Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Scuzati ca dau buzna, as avea o intrebare pentru Mcoca si Mik, relativa la Lyon. Fii'mea va fi anul viitor acolo (a fost acceptata la prépa ECG (economie) la Lycée Ampère in al 2lea arr., rue de la Bourse). Si acuma ii cautam locuinta, ca fix liceul ala il voia, care nu are internat. CROUS-ul i-a refuzat cererile. Intrebarea mea este daca stiti pe cineva care ar avea o garsoniera in zona sau nu foarte departe (ma gindesc ca va avea nevoie sa se intoarca seara de la liceu si/sau biblioteca si nu vreau sa bintuie singura cine stie pe unde sau sa piarda mult timp in transport).

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marox, felicitari copieli ! caminele CROUS sunt pentru studenti bursieri cu o categorie mare. 

 

Fiica-mea are scoala in Lyon 9 si sta la un sfert de ora de mers pe jos intr-o rezidenta privata. 

 

Ceea ce trebuie facut acum imediat : suni la secrretariat si intrebi : 

1. daca nu au camin pentru cei din classes prépa

2. Daca nu, daca au o lista cu rezidente private in zona sau accesibile cu transportul in comun. Apoi suni si-ti organizezi vizite. 

 

Avantajul cu lista de rezidente privata e ca e putin mai mic costul dosarului de inscriere. Asteptat-te totusi ca dosarul sa fie de la 300 de euro in sus si pretul propriu-zis sa fie in jur de 600/luna + abonamentul EDF. 

 

Noi nu am avut reflexul de a suna la secretariat insa stiu ca functioneaza bine. Vizitele au fost facut éclar : prima rezidenta vizitata i-a placut si am platit imediat (in gol vreme de 2 luni ca sa fim sigure ca va avea loc). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, felicitari fiicei tale!

 

Din pacate toate apartamentele cunoscute de mine sunt date  :(. 

 

Cunosc liceul Ampere, este pe linia de metrou A. Deci cauta cazare pe linia asta de metrou. Metroul merge foarte bine, nu o sa aiba probleme. In plus si financiar o sa fie mai bine daca te departezi un pic de centru.

Daca nu gasiti la rezidentele private (vezi ca sunt f multe in zona Charpennes, la 1à min de Ampere) intrati pe grupurile FB de Erasmus.

 

Uite niste adrese de rezidente private

https://www.residence-preparc.com/

 

https://www.nemea-residence-etudiante.com/france/rhone-alpes/rhone/villeurbanne/thesee/residence-58.html?utm_source=annuaire&utm_medium=seo&utm_campaign=seo-local&utm_content=gmb

 

https://www.studilodge.fr/fr

 

Nu ezita daca ai nevoie de ceva si te astept la toamna la o cafea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru incurajari, apreciez toate mesajele primite.

 

A trecut si examenul la romana, daca ieri a fost mai dificil din punct de vedere al emotiilor, azi s-a trezit foarte bine, calma, gata de lupta. S-a gandit, a judecat logic, s-a corectat/verificat inainte de a preda teza, a fost bine pe ansamblu. Sigur ca e un examen cu o anumita doza de subiectivism, de interpretare, dar la chestiile clare, cuantificabile, a facut corect. La unul dintre subiecte a tratat dragostea fata de animale, nici nu putea sa o nimereasca mai bine. 

Am acum o durere de cap, ma incearca o migrena puternica de abia vad tastatura. Mi-am cumparat o carte, "Doamna Nobel", dar nu vad sa citesc, momentan, nici cu ochelari. Cred ca ma uit la un film, am inceput pe HBO "The lost King", il termin in seara asta.

 

Marox, felicitari! Fii-miu a stat 2 zile si jumatate in Lyon, dupa care a concluzionat "Da, cred ca m-as putea obisnui sa traiesc aici"  . I-a placut foarte - foarte mult orasul.

 

Laura, am citit despre petrecerile copiilor, felicitari! Ce varsta frumoasa!

 

Numai bine tuturor,

Ioana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru incurajari, apreciez toate mesajele primite.

 

 De altminteri, viseaza sa castige destui bani astfel incat sa-si deschida, intr-o zi, un adapost pentru animalele abandonate (cred ca s-a uitat prea mult la Battersea cu Paul O'Grady).

 

Ce frumos.  [il]

 

eu cred ca am mai scris, cred  [:-/] francezii au o emisiune cu adaposturile de animale: ce presupune munca asta, ce fac angajatii/benevolii.

unele povesti sunt triste( abandon din cauza comportamentului sau pur si simplu  pt ca stapanii sunt in varsta), dar sunt si multe animale care isi gasesc o familie iubitoare. Data trecuta era un cuplu la pensie, cautau un catzel. Si au plecat cu un catzel mic si doi pui de pisoi.  [8D]

Arata si dupa un anumit timp cum s-au acomodat animalele in familia de adoptie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sugestii Mik si Mcoca! Cred ca o sa ma plimb saptamina viitoare pina acolo; la fata locului mi se pare ca as avea mai multe sanse sa gasesc ceva!

 

Mcoca, mi-ar face placere sa bem o cafea (sau altceva) impreuna!

 

Ioana, nu se stie, poate ca intr-o zi fiul tau va locui la Lyon. Necunoscute sint caile...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, felicitari fetei! Succes, sa gasiti exact ce aveti nevoie si sa fie pe placul ei! 

 

Judoka, ma bucur ca s-a gasit o solutie pt pustiul tau sa mearga la petrecere! Ii doresc o vara la fel de frumoasa si palpitanta inainte! 

 

Ioana, Monica, bravo fetelor ca s-au descurcat! Sunt sigura ca si maine va fi super bine! Tin pumnii! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sugestii Mik si Mcoca! Cred ca o sa ma plimb saptamina viitoare pina acolo; la fata locului mi se pare ca as avea mai multe sanse sa gasesc ceva!

 

Mcoca, mi-ar face placere sa bem o cafea (sau altceva) impreuna!

 

Ioana, nu se stie, poate ca intr-o zi fiul tau va locui la Lyon. Necunoscute sint caile...

 

Marox, abia astept sa ne vedem. Saptamana viitoare e un pic complicata pentru mine intre aniversari si brevet dar vorbim. Ai PM

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...