Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Salutare salutare, 

multumesc mult de aprobare  [flo2]

 

nu am reușit sa ma mai loghez . Am alt cont . 
 

noi suntem in plan . Îmi este foarte foarte greu fără copil acasa . Slava Domnului vine săptămânal acasa . E așa lipicios și atât de vorbăreț  .rad cu lacrimi la poveștile lui de stundent 

 

Suntem ca o mașina in trei roate acasa . 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu limbile in liceu , Ohio, la mine a fost prio 1 in alegerea lor. 
Pt ca limbile sunt fixe și nu se schimba politica liceului pt mine . 
doua liceea foarte bune și mult mai convenabila ca poziție l- am pus pe hold pt ca avea latina clasa 5-10 cu 5 ore sapt . 
 

 

Acu cu minte de acum îmi dau seama cât de puerila eram io când vroiam franceza când ei nu ofereau . Nah . 
 

la noi limbile sunt 

engleza 

franceza sau latina sau latina . 

mai a 3-a poate fi italiana, spaniola, greaca, rusa. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta mic nu reușește sa se mobilizeze dar zău ca nu ma complic . Cati stress inutil . 
cumva le scoate el la capat . A început sa meargă regulat la biblioteca. I- am găsit o americanca care îl ajuta la gramatica la engleză ( el are scris , ii mI iau niște cursuri de public speaking , care l- au ajutat și pe frate-su ) dar ăștia ai mei nu au nici un stress de limba. 
E un mare mister cum de au obținut asta mic B1 la DELF . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, copilul mic s- a angajat . La o pizzerie in oraș . 
40 ore pe luna . 
mama lui l- a îndrumat . A fost o zi de proba . 
e la bar și chelner . Sunt 3 romani in Bucătărie . Mama mia ce mi l- au laudat :

Doamna, ce copil aveți ?!

barbatul acasa îmi zice : și tu ai răspuns : Da?’ Unde  [:-)))]

 

a trebuie sa ma duc cu el când a luat contractul, pe care io l- am semnat . Începe la 01.11. 
e flexibil . Decât sa stea pe tik Tok . 
colegii lu R au lucrat acolo. Va spun drept ca io am ridicat din sprinceana când am auzit . 
una Helena e medicinistă acum la achern. 
ba asta mai avea și cal închiriat . Și un coleg de AP a lu R a lucrat aici . 
vedem . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trec sa va salut pe toate. 

la mine toate sunt OK. 

 

Confirm, e ciudat tare cind pleaca copiii de acasa. Cel mai mult a stat cel mare. :) de un an e plecat si el.

 

In Franta liceele propun engleza + spaniola/germana/portugheza/itamiana/rusa. Ultimeme 3 limbi sunt mai exotice doar in anumite licee. Copiii au facut spaniola din gimnaziu ca le era mult mai usor dupa ce o invatasera in Mexic. Cel mare a dat si Bacalaureatul la spaniola prima limba straina.  Elkia, e bine ca sunteti detasati si nu ii suflati in ceafa non-stop. 

Eu sunt maestra la asa ceva. Daca vre-un profesor e uricios, nici nu le dau atentie. Faca ce o vrea. E important sa se mobilizeze pentru studii superioare, restul nu merita stresul. 

 

La noi a venit toamna, mai am doar zmeura de cules, am avut citeva mere, legume in gradina nu prea am pus caci in primavara nu s-a putut ara in week'end. :)

 

Am doi pisoi pe linga pisica de exterior, avem ocupatie sa le dam de mincare. Au inceput si cei  2 mici sa prinda animalute : soricei de gradina, cirtite, pasarele si sopirle. 

 

Am schimbat gainile si am adus inca doua giste caci vulpea si jderul au mincat aproape tot, ramasesem cu 2 volatile : ginsacul batrin si o gaina dracoasa (o cheama Rapido). 

 

va pup in grup pe toate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din Romania! 

Imi era asa dor... si mi-e asa drag sa vin acasa!

Suntem la ai mei parinti acasa. Am fost si pe la socrii.

Din pacate nu am reusit sa ne vedem fratii.

Ai mei inca se tin bine desi au imbatranit, au dureri, probleme de batranete sa zic asa. Dar au mare noroc cu fratele meu si cumnata. Le sunt foarte recunoscatoare.

Gradina arata superb. Fratele meu le tot trimite sa puna ba kiwi, ba kaki, ba maslin sau te miri ce. Am mancat mini kiwi din gradina... foarte buni, mai buni decat kiwi. Kaki sunt o frumusete. Pe stil romanesc ne asteptau cu tona de sarmale, ciorba de burta, branzeturi, must special facut pentru noi. Deja am cureaua la blugi cu o gaura largita. [fri]

Mult succes la scoala! Cu gandul la studenti am si uitat ca avem si proaspat liceeni!  [il]

Dana, multam pentru carte. Daca mai ai recomandari, acum e momentul please, please, please!  [flor]

Elkia, maine dau o tura prin oras sa vad pe viu ce a facut primarita noastra, sper sa nu fiu dezamagita. Ce scrie pe FB arata foarte bine, acum sa vedem realitatea.

 

Va imbratisez pe toate!  [grup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Evident ca la sfarsitul celor 4 ani de liceu orele astea de germana sunt efectiv timp pierdut, dar profesoara si-a luat banii. 

dar nu le poate face ore la nivelul lor de cunostinte ? Limba germana e o limba grea si e pacat de timpul pierdut.

 

La noi pot face extra latina sau greaca . La liceu engleza intensiv sau spaniola. Plus clasele de abibac (abitur cu bacalaureat, bilingv germana-franceza) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...