Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

de unde ati zuburat Judoka in grecia?

 

noi luam lufthansa ca atlfel nu am gasit din Fra. din cauza biletelor nici nu prea am fost cu ei. e mai aproape Spania.

 

 

Copilul meu a revenit din Marsilia. alte experiente dar abia astepta sa ajunga acasa. 

Cassis ne-a recomandat in zona, ei au facut si trase in parcul national. Peisajele spectaculoase (in poze )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos si in Corfu si in Rodos. Pe ambele le-am vizitat anii trecuti si mi-au placut cel mai mult, ambele, cam la egalitate. Nu am fost eu prin multe locuri si insulte din Grecia, dar astea sunt locurile preferate. Am mai fost in Thassos, in Halkiiki (o data pe Kassandra si o data in SItonia) si in Salonic. 

 

In Rodos am prins si noi fff cald.... dar la malul marii era acceptabil, ca batea briza. Am fost si noi in Lindos, desi ne-ama topit de caldura pe acolo. Intr-adevar, impresionant. Mi-a placut mult si in Rodos town, zona veche, cetatea.... Ca plaja, cel mai mult mi-a placut Prasionissi, in capatul celalalt al insulei (fata de Rodos town unde am fost cazati), e o fasie de pamant unde se uneste Marea mediterana cu Marea Egee, si se cunoaste, sunt f diferite ca si culoare, ca valuri (una linistita, cealalta cu ceva valuri - cel putin asa era atunci cand am fost).

 

In Corfu mi-au placut zona Paleokastrita, cu plaja, acvarium, lagune Corfu town (Kerkira, cum ii zicea ei)0, palatul Achilleon al lui Sissi imparateasa Austriei....prin zona de nord am umblat, e o insula mai mare decat Rodos.

 

Anul asta noi am fost in Bulgaria in zona mai de sud a litoralului, Sunny Beach, Nessebar, Burgas.... orasul vechi Nessebar este foarte frumos. Am facut si plaja, am vizitat diverse, ne-am plimbat cu camilele :)) (au un parc, o rezervatie de camile in zona)

 

Imi doresc macar o data in viata, sa ajung in Croatia in zona Dalmatiei in zona Split, Rieka sau Dubrovnik..... sper ca reusesc pana mor.... Pana acum, cum zicea si Otilia, nu s-au aliniat astrele.... a fost mereu mai putin accesibil, e mai scump, e mai mult de mers si e nevoie si de escala (noapte dormita pe parcurs) si tot asa..... ma simt atasata de acele locuri fara sa stiu exact de ce....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corfu se pare ca e cea mai inverzita dintre insulele grecesti. Rodos mi ar fi placut si pt apropierea de bodrum. Cum scria ioana, imfluente turcesti, sau poate prinzi o croaziera si vizitezi si turcia, nu stiu,  [clo]

 

Noi am avut temp in jur de 30 gr, nimic fata de ce a fost zilele astea la noi. 35-36 gr si 25 noaptea. Asta seara vad ca s-a mai racorit si bate usor o briza.

 

E. poate de la strassbourg sa fie mai multe zboruri. De la basel am zburat. Ca o paranteza, erau zboruri corfu-cluj. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am facut si plaja, am vizitat diverse, ne-am plimbat cu camilele :) [il]  [il] ) (au un parc, o rezervatie de camile in zona)

 

Imi doresc macar o data in viata, sa ajung in Croatia in zona Dalmatiei in zona Split, Rieka sau Dubrovnik..... sper ca reusesc pana mor.... Pana acum, cum zicea si Otilia, nu s-au aliniat astrele.... a fost mereu mai putin accesibil, e mai scump, e mai mult de mers si e nevoie si de escala (noapte dormita pe parcurs) si tot asa..... ma simt atasata de acele locuri fara sa stiu exact de ce....

Ce chestie interesanta.

 

sau sunt locuri pe care le vizitezi si nu iti spun mare lucru, desi toata lumea le lauda sau le apreciaza. Cum ar fi amsterdamul sau bruxelles, f frumoase , dar parca nu imi transmiteau nimic.

Personal nu stiu daca mai am wish list. Doar ado ar vrea sa viziteze japonia. Pt cultura lor, mancare, curatenie. Poate si faptul ca practica judo, l-a influentat.nu stiu exact  [biz]

Apropo, colega mea tot in japonia e vara asta. Cica de mica au pasionat o samuraii su cultura lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ziua buna! 

 

Am disparut mai mult sa mai putin motivat. Pentru noi vacanta de vara la mare e vacanta de refacut energiile, de leneveala, zacut ca molusca la soare, balaceala. Ne cautam cazare foarte aproape de plaja , lasa masina in parcare si nu o mai scoatem decat pt maxim 1-2 plimbari de cateva ore. Deci eu nu prea am ce povesti. Unde am fost anul asta a fost ok, dar am vazut si mai frumos si mai bine in alte parti. Prea glomerat pt gustul nostru (era aproape de Salonic si am prins si sf Maria cand si le greci e liber. Radeam ca e plin de greci de parca ar fi tara lor si marea lor. Si foarte multi macedoneni erau in zona, fiind aproape granita cu ei) . 

Anul asta a fost si o desfatare din punct de vedere culinar. Am gasit cateva taverne cu mancare fantastic de gustoasa. Am incercat tot ce era in meniu peste, fructe de mare. Delicios! (m-am intors cu acelasi nr de kg, spre suprinderea mea si am pus 2 kg in saptamana de dupa intoarcerea acasa ... asa ceva ....    [batcap] )

 

Au mai fost cu noi 2 familii de prieteni cu copii de aceeasi varsta cu ai mei, asa ca au avut si cei mari iesiri seara. Am jucat toti yams, remi, carti, am avut Netflx pt momentele de leneveala.  Intr-o dupa amiaza am fost intr-un orasel vechi care ne-a placut foarte mult in anii din urma, dar pe care l-am regasit mult mai comercializat , foarte aglomerat si cu niste preturi aprope duble fata de locul unde stateam noi. 

 

Dupa ce ne-am intors acasa am mai avut cateva zile de concediu, asa ca am fost turisti loco. Am urcat pe Ceahlau intr-o zi, in alta zi am facut un tur Varatec- Agapia- cetatea Neamtului -zimbraria Vanatori -intoarcere pe valea muntelui de-al lungul lacului Bicaz. Bianca a fost cu fetele la Vama Veche. Le-a placut, s-au distrat, au vazut rasaritul, au vazut delifini, au fost in club, au mancat shaorma de la turc.

 

Acum suntem inapoi la munca (blex!) M-au luat de odihnita si am o tona de treaba. Bianca de cand s-a intors de la mare invata zilnic cateva ore bune chimie si biologie. Rares e inca in stratosfera. Sper sa aterizeze cat mai curand, ca nu il vad prea bine... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura sa va fie de bine vacanta!!

 

La noi ultima zi de vacanta, luni incepe scoala. Fetele s-au intors luni din Romania cu maine goale, cele 2 bagage de cala au fost pierdute. Inca nu le-au gasit. Maya e tare suparata, Eva mai putin ca avea hainele care ii placeau in valiza de mana.

Partea buna, pt ea, e ca am fost la shopping si si-a luat multe chestii noi :)).

 

Ieri am fost cu Maya la liceu sa isi recupereze cartile. F interesanta organizare: 2 parinti si 2 elevi din clase mai mari se ocupau de aceasta chestie, nu scoala propriu zis. Sambata viitoare asociatia parintilor organizeaza un soi de escape game in liceu pentru cei de clasa a 9-a ca sa se cunoasca mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

A plouat si la noi, in sfarsit, astazi este o superba zi de inceput de toamna. Astazi si maine lucrez de acasa, asa ca am timp si de treburi gospodaresti. Am pus la cuptor o tava de legume (dovlecel, telina, cartof dulce, conopida, ciuperci), fiecare va alege ce-i place.

 

Ne pregatim de inceperea anului scolar. Fata a primit deja manualele, e entuziasmata de inceperea liceului. A renuntat la karate traditional si face cursuri de autoaparare. Plus dans, plus voluntariat, plus germana. Ea si-a ales, pe noi ne depaseste copilul asta, asa ca stam pe margine, ca suporteri.

Baiatul si-a platit camera de camin. Va sta singur anul acesta, e anul IV si are mult de lucru, dar, mai ales dupa ce a stat singur in camera 4 luni la Paris nu mai are chef de roommate. Chiar acum e la Bucuresti, are unele chestii de rezolvat.

 

Mult succes liceenilor, proaspetilor studenti (Germania, Canada) si absolventilor (Viena)! Trecem la etapa urmatoare.

 

Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...