Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

E, trece si asta, pacat ca experienta asta ne-a cam tocit nervii in sensul rau. 

1 copil a avut profa resp la olimpiada nationala, unul singur, si n-a putut scoate diploma la timp. 

Maine este banchetul, Macar asta sa fie OK. 

Diriga a iesit din greva. Pacat ca nu este profa de mate.  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc pt urarii.

Distractie placuta la banchet, ai meu nu au facut nici in clasa  a 10 desi au facut cursurile de dans, iar fata nu vor face nici anul acesta. Pacat nu am avut ocazia sa vedem cu este aici dar din auzite este frumos, aici participa si familia daca doreste. Poate la anul la baiat se organizeaza bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

[cit]  [cit]

 

am impresia ca e luni, daca ieri a fost liber. Nu am mai fost cu totii pe afara, reluare din ziua prefedenta, piscina, alergare, fiecare cu gasca lui.  [8D] 
In schmb , am iesit dimineata la plimbare singura. Asa fain a fost. Era o briza usoara, soare, exact ca in zilele de vacanta la mare, in copilarie.

 

Laura, nu cred ca e vorba de incredere. E tot timpul intelept sa ai un plan b.

am o cunostinta al carui copil a intrat la uni la amsterdam, inca nu au gasit cazare. Habar nu am ce face daca nu gaseste nimic convenabil.

o saptamana reusita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu parentingul & examenele, e o treaba complexa :))) Depinde ff mult de copil, cat de serios e, daca ii sta gandul la ce invata si la teme sau doar face temele ca sa scape de ele, cu gandul la iesiri, jocuri si altele...

Incerci sa nu pui presiune, sa nu stresezi, sa creezi un climat calm, de liniste.... dar uneori mai apar si scantei. Daca vezi copilul detasat de toate si distrat, ca face altceva in loc de ce trebuie la momentul respectiv. Asta am patit pe toata perioada scolii online, a fost o experienta oribila!! Multa neatentie, paza si nervi aproape non stop;

 

ALtminteri nu am fost genul care sa zic: ai examen, nu mai iesi, nu mai faci nimic recreativ, doar invatatura. 

Asa a fost in copilaria mea si a altor copii de varsta mea si nu am vrut sa repet povestea. Pe vremea mea, cum se iesea mult in fata blocului la joaca, eram o gasca de copii de diverse varste, mai mari, mai mici, in diverse clase la scoala... E, cum incepea un nou an scolar si vreun copil intra in clasa a8-a, nu-l mai vedeai neam in gasca, aveai senzatia ca a "murit", a disparut din bloc... rar il mai vedeai cu parintii daca se duceau pe undeva.... Cam acelasi lucru l-am patit si eu cand mi-a venit randul sa intru intr-a 8a, mi-au zis ai mei: gata cu joaca si distractia, ai un an greu, te pui cu burta pe carte stai acasa si inveti! Si nu am mai iesit afara cu gasca de copii, oi mai fi iesit din an in paste-nu-mi mai amintesc. Am avut asa senzatia ca s-a terminat copilaria si distractia si clasa a 8a a fost un an de sacrificiu unde s-a rupt ceva (noi eram mai copilarosi atunci decat copiii de acum, deh, alte vremuri). Ma rog, apoi a urmat liceul cu chestiile specifice, mai bune sau mai rele si tot asa... Intr-un fel inteleg stresul parintilor de atunci, ca era admitere la liceu, aveai o singura optiune, totul sau nimic, (la ce vrea sa se revina acum), trebuie musai sa iei o nota ff mare daca voiai sa te insctrii la un liceu bun, nu exista "a doua sansa" fie si daca micai la 5 sutimi, la redistribuire prindeai doar licee slabe, mult sub ce puteai tu. Asa cum e acum, cu multiple optiuni, asta e, nu intri la prima, intri la a doua, la a treia, la a 10-a... nu mai e chiar asa mare presiune, doar sa tragi un pic de tine sa iei niste note decente, mai bine spus, sa fii la maximul posibil la examen.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, distractie frumoasa la banchet. Ana l-a avut miercurea trecuta, maine au ultimul clopotel, si mai departe Dumnezeu cu mila ca e ceata totala... la noi contunua grevele, nimeni nu a iesit din greva, vad ca nu se intrevede nici o solutie, toata lumea merge inainte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat..............

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Se pare ca la bacalaureat nu mai suntem ultimii. Vacanta a inceput de acum. In 30.06 avem primirea diplomelor. Noi nu am fost murati in Romania deloc, sunt de 20 de ani aici cu familia.

 

a început vacanța de Rusalii . 2 sapt. 
 

apoi au iarăși teze  . 
al meu , asta mic de clasa 10 are mathe in 05.07. 
 

si in Bayern vacanța de vara începe ultima, la 01.08.

noi pe 28.07, cred . 
 

de obicei noi miercuri iar voi vineri . 
 

Abiball ( balul bacalaureaților ) este pe 07.07. Noi îl avem la o sala de baluri . 
atunci se acorda diplomele de bac . 
mia cuvântul șeful promoției lor și directorul etc . 
 

2 ani de zile au strâns bani prin vânzări de diverse . Wafe, pizza clătite etc . 
 

noi am rezervat 5 locuri. I- am luat bilet soacrei . 
Pe mama mea nu o pot aduce. Ce rău îmi pare. 
 

dar nu toate liceele se organizează așa . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei au avut anu trecut excursi clasei . 1 sapt . Au fost 3 destinații : Praga, Londra și Scoția . 
primele doua cu autocarele . 
cei 70 copii s- au împărțit cum au vrut ei. 
al meu a fost la Londra. 
 

sapt trecută au rezervat un club . Miercuri . Peste 200 copii au fost . 
10€ intrarea. 
a doua zi au fost normal la școala. 

l- am lăsat eu l școala apoi la întoarcere l- am rugat sa ia faxi. A fost prima oară când a luat taxi . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E sper ca profesorii sa reuseasca sa obtina o parte din ce doresc cat mai repede ca evaluarea nationala sa se desfasoare la data care este programanta.

Elkia fata este in 2004. Ea vrea la Uni profil Wirtschafts und Recht. Inca nu e hotarata unde.

Zi am fost si noi la piscina dar ca rece, dar nu am mai scapat de cea mica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a felicita copiii destepti cu rezultate f frumoase!

 

Vio, Monica, imi pare f rau ca treceti prin stresul asta gratuit cu greva ....

 

Elkia, ce fain e balul vostru. Aici nu e asa, desi copiii viseaza la tot felul de minunatii à l'americaine :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...