Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

La noi ultima zi de vacanta, luni incepe scoala. Fetele s-au intors luni din Romania cu maine goale, cele 2 bagage de cala au fost pierdute. Inca nu le-au gasit. Maya e tare suparata, Eva mai putin ca avea hainele care ii placeau in valiza de mana.

 

Cum mai sa le piarda . Ce porcarie. Cred si eu ca e suparata. Cu ce au zburat , cu wizul? 

Data trecuta am pus si eu vreo doua bluze preferate in bagajul de mana.

 

Dar banii aia de pe cartea de credit i-ati mai recuperat? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ne pregatim de inceperea anului scolar. Fata a primit deja manualele, e entuziasmata de inceperea liceului. A renuntat la karate traditional si face cursuri de autoaparare. Plus dans, plus voluntariat, plus germana. Ea si-a ales, pe noi ne depaseste copilul asta, asa ca stam pe margine, ca suporteri.

 

Super tare  [il]

L ma anuntase ca renunta la gimnastica si se apuca de volei. Super, sa mai restrangem programul. Acuma cica o sa faca o data pe saptamana gimnastica, adica nu mai renunta, plus volei, plus judo. Plus pian. 

Si anu asta are brevet. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut program full pana a inceput scoala.

 

Curatenie, organizare, am comandat un pat si o salte pt L. Si-a luat si organizat tot ce ii trebuie pt scoala. Am mai facut niste comenzi pt carti(unele cerute anu asta ) . 

Dupa care a trebuit sa mi dau demisia, ore prea putine si asigurarea medicala unde nu ma accepta nimeni.  [fri]

—————

 

Si inca o veste care ma intriga. Clasa de bilingv  de la colegiu s-a desfiintat si i-a repartizat la alte clase.  [fri] Habar nu am ce reprezinta asta….nici certificatul nu il iau la sf anului? Cum sa spargi o clasa acum pe ultima suta? si sa aiba alti colegi? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa-s fetele, mai ales. Adica mult mai multe fete intra in tiparul acesta decat baieti.

 

 

L ma anuntase ca renunta la gimnastica si se apuca de volei. Super, sa mai restrangem programul. Acuma cica o sa faca o data pe saptamana gimnastica, adica nu mai renunta, plus volei, plus judo. Plus pian. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citeam un articol ( https://adevarul.ro/stiri-interne/societate/expert-in-demografie-implinirea-femeii-de-azi-2294637.html#google_vignette)in care un expert in demografie arata ca femeile de astazi prefera o cariera solida si calatoriile, fiind mai putin dispuse sa devina mame. Asa, un pic cu repros voalat. Eu nu vad care-i problema. Adica barbatii au voie sa aiba joburi faine si banoase, sa calatoreasca cat vor iar femeile nu?

 

Tocamai am terminat o carte coreeana -  Kim Jiyeong, nascuta in 1982 - care prezinta conditia femeii in Coreea de Sud de astazi. Ce evolutie spectaculoasa a societatii coreene, nu numai economic, dar si social. In anii 80 inca mai existau scoli doar pentru fete/doar pentru baieti, iar baietii aveau prioritate in toate cele. 

 

Acestea fiind zise, ma intorc la cratita, ca miroase a ars  [batcap] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, am experiente destule de amestecate in legatura cu Coreea. Mai sunt inca scoli si universitati pentru fete si la un laborator de cercetare studentele fete nu au avut nici o data practica. Primeau CV-uri si raspudeau dor la baieti. 

Cind am vizitat Coreea am fost impresionata de fetele tinere care aratau ca scoase din cutie la orice ora. Ei au proverbul "Nu exista femei urite, exista doar femei lenese"

(in Mexic se spunea "Nu exista femei urite, exista doar soti saraci.")

 

La noi nu e nimic interesant, cea mica incepe cursurile saptamina viitoare. idem si eu, dar sunt la birou de vreo 2 sapatamini.

 

E cald din nou si frumos afara, mai mare placerea. 

 

ce mai face Danutza

 

Va pup pe toate.  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, sunt convinsa ca perceptiile tale sunt corecte.

 

"In 2005, anul in care a absolvit Jiyeong, pe un site dedicat anunturilor pentru locurile de munca a fost publicat un studiu conform caruia rata de recrutare a femeilor in companii era de 29,6%. Pana si cifra aceea amarata era prezentata ca un mare succes [...] Yun Hyejin zicea ca firmele trimiteau uneori cereri de angajare catre facultatile de studii economice, mizand pe recomandarile profesorilor sau venite in numele unui departament, dar ca numai baietii primeau astfel de recomandari. Totul se facea pe tacute, astfel incat era imposibil sa afli cine fusese recomandat, unde sau pentru ce post, asa cum nu se putea sti nici daca era alegerea scolii de a recomanda un baiat sau asa ceruse angajatorul".

Cho Nam-Joo, Kim Jiyeong, nascuta in 1982, pag. 99-100

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bagajele au venit duminica, dupa 6 zile. Bine ca au venit ... Cu Lufthansa au zburat fetele.

Ieri au inceput scoala. Eva ultimul an de primara, ultra happy :).

Maya s-a dus la liceu cu o rgamada de filme, nimic nu s-a intamplat cum visa ea, deci dezamagire maxima. Are f multe ore si in plus si-a mai adaugat si ea activitati: 

marti - pian

miercuri balet

joi - orchestra cu scoala

vineri balet

sambata balet

 

Nu stiu daca o sa reuseasca cu toate  ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...