Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

 

Bianca, se plangea intr-o zi ca nu are energie si nu ii vine sa se ridice din pat si nu retine nimic din ce invata, dar a stat ore si ore uitandu-se in telefon la prostii pe instagram. Sigur ca s-a suparat cand i-am spus care cred eu ca e problema, a spus ca eu nu inteleg nimic, ca eu nu stiu ... Dar cu totul altul i-a fost spiritul cand i-am zis sa nu mai stea in pat pretinzand ca citeste, ci sa lase telefonul la ea in camera si sa se duca in birou, sa scrie la tabla (ea invata notand, facadu-si scheme si desene) . 

 

Si al meu invata cu o tableta din aia clasica cu burete si creion. Biroul l a scos din dormitor.

Sau mai invata la biblioteca in oras.pt ca spune ca acasa e prea distrat sau il apuca lenea.

 

Cred ca cel mai periculos e ecranul de handy cu liku ri si comentarii la taoate idioteniile. Si ado se uita /relaxeaza la animi(macar invata engleza, ca e subtitrat) sau mai joaca fotbal/baschet la ps4 . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

L. a facut o criza ca nu am lasat o pe strazi seara de halloween.
Are handy confiscat, pt ca trantit cu el pe jos. Si nu mai vorbeste cu mine , pt ca nu o inteleg si nu ii accept prietenele. 

 

Cam cu asta ma distrez zilele astea, iar asta ma seaca de energie. N am chef de nimic si ma tot framant cum sa fie bine.

 

Laura, tare fain dovleacul.  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L. a facut o criza ca nu am lasat o pe strazi seara de halloween.

Are handy confiscat, pt ca trantit cu el pe jos. Si nu mai vorbeste cu mine , pt ca nu o inteleg si nu ii accept prietenele. 

 

Cam cu asta ma distrez zilele astea, iar asta ma seaca de energie. N am chef de nimic si ma tot framant cum sa fie bine.

 

Cam asa si la noi...

Mijlocia a primit 30min extra pentru ca a dat share la locatie pe iphone si inca 30min ca pune reflexuri pe ea. Dar aseara nu eram acasa sa verific si am avut discutii pe tema asta cu mr si ca de ce i-am dat extra timp. Pf, cum o dai nu e bine. Din fericire, la 9:59 era acasa.

Si we trecut vroia sa se care de acasa fara sa zica nimic. Eu eram in living cu cea mare la film si au trecut tiptil prin spate. Noroc ca mr are birou la usa si le-a luat la intrebari si le-a spus ca la 9 maxim sa fie acasa. Zic ca se duc pe afara. Dar afara nu e prin cartier. Iau autobuzul si duc prin cetru, la cativa km de casa. Alte discutii ca ce tupeu are.

Sincer, m-am saturat sa fiu la mijloc si tot eu sa stau cu grija. In oras a fost o bataie intre baieti we trecut. Pare interesant pentru pustoaice, dar pentru parinti nu e distractiv cand vezi ca scrie poltia pe X ca e bataie acolo si stii ca plodul e prin zona.

 

Si sambata si aseara din fericire a fost frig. Ba chiar a inceput sa ninga spre 10 seara. Sincer cred ca frigul le-a aduc mai repede acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la partea asta cu telefoanenele, nu stiu ce sa zic. Am si eu copiii din aceeasi categorie de varsta (15, 16 ani) si stau si pe telefon, ca tot omul...Telefoanele astea fac parte din viata lor... Nu stiu ce sa zic si ce sa fac, am zis ca daca in rest isi vad de treaba, le las in lace, s-or mai plictisi cu timpul. Cand erau mici, puneam si eu limite de timp, sa nu mai poata sa acceseze siteuri sau ocuri dupa 10 seara sau dupa x timp de utilizare....

Toate regulile astea s-au cam spulberat in perioada pandemiei cand stateau doar in casa, cand nu mergeau la scoala si tot aveau de postat pe classroom, in primul rand am deblocat utlizarea telefonului la acumularea unei perioade de x ore/zi, ca le trebuia acces, se posta pe grupul de whatsapp intr-o veselie, atunci a trebuit sa le cumparam si laptopuri sa poata particila la scoala online (pana atunci lucrau pe ale noastre, daca aveau ceva de facut pt scoala). Si aia a fost. Intre timp au crescut, nu le-am mai pus resptrictii, doar am stat de vorba sa nu intre in legaturi cu cine stie ce persoane de pe net, sa nu se pozeze in ipostaze indecente ca le cere nu stiu cine, sa nu-si dea intalnitiri cu nu stiu cine de pe net si asa mai departe, ca ma temeam si de astea, decat de vazut clipuri.

 

In rest nu zic, folosesc telefonul si in scopuri ok, gasesc diverse retete de mancare, idei de decoratiuni, chestii pt scoala etc. Dar intr-adevar, dupa gustul meu, mai putin tik tok si insta. Dar nah, suntem din generatii diferite.

 

Rad mereu si le zic, cand veti avea copii, cine stie ce vor face, ce chestii vor accesa, la ce se vor lega (vreun aparat legat direct la creier prin intermediul unui cip [batcap] ) - asa imi imaginez eu acum - si voi o sa le spuneti "ce prostie, noi pe vremea noastra stateam pe telefoane pt insta si tik tok"  [:-)))]

 

Internetul, daca e folosit cu cap, e si o intreaga sursa sa informare, daca nu ai inteles bine ceva la scoala sau vrei sa verifici ceva, dar o cautare, sunt o gramada de resurse, explicatii pe youtube, rezolvari de probleme si exercitii (normal, nu copiat ca prostul, dar iti poate da o idee de ex la mate si te descurci mai departe,sau vezi o rezolvare intr-un alt mod, mai prinzi o idee)... noi nu aveam asa ceva, trebuia sa cautam acul in carul cu fan, sa luam carti (era f bine si asa, dar necesita mult mai mult timp, nu puteai "de azi pe maine"). Chiar si eu, cand ma ma intrebau fetele pe la mate in gimnaziu si nu stiam prin resurse proprii mai cautam pe brainly (acu l-au facut mai greu de accesat, cu clipuri....) si uneori plecam de la ceva de acolo, 

 

N-am in linii mari ce sa le reprosez fetelor...invata bine, fac sport, citesc, ies pe afara (acu si cu prietenii, daca stau toti pe telefoane, asta e!).... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La conventiile privind ora de venit acasa, unde se duc, cu cine, tin foarte mult. Sau sa ma sune daca schimba ceva in program, sa stiu de ele... Le-am spus si de ce, ca stau cu grija, sa aiba grija la ce e in jur, la oameni, de ce e periculos intunerucul si orele tarzii etc....

Nu se duc in locuri periculoase, se duc prin mall-uri, prin parc, pe la cate o terasa, pe la vreo colega acasa etc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Si we trecut vroia sa se care de acasa fara sa zica nimic. Eu eram in living cu cea mare la film si au trecut tiptil prin spate. 

oha,  [bib] asta n am experimentat-o. Deobicei si la scoala, daca mai au vreo ora libera , ma suna sa spuna  pe unde sunt. 

Si la noi, tot asa, trebuie sa ia bus ul,5 km pana la orasel. Si uneori trec granita la shopping, si acolo nu mai are semnal.

 

monica , a mea e mai mica, face 14 luna asta. Si prietena ei e cu un an mai mica. 

otilia, dar ea avea multe activitati, sport, instrument, nu?  Mai face ? 

Ce mi se pare ca e altfel acum, crizele astea parca sunt mai intense si supararea tine mai mult. Toti o dau cu comunicarea, dar daca nu ai cu cine vorbi? 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea Laura, ieri am bagat un smotru in bucatarie, sa se  mai duca supararea.

 

Cu net, da, daca e folosit cu cap e util.

 

Am vazut un reportaj cu un nene care a infiintat magazine anti risipa. Adica ce nu e conform(fructe patate, dimensiuni mai mici, erichete puse prost, supra productie) si respins de catre lamturile de magazine [batcap] o aberatie, le vinde la alte preturi in magazinele astea.

Si nu stia cum sa faca reclama la inceput. A pus anuntul fata lui de 15 ani pe insta si a doua zi avea cinci mii de mesaje si incurajari. Chapeaux.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...