Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

 

Eu habar nu am cine e Mihai Morar :). Sa va spun sincer eu nu citesc carti nici de parententing, nici de dezvoltare personala etc. Da nimic. Cand erau fetele mici am citit multe chestii, mult m-a ajutat si forumul. 

 

Idem.

De citit, daca am timp, citesc beletristica. Ceva care sa ma transpuna in alte lumi, in alte zone in care nu voi ajunge niciodata. Tocmai am terminat o carte usurica (si foarte prost tradusa, probabil) a carei actiune se petrece in Tokyo zilelor noastre.

Citez din memorie din cartea pe care o citesc acum: "Daca in spatele unui barbat realizat profesional se afla o femeie puternica, atunci in spatele unei femei cu cariera se afla o alta femeie, care sa-i preia indatoririle (curatenie, gatit, copii)".

 

Experimentez, zilele acestea, cum e fara niciun copil acasa. Prima zi e sinistru, dar apoi incepe sa-ti placa. Nu mai intru in bucatarie decat pentru cafeaua de dimineata.

 

Stiti cat face trenul de la Iasi la Arad? Vreo 16 - 17 ore  . Cam cat iti ia sa ajungi de la Iasi la New York cu niste legaturi aeriene bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

O mizerie de infrastructura. Probabil nici linie directa nu e, trebuie sa schimbi, plus tronsoane cu restrictii de viteza, nu mai zic nimic, ca este efectiv ingrozitor. Cu exceptia catorva linii (Buc- Constanta, Buc- Bv) prin tara e nasol de tot...

 

Am fost in Iasi weekendul trecut la niste neamuri la o pomenire... Doamne, ce zapada, ce frig, aveam impresia ca suntem prin ianuarie- februarie, nu la inceput de aprilie.... Marti-miercuri am aflat ca a nins masiv, viscol,, am vazut ca ziceai si tu de drumuri blocate, ne intrebam daca sa mai plecam sau nu.... 

Niste drumuri judetene de conditii de iarna, cu zapada... noroc ca nu am apucat inca sa schimb cauciucurile....Acum, duminica seara adica, incepuse sa se mai inmoaie, dar tot era un aer rece, ca de iarna... 5 gr. Cand am ajuns in Bucuresti, 16, eram in cizme, pulover gros, geaca, fular, caciula :)))

Stiti cat face trenul de la Iasi la Arad? Vreo 16 - 17 ore  . Cam cat iti ia sa ajungi de la Iasi la New York cu niste legaturi aeriene bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atunci eu am luat-o la vale rau de tot  [alcool]

 

nope. va spun ca imi face viata mai buna podcasturile si toate cartile astea.

 

Mihai Morar e un jurnalist /Radio cred  si are diversi invitati . Ultimul este Rectorul Uni Cluj, Daniel David. Ei bine el vorbeste despre educatia din ro si de ce nu a prins institutiile vestice la noi vorbeste despre valori si atribute in educatie, mai exact el vorbeste despre psihologia poporului roman.

 

in fine, eu lucrez cu colegi din ro si nu numai asta. de multe ori in ultimii 13 ani de job intr-o companie germana mentalitatea mea a fost paralele cu cele de aici

 

sa inteleg ca colectivismul, autoritatea sefului, sau lipsa ei in sistemul de lucru din firma mea, lucru in echipa, increderea in mine, in ceea ce cred eu despre mine, cum ma vad eu, de ce sistemul de invatamant romanesc nu are rezultatele dorite in insturmete europnene, ei bine astea imi fac bine intelegerii mele.

 

ma enerveaza cand nu inteleg logic cu ce anume sunt diferita de altii si nu e nimic rusinos ca eu am alte filtre, ca alte monede de schimb, etc etc.

cea mai mare problema a mea a fost rusine. rusinea mi-a mancat sufletul. 

 

nu numai ca dinamica la mine in familie s-a schimbat in bine pt ca nu mai las emotiile negative sa mocneasca si sa devina furie. Logica asta din carti are sens. [biz]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul este Rectorul Uni Cluj, Daniel David. Ei bine el vorbeste despre educatia din ro si de ce nu a prins institutiile vestice la noi vorbeste despre valori si atribute in educatie, mai exact el vorbeste despre psihologia poporului roman.

 

 

 

Acum si asta vad ca face pe-a guru in educatie si apare pe toate canalele media. Mai bine si-ar vedea de propria ograda, ca are multe lucruri de rezolvat.

 

Altfel, daca iti fac bine aceste podcasturi, nu ezita. Si un pas daca evoluam in directia dorita, e un castig.

 

Pfff, mezinul s-a trantit pe tastatura si nu se mai da dus. Vrea sa ma joc cu el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca la mine nu ajung toate informatiile din ro .mai bine. mi-a zis o prietena ca are niste doctorate dubioase.  nu judec persoana. imi iau fix cat trebe si plec mai departe .

 

cred ca sunt asa multi vorbitorici in spatiul media ca nu mai stii care e veridic si care nu.

 

 

 

am aflat aseara ca cel mare trebe sa traga tare in perioada asta si intr-o luna va avea proba practica si scrisa la sport. Adica pt 15 puncte are nevoie sa 70 sarituri in 60 secunde.

 

la noi sapt viitoare va incepe bacul scris. cred ca miercuri e prima proba.  3 saptamani.  3 probe.

Clasele 5-11 nu sunt afectate de bacul scris. nici noi nu am simtit cumva in mod special. poate niste ore invartite in orar

 

apoi din 08.05 va merge normal la scoala si va avea teze si teste si ore normal  [bib]  

 

sunt fantastici nemtii astia. scot untul din ei, la propriu. [buca]

 

Rezultatele le va primi personal in 22 iunie. 

iar bacul oral va fi in 29-30 iunie.  [alcool]   Cand se termina scoala pt ei. Balul va fi in 08.07. [vampa]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E o persoana finuta Daniela Nane.

Da, e casatorita cu Adrian Cioroianu. Pe el il urmaresc pe youtube cu clipurile "5 minute de istorie". Imi place mult cum prezinta, cum povesteste diverse aspecte si etape din istoria noastra. Sunt clipuri de cate 5 minute pe diverse teme: despre regele Carol I, Carol II, venirea comunistilor, intrarea in primul razboi, al doilea, regina Maria si multe altele...

Buna dimineatza, [cit]  [cit]

 

vorbind de interviuri. Mie mi a placut mult Daniela Nane. Vorbeste de prejudecati, de examene, cum s a inselat o profesoara cand a picat o la intrarea in facultate. Nici nu stiam ca e maritata cu Adrian Cioroianu,

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...