cu limba... nu inteleg ce vorbesc    am avut insa noroc de un ghid din Anglia.

In rest am gatit, copt prajituri, m-am bucurat sa vad copiii fericiti. Aseara au gatit ei pentru noi. Ma bucur sa vad ce oportunitati are fii-mea in comparatie cu noi si ma uit cu jind cata tinerete este in jur!

Cam atat de aici, ne pregatim sa iesim. Un weekend placut si insorit sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, am conversatii cu pisica, ii dau mincare cind (se) mianuna, Sta prin jurul casei si cind ma vede intr-un fotoliu la parter se aseaza si e pe pervazul ferestrei afara

 

Eu zic ca esti pe drumul cel bun. Asa incepe totul, cu o conversatie pe pervaz  .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Noi suntem la fii-mea de o saptamana si am avut parte de vreme foarte frumoasa, nesperat de frumoasa. Intr-o singura seara a plouat usor, in rest, in fiecare zi soare. Uneori dimineata e mai noros/putin cetos, dar dupa 9-10 iar e soare. Sa va spun ca lumea face deja baie in mare? Ne-am plimbat prin Scotia, am luat si un tur Outlander asa ca am fost pe la castelele unde s-a filmat. Foarte frumos, Scotia e asa verde, oamenii foarte draguti, energici, relaxati...

 

Superb orasul studentiei fiicei tale. L-am vizitat acum mai bine de 10 ani. Tocmai citisem cartea O Zi a lui David Nicholls, asa ca m-am bucurat sa merg pe urmele personajelor din carte (si ei proaspeti absolventi ai Universitatii). Parca s-a facut si un film dupa acest roman, cu Anne Hathaway in rolul principal.

Mi-as dori sa vad mai mult din Scotia, putin probabil insa. Doar daca nu ajunge fiica-mea sa studieze acolo, sa-i fac o vizita.

 

Da, eu am chef de calatorit, dupa cum se vede. Ar trebui sa-mi revin, vacanta-i departe...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...