Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Sambata seara am iesit cu Maya in oras. doar noi 2. Ne-am motat, mai ales Maya care si-a pus tocuri pentru prima data, si am fost la resto. Ne instalam si incepem sa vb. Imediat mi se pare ceva bizar, o senzatie ciudata: doamnele de langa noi erau romance :))). Ne taie imediat avantul de a vorbi fara filtru in romana. Incepem sa vb cu ele, erau turiste. Senzatia persista, domnul de la masa vecina cu ele era roman si el :). Care a e probabilitatea ca 5 romani sa stea alaturi la restaurant in Lyon? a fost totusi bine ca ei deja terminasera si au plecat dupa putin timp, ca noi sa putem discuta in romana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

. Care a e probabilitatea ca 5 romani sa stea alaturi la restaurant in Lyon? a

 

ceva similar a fost la judo.

L si partenera ei , unguroaica, care nu prea vroia sa lupte cu ea, nu o baga in seama, era aroganta(asa mi a creeat prima impresie). Sper ca nu am comentat ceva de pe margine atunci.   

Dar situatia e asa : fata nu stie franceza, pt ca sta in elvetia, iar parintii vorbesc  f bine amandoi romana, pt ca au studiat la noi in tara.

Acuma ele sunt prietene, fac sleep over, L. o mai ajuta cu traducera uneori la antrenamente. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Coca, ce faza, v-au invadat zona de actiune. Peste tot sunt romani. Chiar si unde nu te astepti. La cea mica, am aflat dupa sedinta cu parintii ca unul din copii e roman. Nu ii cunosc desi locuiesc in zona noastra. Oricum, preventiv, mai nou in public e bine sa ne abtinem de la comentarii picante. Iar noi stam in nord nord nu ca voi in buricul targului.

 

Judoka, au inceput scoala acum o luna  . Bine ca au activitate. Care e explcatia ca iti place Basel dar nu ai locui acolo. Ce ii lipseste? Sau ce te deranjeaza?

 

Elkia, sa iti  fie de bine vacanta! Ce mai face doamna din NY? Nu cred ca a mai scris de ani de zile pe aici. Apropo, unde e poza de la etajul 66?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 

 

Multumim pt urari si dorim si noi succes tuturor elevilor mari sau mici! 

 

Elkia, v-am urmarit vacanta in pozele de pe FB. O experienta tare frumoasa! Sa va fie de bine! 

 

judoka, imi pare rau pt job-ul tau, sper sa gasesti ceva care sa iti aduca mult mai multe satisfactii! Spor si succes copiilor in tot ce fac la scoala si in afara scolii. Ma bucur ca au mai scapat de o parte din profii naspa si ca au parte de experiente pozitive. 

 

mcoca, stii imnul ala "suntem peste tot acasa! ' . Sora'mea a fost in vacanta in Sicilia, intr-o locatie nu prea turstica si foare linistita. In singura zi cand au mers sa manance in oraselul din apropiere, la un restaurant mic de familie cu 6-7 mese, 2 din ele erau ocupate de romani.

 

Eu am fost cateva zile la tata si l-am ajutat cu ceva treburi gospodaresti. L-am ajutat cu o curatenie mai zdravana, am copt si curatat , pus la congelator vinete si ardei pt zacusca, am facut ketchup si gem de prune. A fost obositor, fizic, dar tare placut sa facem treaba impreuna, sa stam la vorba. 

 

Copiii s-au dus fara prea mult entuziasm la scoala, sper sa isi intre repede in ritm si sa se tina de treaba. Mie nu imi place ca a inceput scoala, trebuie sa ne trezim cu totii mult mai devreme, am un stress si o grija permanenta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Oricum, preventiv, mai nou in public e bine sa ne abtinem de la comentarii picante. 

 

Corect!

 

In aceeasi linie, fii-miu a fost uimit, in timpul semestrului din Franta, cat de ”corect politic” vorbeau studentii pe grupul de whatapp. Cu mare grija la ce scrii, sa nu se interpreteze. Cat mai neutru, politicos, fara a face referire la gen, rasa, origine geografica etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect!

 

In aceeasi linie, fii-miu a fost uimit, in timpul semestrului din Franta, cat de ”corect politic” vorbeau studentii pe grupul de whatapp. Cu mare grija la ce scrii, sa nu se interpreteze. Cat mai neutru, politicos, fara a face referire la gen, rasa, origine geografica etc.

 

serios?

wokismul nu e mai deloc prezent in Franta.

cred ca era pe grupul de studenti anglosaxoni :)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia, de Buflea ai aflat ceva? Ce mai face? Imi lipseste pe forum, scria fain de tot.

M-am vazut eu cu ea la inceput de august la un suc. A fost in tara cateva saptamani. E bine. Baiatul a intrat la universitate, fata e si ea in ultimul an de liceu. Sunt bine. A intrebat si ea ce se mai intampla pe forum, dar nu cred ca mai are timp si disponibilitate sa mai intre. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, 

 

o găsești pe FB. 
 

 

mai, voi exagerati [:-)))] Acu dacă văd o persoana frumoasa , o admir și recunosc ca e frumoasa sau deștepta nu ca o vreau și acasa. 
 

Așa  și cu NY. E frumos și mi- a plăcut . 
ce sens are sa zic ca strugurii sunt acri ?’ Ar spune multe despre mine 

mie îmi place aici cu vecinii, pădurea și serviciul cu școala copiilor . Dar Ny e frumos și as fi mai stat o luna.

 

despre buflea nu am ajuns sa vorbim, Nah iarăși ma enervez pt acele nulității pt care buflea a fost exclusă . 
 

dar oamenii sunt diferiți și politically   ajungi in groapa . Un lucru ușor nu e neaparat bun [alcool] . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...