Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Ioana, 

 

 

copii mei sunt foarte atenți când scriu pe grupuri . 
 

nimic legat de musulmani ( ei zic ca eu sunt rasista când ma enervez oe turci in trafic  [batcap] )  dacă fac referiri la negri sau grași  [fri]

 

si da, ei sint mai putini atenți la diferențe , nici nu știu ca unul e negru turc sau ras in cap pt ca ei nu observa altfel de chestii . Io da  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laura, 

 

imi era dor sa te citesc . Ești mai calma decât Acu 10 ani . 
 

Frumos ai petrecut ca tata tău . 
stii, la un moment dat mi- am adus aminte de un studiu a lu Yrvin yelom cum împărțise bătrânii cu floare in grija si fata nimic in grija . 
 

si calitatea vieții era considerabil mai buna a celor cu floare . 
 

asa ca sa ne bucurăm de florile lor . 
 

si noi am trăit berechet in cele 6 sapt de vacanța . Azi a sunat ceasul la 6:30 am trimis copilul mic la școala și noi am mai dormit 3 ceasuri  . Niște nesimțiți  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cit]

buna dimineata

 

Otilia,

de ce nu as sta in basel? 

In primul,rand preturile f f mari(la chirii, mancare, haine, tot) . Dupa care condusul, printre linii de tramvai(sunt portiuni unde poti sa o iei pe linia de tramvai, sunt portiuni unde e interzis), biciclete, restrictii de viteza(multe la 30 la ora) , stopuri multe, tuneluri. 
Evident ca nu e obligatoriu sa ai masina, cred ca transportul public e bine pus la punct si e functional. 
 

Sistemul scolar,. La ciclul primar miercurea e liber , iar in celelalte zile copiii au liber la pranz, deci iti trebuie un ajutor sau un baby sitter. Prietena laurei , tot clasa a opta, parintii sunt nemultumiti de sistemul scolar. Ca nu invata mare lucru, ca nu fac decat istoria tarii la scoala, ca nu ii incurajeaza sa dezbata, gandeasca. El e de pregatire invatator. Au multe cunostinte care sunt numai dupa interes, bani, nu exista o relatie de prietenie. Adica anu asta fac un milion, dar la anu trebuie sa fac doua.

 

Evident ca sunt si lucruri pozitive. Au multa industrie, firme de top in domeniul tehnologiei, cercetatii, vezi novartis, la roche. Salariile sunt f bune daca prinzi un post. Pe de alta parte, sunt f multi salariati care stau in franta sau germania, din cauza costurilor.

 

La infrastructura au multe cluburi de sport, piscina, patinoar, cinema, gradina zoologica, stadioane. Mari, moderne, tot ce iti doresti. , 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebam de scoala,

pt ca la voi mi se pare totul lin, fara mari batai de cap.

 

eu pot tot timpul sa scriu, ca mai apare cate ceva,

De ex., L . a avut  deja [bib] prima evaluare la germana. 13  puncte a primit.Pe site scrie oficial :travaille d equipe. Iar ea spune ca le a dat un test de istorie( in germana) cu al doilea razboi, fara sa ii anunte, fara sa pregateaca tema. 
Asta dupa ce ei sunt destul de suparati ca le a impartit clasa si au colegi noi.

 

mcoca, da in premiere e ado.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura,

nu mai citez

F pretios mi se pare timpul pe care il petreci cu tatal tau.  [il] balsam pt suflet.

 

Cu plantele,

unii zic ca nu e feng shui bun sa ai din astea de plastic, dar se pare ca si ele reusesc sa iti ridice moralul. Numai ca le ai prin casa.

 

Monica, dana

care sunt impresiile dupa inceperea scolii? 

Ma duc mai incolo iar dupa acte, muncesc unii angajatori timp partial. Sper sa rezolv.

 

otilia, merci de incurajare cu jobul  [flo2] o scot eu la capat cumva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, 

 

imi era dor sa te citesc . Ești mai calma decât Acu 10 ani . 

 

Frumos ai petrecut ca tata tău . 

stii, la un moment dat mi- am adus aminte de un studiu a lu Yrvin yelom cum împărțise bătrânii cu floare in grija si fata nimic in grija . 

 

si calitatea vieții era considerabil mai buna a celor cu floare . 

 

asa ca sa ne bucurăm de florile lor . 

 

si noi am trăit berechet in cele 6 sapt de vacanța . Azi a sunat ceasul la 6:30 am trimis copilul mic la școala și noi am mai dormit 3 ceasuri  . Niște nesimțiți  [fri]

 

[:-)))] sa vad cat ma tine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Basel

in poza e muzeul de istorie.

langa este centrul pietonal cu toate magazinele  de colindat, appel, zara, h&m, restaurante, cafenele.

 

ah,

si la minus ar mai fi reteaua de telefon diferita, pt ca nu sunt in eu. Ne a taxat odata 60 euro,desi era handy pe flugmodus.

Plus moneda care este diferita. 
La preturi , tin minte, ca a fost o expozitie picasso la un moment dat. 70 franci era intrarea  [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...