Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ma bucur cand citesc ca fetele ce traiesc in vest gasesc si locuri frumoase , lucruri bune si evolutie in tara. Vacante cat mai placute si fara incidente tuturor! 

 

Ioana, tare fain suna ce o sa faci tu in weekend! Noi sigr vineri nu ajungem, pt ca lucram, iar sambata cred ca tata va vrea sa stam cu el cat mai mult (nu stiu, pare ok dar e intr-o perioada mai proasta emotional, il simt ca ii vine sa planga si il dau peste cap lucruri care nu il privesc neaparat, dar il afecteaza. Inca ii este f greu sa fie fara mama de ziua lui). Nu stiu daca am citit vreo carte de Ernu , dar l-am vazut in niste interviuri si imi place mult de el. La fel, pe Ilisoi il stiu mai mult din articole si scriei in online. Distractie mare sa aveti! 

 

Fii'miu dupa o saptamana de munca a ajuns la  concuzia ca nu a fost rau, interesant pe alocuri, dar nu crede ca ar vrea sa faca asa ceva in viata. Daca tot a capatat niste bani (munciti de data asta) , s-a dus sa ii sparga cu gasca la Costinesti 3 zile, ca au gasit ei un festival de rock romanesc (din care in mod normal nu asculta, dar orice ocazie de a pleca de acasa cu prietenii este buna vara asta). Bianca a venit cu tolba plina de amintiri si experiente din tabara de la Cluj, cu lucruri invatate si prietenii noi. Nu a venit decisa ca vrea acolo la facultate, dar nici nu ar spune nu. O sa vada cum se aseaza lucrurile la anul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors si eu din vacanta luni seara. Ieri la lucru .... azi la lucru .... sunt f obosita.

 

Eu am stat mult in Banat care nu e mai "fruncea" deloc. Timisoara e mult in urma Clujului si a Iasului parerea mea. Nu au fost ei in stare sa se aiba o centura, sa aiba un amarat de drum express (sau macar bucati de drum expres) intre Timisoara si Orsova. Anul astea au reusit de deschida un Aquaparc. Fainutz dar extrem de scump. Am fost de cateva ori si ne-am amuzat. Sunt dezamagita de Timisoara. Clar prefer Aradul.

 

In rest a fost f bine. Mi-am vazut familia apropiata sau un pic mai indepartata, a fost fain. Fetele au ramas la bunici, sunt bine. Maya invata codul sa il dea cand vine, Eva mai face matematica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, sper sa ajungeti duminica, la borsul moldovenesc. Eu m-am inscris pentru vineri la ceva care se numeste Tururile Nordului: pe ape. Si in paranteza se gaseste si explicatia tur gastronomic cu dezlegare la peste  .

 

Judoka, si eu mi-am luat ceva asemenator de la Mobexpert, o decoratiune florala din plastic care pare vie si imi place foarte mult. Atat mi-am permis sa-mi cumpar de la Mobexpert in momentul respectiv  .

 

Laura, ma bucur pentru experientele copiilor. Macar stie ca nu vrea sa se faca inginer, a taiat asta de pe lista. Si fii-miu, dupa cateva saptamani de practica in fabrica de reparat avioane, parca inclina sa creada ca-si va cauta un job in proiectare, nu in productie. Eh, cine stie. Masterul va avea un rol foarte important pentru viitorul lui profesional, ii va creiona un drum.

 

Cat despre relatia cu parintii in varsta, un roman as putea scrie. Au nevoie de sprijin, desi aparent sunt cat de cat independenti. Daca stau la casa si mai au de lucru in gradina si animale prin preajma, e mai usor. Dar cand stai singur in doua camere la bloc e tare greu.

La modul general vorbind, ma sperie cum la batranete ni se accentueaza anumite trasaturi de caracter, si nu cele mai frumoase. Toti vom ajunge acolo, stiu, nu blamez pe nimeni.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcoca, Timisoara a fost f promovata si laudata vara asta ca si capitala culturala. cica ar fi super spectacole si evenimente artistice. Nu ma mir ca e scump Aquaparc-ul. Cam totul e tot mai scump... Vacanta palcuta fetelor mai departe! 

 

Si mie imi place vacanta copiilor mei :))) . Gasca lui Rares s-a dus la mare data asta pe buget de austeritate, cu sta la cort si la casute in camping, cu baie si bucatarie la comun. Cred ca va aprecia mult mai mult cazarea , plaja si mancarea din concediul cu noi in Grecia  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cat despre relatia cu parintii in varsta, un roman as putea scrie. Au nevoie de sprijin, desi aparent sunt cat de cat independenti. Daca stau la casa si mai au de lucru in gradina si animale prin preajma, e mai usor. Dar cand stai singur in doua camere la bloc e tare greu.

La modul general vorbind, ma sperie cum la batranete ni se accentueaza anumite trasaturi de caracter, si nu cele mai frumoase. Toti vom ajunge acolo, stiu, nu blamez pe nimeni.

 

Daaa, vad si eu foarte clar diferenta dintre tata , care sta la casa, are gradina, animale, multi prieteni care ii trec pragul zilnic si soacra'mea care e intr-un ap de bloc, cu 2-3 persoane care o viziteaza. Biserica, serialele turcesti si romaniaTv /Antena3 sunt singurele ei distractii. Si o tona de scenarii pe care si le face in cap ... Ma tot gandesc ca cine stie ce baba voi fi si eu ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcoca, Timisoara a fost f promovata si laudata vara asta ca si capitala culturala. cica ar fi super spectacole si evenimente artistice. Nu ma mir ca e scump Aquaparc-ul. Cam totul e tot mai scump... Vacanta palcuta fetelor mai departe! 

 

 

Eu nu am vazut nimic din toate astea. Era mare reclama la un spectacol de marionete gigantice in aer liber, intr-o piata, la care nu am mai prins bilete; in rest nimic.

In fata operei era campionatul european de .... volei de plaja :).

Intr-o dupa amiaza canta o fanfara de copii nemti intr-o piata (dar de la ei putere, nu organizat).

 

Oraselul in care locuiesc eu a fost capitala culturala anul trecut. Pai au fost la evenimente stradale, gratuite intr-una. Copiii in scoli au facut o multime de activiatti culturale.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, uite aici un articol (scris slabutz dar e realitatea pe care eu am vazut-o) : https://www.stiripesurse.ro/timisoara-capitala-culturala-europeana-un-esec-pe-linie_3015078.html?fbclid=IwAR2-Rq-W2HzO7iYFkIbYZYmPqNLgHIvR9YYaJwpGxvnHL4qXsWUAVJ44Toc

 

Cateva extrase:

 

 

Se zice că ce începe prost continuă și se sfârșește și mai prost. Lansarea exercițiului de capitală culturală al Timișoarei s-a făcut, după cum ne amintim, total neinspirat, cu spectacole de-a dreptul derizorii. De-atunci încoace, Primăria nu a oferit nimic de substanță. Noroc cu Consiliul Județean, cu mediul privat și cu instituțiile de cultură profesioniste ale orașului nesubordonate Primăriei -Teatrul Național și Opera Română-, care au organizat evenimente demne pentru o capitală culturală europeană.

Ziarul local opiniatimisoarei.ro a dezvăluit zilele trecute că în prima jumătate a  acestui an, Timișoara a avut sub 180.000 de turiști! Extrem de puțini! Spre comparație, arătăm că în 2019 -ultimul an înainte de pandemie - , Timișoara a avut 396.644 de turiști dintre care peste 220.000 în prima jumătate a anului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...