Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Judoka, ma bucur pentru vestea buna. Sper ca dusul rece trece repede ...

 

Eu nu sunt o sportiva, nu ma dau in vant dupa sport. Imi place sa merg, si cam atat. Toata viata am fost catastrofa la sport: oboseam repede, ma simteam rau. Nu am reusit sa fug niciodata, ma simteam rau fizic: ameteala si epuizare cateva ore dupa. Asa ca nu am facut.

 

Ei, de cand cu menopauza, pai situatia s-a inrautatit mai tare. Cum faceam un pic de efort eram ko. Eram in deconditionare fizica. Am zis STOP, trebuie sa fac ceva. Asa ca ma duc la kine din august, o data pe saptamana, si din septembrie la pilates. Progresul e fantastic. Ieri am reusit sa fac 50 de minute din cursul de pilates. La inceput faceam 10 min la kine ...

Acum as vrea sa ma inscriu si vinerea la badminton daca mai sunt locuri. :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[cit]  [cit]

 

eu m am apucat f tarziu de sport.

In copilarie,am fost scutita, pt ca eram bolnava. Mai tarziu au aparut si sarcinile , etc,

 

Cred ca cel,mai important e sa gasesti ce iti place si sa fii disciplinat.
Dupa ce am facut taxi pr copii, mi am zis, dar de ce sa nu incerc? Asa am ajuns la inot, apoi la judo/jiu jitzu. Cand a fost cu pandemia am mers rapid si am facut gimnastica/pilates. 

 

Acuma cinci zile pe sapt cate cineva are un atrenament. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost aseara la reuniunea pt excursia de la dublin.

 

F fain au programul.

Au trei actiuni de vanzare prajituri la mall si una la scoala(cand o sa fie sedinta cu parintii) .

Dupa care, au facut cerere la primarie pt bani. Aici e prost , ca nu se strang banii la un loc. Adica, primaria ofera bani (mai multi sau mai putini, sau deloc) la elevul din raza lui.Dupa cum ai noroc , mai bogatasa localitatea sau nu,  [bib]

 

Profii sunt oarecum suparati, pt ca au avut copii care au zis ca ei au bani si nu participa la actiuni. Pe astia se gandesc sa ii elimine, ca oricum au lista de asteptare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Judoka, cine organizează organizează excursia asta ? 
cat timp ziceai ca au? 
banii ăștia se strâng cumva . 
de ex excursiile in străinătate sunt scumpe . Dar copii își fac un plan . De ex pritena lu fii-miu pt excursia din Londra a negociat cu părinții așa : 

480€ ii plătesc părinții restul aproximativ 400€ costurile din excursie și le plătește ea. Copila avea 16 ani atunci, așa ca a muncit 6 luni și a făcut meditații cu alți copii . Și și- a strâns banii . 
 

Și mulți inclusiv fii-miu și- a strâns banii așa . 
 

la asta mic, ne- am hotărât anu asta in Martie ca ar fi frumos și pt copii din Corona sa le organizam o excursie cu clasa 10-a. După cum știți in liceele germane de la clasa11-a bu mai sunt clase, ci copii merg la cursuri, in funcție de alegerile lor . 
 

asa ca in Martie am zis sa meargă la Berlin cu 01 mai . 4 zile. Excursia a costat 280€ cred. 
o parte a mers pe fondul școlii ( banii aia care se strâng de târgul de Crăciun și nu sunt donați ) dar tot erau copii care nu își permiteau . 

asa ca unii părinții au zis ca donează . Și școala a venit cu ideea sa se doneze in contul asociației de copii ( cred ca e ong ) și plățile pana in 200€ erau fără factura peste 200€ cu factura . Orice cent donat se scade de la declarația de inpozit 
ideea ca au fost donați destui bani ca toate mesele copiilor din oraș au fost plătiți din banii ăștia și copilul nu a mai cheltuit nimic , și toți copii și- au permis sa meargă la restaurant . 
 

ideea ca in orice societate se donează bani. Unii fac pomeni , alții fac donații anonime . 
 

In alte excursii se donează din alte surse, din vânzări , oamenii aia au experiența ca se întâlnesc des cu altfel de situații . 
 

si copii care au încasat premiu la nu stiu ce concursuri și- au donat banii pt o excursie cu barca. 
Și profii scriu e-mailuri când se cumpara cărți si spun clar, cine nu își permite sa scrie ca exista un fond de rezerva . Nu e nicio Rușine sa nu ai bani. 
 

cine e un comitetul de părinți ? 
caut email sa vezi cum comunica ăștia. Nu se lasă nimeni pe margine . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alta excursie 

Liebe Eltern der Klasse 10c, 

 
die Klassenlehrerinnen und Schüler/innen der 10c haben für die kommende Woche zwei schöne Ausflüge geplant. 
Anbei finden Sie alle wichtigen Informationen und auch den Rückmeldezettel, der bis morgen (!!), 21.07.2023 bei Frau Galvagno gemeinsam mit dem Unkostenbeitrag abgegeben werden muss.
Ganz herzlichen Dank an dieser Stelle
- an die Schülerinnen, die einen Teil Ihre Preisgeldes gespendet haben und somit die Kosten für alle etwas reduziert haben. 
- an Herrn Galvagno, der als Sponsor für den Wassersportverein Lampertheim günstige Konditionen für die Kanufahrt erhalten hat und 
- last but not least an beide Klassenlehrerinnen für Ihr grosses Engagement.
 
Wir wünschen allen gelungene Wandertage und viel Spass.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liebe Eltern der Klasse 10c, 

 

die Klassenlehrerinnen und Schüler/innen der 10c haben für die kommende Woche zwei schöne Ausflüge geplant. 

Anbei finden Sie alle wichtigen Informationen und auch den Rückmeldezettel, der bis morgen (!!), 21.07.2023 bei Frau ggg gemeinsam mit dem Unkostenbeitrag abgegeben werden muss.

Ganz herzlichen Dank an dieser Stelle

- an die Schülerinnen, die einen Teil Ihre Preisgeldes gespendet haben und somit die Kosten für alle etwas reduziert haben. 

- an Herrn gggg, der als Sponsor für den Wassersportverein Lampertheim günstige Konditionen für die Kanufahrt erhalten hat und 

- last but not least an beide Klassenlehrerinnen für Ihr grosses Engagement.

 

Wir wünschen allen gelungene Wandertage und viel Spass.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu sportul io am fost in liceu ca Mcoca. Stângace la basket, îmi dădeam sufletul la alergat . Am avut media 6 la sport lângă limbi străine . Toate mediile mi le strica .
totul e in cap și am început când m- am auzit ce le spuneam copiilor : hai ca poți. 
 

am zis ca- s ipocrita șefa. 
 

asa am început sa Inot sa schiez ( am luat ore multe ) și am început sa alerg . Și alerg cu plăcere . 
 

va recomand cartea atomic hobbies sau ceva in genu asta sau direct James Clear. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

cine e un comitetul de părinți ? 

caut email sa vezi cum comunica ăștia. Nu se lasă nimeni pe margine . 

eu nu stiu unde am scris ca se lasa cineva pe margine (nu pt ca nu ai bani) . In fine

Banii care se strang(in afara de aia de la primarie ) se pun la comun.

excursia e in martie , organizata de scoala.

o parte din pret e si la avion, pt ca nu pot sa zboare cu low cost. Ca ii pun 10 elevi intr o zi, 10 in alta, de ex.

Eu zic ca s-au organizat frumos, sa vedem ce rezultate o sa fie.

 

de muncit nu prea pot, au 13-14 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...