Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Judoka, si la noi au scos decoratiunile de Craciun inca de la inceputul lui septembrie   [alcool]  crazy!

Laura, a fost ziua ta!!! Cu intarziere, dar La multi ani fericiti si sanatosi! [flor] Bucura-te de copii cat mai ai timp, curand isi iau zborul si ai tai! 

 

Eu am avut de instruit pentru vreo jumatate de an o nemtoaica care s-a angajat la noi cu jumatate de norma, in timp ce face masterul. Deci e de varsta fii-mei, studieaza tot cam in domeniu, aduce oarecum cu ea la figura, are acelasi nume, plus ca e departe de familia ei. Si, desi aveam multe responsabilitati oricum si nu aveam chef de inca ceva pe deasupra, am ajuns sa ma atasez tare mult de ea. Si ieri vorbeam cu fii-mea si ii povestesc tangential de S. mea de la serviciu... A lungit fii-mea o fata si mi-a zis glumind: vezi ca tu nu ai decat o singura S. si aia sunt eu, nu uita! [:-)))] Mda... si m-am gandit apoi aseara daca mi-e asa draga S. mea de la serviciu pentru ca mi-e dor de fii-mea sau pentru ca involuntar ma gandesc ca undeva acolo departe poate se va purta si altcineva frumos cu copilita mea? Asta in plus peste faptul ca S. mea de la serviciu e un copil bine crescut, istet, empatic si e ea dulce si lipicioasa!

 

Si, da, povestiti cum e viata de parinti cu copii abia plecati de acasa si cum se acomodeaza ei!  [grup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vio, ma bucur sa te vad!!!

Cum e Ale?

 

La noi catastrofic la matematica. O profesoara incredibil de nula din toata punctele de vedere.

- Ieri le da test. Pe nr lu Maya era un tablou si la ultima coloana nu se vedeau cifrele. Copii ii spun ca nu se vad si ea raspunde: ei, ghiciti voi ce e acolo. 20 de minute s-au chitait cu ea pana le-a scris pe tabla cifrele alea.

- Acum 2 sapt la test un copil intreaba : Intervalul (6, infinit) este inchis sau deschis? Este inchis desigur. 10 min mai tarziu un alt copil pune intrebarea: este deschis.

 

La celelalte materii e super ok. Joia e ziua preferata ca are numai materii stiintifice :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ale e ok, foarte incantata de liceu si de colegi. Si-a facut un grup de 4 fete cu care iese la cafea / la shopping. 

 

Cu 1 singura exceptie, o colega mai ciudata fata de care este mereu in defensiva. I-a trimis fata un mesaj pe whatsapp daca o poate suna sa o ajute la engleza si Ale a ezitat, i-am spus sa-i raspunda si daca i se pare ceva ciudat sa spuna ca am chemat-o la masa si sa inchida, dar a fost ok. 

 

La mate si la noi este dezastru. Proful este stralucit, dar pedagogic e foarte dificil. 

La testul initial a luat 8.5 si apoi a tot iesit la tabla si a fost foarte incantata. 

Ieri le da un test , Ale a rezolvat exercitiul cum a stiut ea si proful se plimba printre randuri si se uita pe lucrari si incepe sa zica : aici nu-i bine, aici ai gresit, asta e o prostie, etc. Bineinteles ca copiii s-au blocat.   [batcap]

Nu inteleg care este scopul sa-i timoreze asa. 

 

Totusi clasa este foarte buna si copiii astia invata la toate materiile, Ale e toata ziua cu un manual dupa ea. 

Oricum, sunt 2 ani lejeri, deocamdata nu ne stresam.  

 

[flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Face voluntariat la biblioteca liceului, cel mai convenabil logistic, si s-a inscris la un club de debate unde au dat test de intrare  [fal] .

Adica 2 persoane au discutat in contradictoriu o tema data.

A fost cam stresata dupa test sa nu cumva sa fi zis ceva deplasat.

Nu stie rezultatul inca.  [fri]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 

 

Dana, ma bucur ca ai dat un semn si mai ales ma bucur sa citesc ca ii place Alexandrei la liceu. Faptul ca deja are prieteni in clasa e un lucru tare bun pt sanatatea ei emotionala. 

Cu cluburile de dezbatere e treaba serioasa in ultimii ani din ce am observat. Fata prietenilor nosti de la Gura Humorului (care e tot in cl a 12-a) a castigat cu echipa locul 1 la olimpiada nationala, ea a luat la concursul individual prima mentiune. Pe baza rezultatelor cred ca va avea loc asigurat la SNSPA (unde vrea sa isi continue studiile) fara examen de admitere. Si in liceul copiilor mei e un club de dezbateri foarte activ. Bravo Alexandrei pt implicare ! 

 

coca, vai! Nu ma starni cu calitatea pedagogica a unor profi de mate! Am muncit aproape 4 ani sa ii mentin feciorului stima de sine si increderea in el dupa fiecare ora de matematica. A trebuit sa faca meditatii cu alt profesor pt ca nu reusea sa inteleaga mare parte din ce se preda (si nu e nici prost nici neatent) si testele erau dezastru. Cel mai urat e favoritismul si preferinta pt unii elevi care primesc note de la 8 in sus indiferent cum se descurca (adica e pe fata, la asculare in fata clasei) , in timp ce altora li se cauta nod in papura sau pur si simplu sunt mult subevaluati doar pt ca asa vrea d-na.  Si copiii nu sunt orbi, si-au dat seama foarte repede cum merge treaba. 

 

 

devo, multumesc pt tot ce scrii! 

 

Noi suntem ok, in parametri. Azi trminam ultima parte din procesul facutului de vin (am cules sambata trecuta, am mai cumparat ceva struguri negri a din aia nu avem, am zdrobit, ieri si azi se trage  la teasc si se pune mustul in damigene).  Strugurii din curte sunt din butasi adusi din gradina bunicii mele. Anul asta fiind cald pana in octombrie s-au copt foarte bine. Cand am mirosit si am gustat prima cana de must am avut ca feciorul "un moment de nostalgie". Exact  mirosul si gustul din copilarie! 

 

Azi mergem pe seara  la un majorat, face baiatul unor prieteni 18 ani. Maine mergem la o inmormantare ... ca asa e viata. 

 

Rares zice ca e stresat si ingrijorat legat de bac, dar inca e la relanti, inca face doar ce e nevoit, fara prea multa initiativa, fura fiecare minut liber sa faca ce ii place. Bianca e cu ups and downs. Are momente de deznadejde cand imi spune ca nu e in stare de nimic, ca nu ii intra nimic in cap, ca ea nu mai poate, ca ea nu e buna de nimic, ca s-a saturat, ca se simte epuizata si vrea doar sa stea in pat ... Are apoi momente cand toata lumea e a ei.

 

Eu inca nu iau magneziu, dar abia astept sa fiarba vinul  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare o idee foarte buna debate-ul, majoritatea romanilor nu stie sa discute in contradictoriu, nu au exercitiul organizarii argumentelor si multi nu citesc nimic, nici macar ziarul local, poate copiii astia sa fie mai dezghetati. 

La mine e o sambata cu ceata. 

[flo2]  [buca] (nugasescemoticonulcucafeaua) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...