Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ziua buna! 

 

Noi am fost plecati cateva zile. Planuisem de ceva timp iesirea, am fost cu surorile si tata , cadou pt tata (care de cand s-a dus mama nu mai iesise decat la Piatra sau la Iasi in vizita la nepoti). Am stat la Turda (urat oras! un santier si o groapa peste tot, nu am reusit sa gasim un loc decent unde sa mancam), am fost la salina, la muzeul de istorie. Sambata (cat de cald si frumos a fost!) am fost la Alba Iulia la cetate (am avut ghid super-priceput, finul nostru care e istoric si muzeograf in cetate) , apoi la castelul din Sancrai si la Aiud. 

A fost frumos, am petrecut timp impreuna. 

 

Duminica ne-am intors prin pasul Bucin si Cheile Bicazului. Se da padurea in spectacol! Ce culori, ce nebunie de frumusete! 

Copiii au ramas acasa (noi am plecat la joi dupa masa) , au fost la scoala, au avut grija de animale, si-au gatit, s-au descurcat de minune! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil nu au profesori de franceza la liceu, sau exista, dar cu norma completa si nu isi mai poate lua ore. 

La noi e invers, la unele licee sunt probleme cu cei care au facut germana in gimnaziu, daca la liceul respectiv nu se face germana (nu au profi de germana) atunci ii baga pe toti pe franceza (mai avansat sau incepator, daca incep din clasa a 9a). La noi sunt mai rari profii de germana, de franceza si engleza sunt in fiecare scoala si liceu.

La fete la liceu (sunt la licee diferite) se imparte clasa, unii fac franceza (cam 3/4 sa zicem) altii germana (1/4) si se cupleaza cu alte clase, nu au fost probleme. 

Ale nu mai face franceza la liceu, ci germana. Incepator. Logica asta ma depaseste. Puteau sa comaseze cateva clase si sa continue limba straina inceputa deja, dar de! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil nu au profesori de franceza la liceu, sau exista, dar cu norma completa si nu isi mai poate lua ore. 

La noi e invers, la unele licee sunt probleme cu cei care au facut germana in gimnaziu, daca la liceul respectiv nu se face germana (nu au profi de germana) atunci ii baga pe toti pe franceza (mai avansat sau incepator, daca incep din clasa a 9a). La noi sunt mai rari profii de germana, de franceza si engleza sunt in fiecare scoala si liceu.

La fete la liceu (sunt la licee diferite) se imparte clasa, unii fac franceza (cam 3/4 sa zicem) altii germana (1/4) si se cupleaza cu alte clase, nu au fost probleme. 

 

Da, asta ar fi fost solutia. 

 

La noi in oras exista 1 ( una ) singura scoala de stat la care se preda germana si mai este o scoala particulara catolica de la gradi pana la liceu unde se face germana. Atat. Si ptr asta exista 1 catedra de germana la liceu.

In clasa lui Ale sunt 2 fete care stiu germana, fiecare vine de la una din cele 2 scoli, restul sunt total incepatori. 

Evident ca la sfarsitul celor 4 ani de liceu orele astea de germana sunt efectiv timp pierdut, dar profesoara si-a luat banii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faina plimbarea Laura !  [flo2]  

 

Saptamana viitoare mergem si noi, in vacanta copiilor. Am vrut la Sovata ( eu una m-as muta acolo si azi  [il]  ) , dar apoi ne-am razgandit si mergem la Gyula. 

 

Ale a fost vineri la balul de la arte apoi la after party, a castigat miss boboc colega ei din generala, la after party nu i-a placut, la 22.30 a sunat sa vina acasa, a mers tatal ei s-o aduca. Unele fete au ramas, a zis Ale ca au baut, uneia i-a fost rau si a vomat.  [batcap]

A zis ca nu mai merge la after party ever. Me happy.  [fri]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...