Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Noi ne-am intors acasa dupa 4 zile de foc in Bucuresti. Cumplit de cald a fost, groaznic pt noi, invatati cu alt aer, alta umbra, alta atmosfera. Fetelor din Bucuresti, sincer, nu stiu cum rezistati vara! (ne intrebau prietenii nostri de acolo  'ce ai face daca ai sta in Bucuresti tot timpul si ar fi asa cald?"  am raspuns amandoi instant "m-as muta!") 

La concerte a fost super-ultra-mega-giga . Nu am cuvinte sa descriu cat de fain a fost, ce experienta a fost pt noi, cum ne-am simtit. Amandoua concertele au fost peste asteptarile noastre. Cand plecam de la Guns N' Roses Bianca, cu vocea gatuita de emotie si lacrimi facea "nu pot sa cred ca am trait asta! Nu pot sa cred ca l-am vazut pe Slash cantand live! nu pot sa cred!" A fost si pentru ea o super-experienta. Sper sa mai aiba parte de asa ceva. 

 

Bia e in tabara. Nu ne-a lasat sa ne apropiem decat pana la aleea ce ducea la caminul unde sunt cazati. Si-a luat trolerul si rucsacul si a plecat bodoganind   "deja nu imi place nimic, te sun in 2 zile sa vii sa ma iei"  (ea nu reactioneaza f ok  la situatii, locuri, oameni noi, asa ca era nemultumita inainte de a ajunge )  . Dupa cateva ore ciripea in telefon ca e fain, ca ceilalti sunt f de treaba, ca pleaca in oras la un bar cu totii. Au activitati care ii plac, i se par interesante workshopurile, au avut deja petrecere. Parca vad ca vine acasa si zice ca vrea la medicina la Cluj... 

 

Rares s-a hotarat si pleaca saptamana viitoare la Iasi sa lucreze un pic la fabrica cumnatului meu. E un atelier /fabricuta de piese metalice. O sa ajute la ambalat piesele pt expediere, la apasat pe butoane si dat cu matura  :)) . Unchiu'su a promis ca il si plateste si ii arata ce fac toate masinariile si cum proiecteaza piesele. Sper sa ii placa. 

 

Eu astept in fiecare zi ora 17 sa inchid calculatorul si sa ies la gradinarit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, nu inteleg, cum mate-info cu specializari diferite? In ce constau profilurile?  ( eu stiu ca la lic teoretice ai mate-info, socio-umane, filologie, stiintele naturii. Mate-info cu mai multe profile nu am mai auzit pana acum. Am auzit de intensiv engleza /germana /franceza, dar aia e altceva si se da proba de limba inainte de a te inscrie) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabi se refera la urmatoarea situatie care a fost si in cazul Andreei anul trecut, la Moisil, unde a optat ea:

 

Ea a optat la Moisil mate info = 1 cod. 

Doar ca la mate info erau 78 de locuri, adica 26x3, 3 clase

O clasa e info intensiv, alta engleza intensiv si cealalta fara nimic intensiv.

Deci 3 clase diferite.

Criteriile de distribuire al copiilor in clase a fost: optiunea lor, in ordine descrescatoare, apoi media la mate pt clasa de info, apoi daca ai certificat de limba pt englez, apoi media de admitere, nu stiu in ce fel exact. La ei rezultatele s-au afisat pe siteul liceului cam la o saptamana sau 10 zile dupa inscriere (cand am facut si aceste optiuni). 

 

Aici la Spiru unde a intrat Ana, la stiinte sociale sunt 2 clase, la fel, pe acelasi cod, una cu intensiv engleza si una normala, fara nimic intensiv. Om vedea la care opteaza si unde s-ar incadra ea, ca ea a prins mai printre ultimii 5-6 copii optiunea, nu a fost chiar in frunte, si daca va conta media de eadmitere, atunci va fi mai jos. Andreea era printre primii ca medie de EN. Dar vom vedea, nu-mi bat capul asa de tare, nu e chiar vital....

Dana, nu inteleg, cum mate-info cu specializari diferite? In ce constau profilurile?  ( eu stiu ca la lic teoretice ai mate-info, socio-umane, filologie, stiintele naturii. Mate-info cu mai multe profile nu am mai auzit pana acum. Am auzit de intensiv engleza /germana /franceza, dar aia e altceva si se da proba de limba inainte de a te inscrie) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, iar cu caldura, eu ma descurc, nu sufar de caldura, ci de frig. La frig incepe sa ma doara capul, sa ma doara ochii, sa tremur, nu ma simt bine pur si simplu, mai ales si pe ger + vant puternic. Asa ca reversul medaliei este ca suport bine caldura. Nu-mi place, dar ma descurc, suport :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica,inteleg acum la ce te referi. Doar ca in anii din urma cand am.urmarit eu, la CN Calistrat Hogas la noi in oras,unde au si clase de intensiv engleza era cod separat, cu proba de limba data la sfarsit de mai. Nu mi se pare ok sa fii pus automat la.intensiv ceva doar pt ca ai nota mare dar tu nu vrei asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Dana, mi-am amintit de proba la franceza a Alexandrei. Deci la intensiv o limba straina te referi prin profile, am inteles. E ciudat ca nu sunt coduri diferite, nu mi se pare normal sa nu conteze si optiunea copilului. Uite, ce ziceam de clasa de intensiv engleza de la noi de la Hogas 

 

 

post-8889-0-34337100-1689780295_thumb.jpg

post-8889-0-34337100-1689780295_thumb.jpg

post-8889-0-34337100-1689780295_thumb.jpg

post-8889-0-34337100-1689780295_thumb.jpg

post-8889-0-34337100-1689780295_thumb.jpg

post-8889-0-34337100-1689780295_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Bifat repartizare liceu fara prea mari emotii. Mate - info, acelasi colegiu unde a facut si gimnaziul, cum ne asteptam.

Si la noi clasele de mate-info sunt diferite: una intensiv engleza, doua simple (cred). Nu se anunta clasele pana in septembrie (bine, cei care au bifat intensiv engleza cred ca mentioneaza asta cand se inscriu, la ea nu a fost cazul, merge pe intensiv matematica  ). Medii foarte mari la Stiintele Naturii la colegiile bune, cred ca sunt cei care vor sa dea la Medicina.

 

O saptamana foarte aglomerata la job. Caldura ne doboara. O fi Luna lui Cuptor, dar nici chiar in halul asta  [fri] .

 

Ma duc sa mai citesc cateva pagini, oricum adorm curand cu cartea in mana.

 

Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, la colegiul unde merg ai mei anul asta cele mai mari note la bac au fost la stiintele naturii. Multi vor medicina din clasele alea, dar si Rares la clasa de mate-info are destui colegi care se pregatesc pt medicina. 

 

Am vazut un articol care zicea ca la A.I. Cuza la Iasi anul asta cea mai mare concurenta este la psihologie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...