Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Ziua buna si de la mine!

Eu acasa, in concediu medical, asa ca am timp de scris. Va citesc mai mereu, dar nu prea mai am ce scrie.

Fii-mea a folosit si foloseste Ordinary, si eu la fel. Cred ca in poza era serum si nu crema - deci concentrat si e bun. Dar fii-mea nu a scapat total de acnee pana nu a puns-o doctorul pe nu stiu ce anticonceptionale. Acum e in pauza de pastile si nici nu vrea sa le mai ia, dar a trecut de faza in care plangea de zapacea din cauza aspectului fetei.

Acum e in faza de stres cu examenele... invata cam cum povestesti tu, Elkia. De la 8-22.00. In mai cand am fost la ea i-am facut mancare si i-am burdusit congelatorul. Am tot batut-o la cap sa scoata sa manance. Pana acum a gatit, ca avea timp. Acum mai scaoate din mancarea mea... cica e perioada de stres.

Peste o luna vine acasa... abia astept.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Devo,

multa sanatate, sa te pui repede pe picioare. 
 

Cu crema de acnee, e destul de agresiva. Adica inroseste si descuameaza mult tenul, pana  acestesta se obisnuieste. Acuma i am zis sa si dea mai putzin, numai unde e neaparat nevoie.

 

elkia, nu am prea scris de el, pt ca nu a avut un inceput tipic si lin. Si oricum e mult stres si mult de invatat. Sper ca de acum incolo sa fie mai bine si sa se mai linisteasca lucrurile.

 

dar Laura pe unde o fi? Parca nu a mai scris demult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna! 

 

Aici sunt, tot ok la noi, sanatosi, fiecare cu treaba lui. Nu prea am avut nimic interesant de povestit. 

 

devo, sanatate multa! sper ca nu e nimic grav si te pui repede pe picioare. Cred ca abia astepti sa iti vina puiul  acasa. Succes fetei la examene! 

 

Ma bucur ca povestiti despre copiii vostri studenti. Citesc si bag la cap. 

 

Mi se pare super fain ce povestiti voi cu finantarea excursiilor din bani castigati de copii. Aici nu am auzit niciodata asa initiative. Daca se organizeaza ceva in clasa, se face o iesire scurta (1-2 nopti), undeva in tara unde sa nu fie costuri foarte mari.  Au fost si cateva excursii in afara tarii, organizate de cateva profesoare din scoala, dar era ca o excursie organizata de o agentie de turism : merge cine vrea si poate din scoala, pe banii lor. Asa a fost Rares la Budapesta si Viena in cl a X-a. Vara trecuta am inteles ca a fost un grup din scoala care a ajuns pana in Japonia cu o astfel de excursie. 

In general, sistemul nu incurajeaza elevii sa munceasca, sa isi castige singuri banii. (a fost un ministru care a zis "invatamantul e gratuit in Romania : o parte finanteaza guvernul, o parte parintii, elevii nu platesc nimic. " ). Diriginta lui Rares i-a incurajat (si ne-a spus si noua la sedintele cu parintii) in vacante sa faca voluntariat, sa munceasca, dar nu e ceva la nivel de sistem care sa ii indrume in directia asta. Si nici sistemul economic (fiscalitate, birocratie)  nu incurajeaza antreprenorii sa angajeze copii pt cateva saptamani pe vara sau cateva ore pe luna. Part-time-ul inca e o treaba greu de realizat aici. 

 

Cu acneea, ai mei au cam trecut peste perioada. Efaclar au folosit si le mai luam masti /lotiuni de curatat tenul din comert. Nu au avut probleme foarte mari, totusi.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura,

 

da mai, nu inteleg nici io de ce e asa complicat.

imi aduc aminte in facultate, puteam sa fac inclusiv curateniei. pt ca aveam timp dar era spargere de banca sa ma primeasca careva. 

in fine, vedem cum o sa ii fie, copilul asta al meu nu invata deloc si decat sa stea pe tiktok mai bine sa munceasca.

 

ideea ca asta mic nici sport nu mai face regulat, nici una nici alta. 

 

aseara am fost si am vb cu psiholoaga lui care imi zicea ca nu mai il baga in terapie. pai i-am spus sa ii prelungeasca. si cel mare a mers in clasa 11-a si bine a facut.

 

noi nu avem nici o matusa sau vrun unchi prin zone, nici bunici, asa ca au copii nevoie sa vb dileme si cu alti. ca intre ei, toti adolescenti nu e ok. 

si da, cel mare a avut tema clara, printre alte dileme ale lui, cum sa imi puna mie limite  [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devo sanatate !  [flo2]

 

Excursiile si la noi sunt cum zice Laura, printr-o agentie 1-2 nopti. Acum se fac vreo 2 la targurile de Craciun, dar nu prea merg copiii. Din clasa lui Ale sunt doar vreo 5 doritori. 

 

Cu cosmetica merge foarte bine. Ce ma deranja pe mine era faptul ca Ale avea foarte multe puncte albe/grasime, cosuri purulente avea doar cateva pe obraji. A avut 3 sedinte deja si arata mult mai bine. Mai avem o sedinta sapt viitoare si una in decembrie si apoi in ianuarie. Cred ca vor fi mai rare de-acum inainte. 

 

Cosmeticiana i-a spus sa foloseasca Effaclar, serul acela the Ordinary, un ser cu esenta de melc  [fri] de la Cosrx / Advanced Snail 96 Mucin Power Essence si DUAC gel, dimineata si seara toate, cu exceptia duac-ul care este la 2zile seara.

O caruta de bani si astea. Dar deja arata mult mai bine.  

 

Am descoperit o noua autoare romanca Ana-Maria Negrila, va recomand Cele patru oglinzi ale adevarului si continuarea este Cronica barbara . 
Eu nu le-am comandat inca. Dar ma mananca degetele.   [batcap]  [fri]  
 
 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura,

faina diriginta aveti.E mare lucru.

 

Pe noi iar ne au sunat de la scoala, ca era pe culoar dupa 30 min, in loc sa fie la ore  [fri] nici nu stiu cum sa reactionez, sa discut(ca ea are tot timpul o scuza) , sa ii iau handy?

 

 

 

interesant.

———

Dana, e super ca a funtionat tratamentul 

ma duc sa l iau pe ado de la liceu, e bolnav.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, 

In nici un caz pedeapsa . 
 

as as face o aluzie , poate și i-as lasă libertatea sa vina sa îmi spună . 
vai de mine și de mine de câte dureri de burta am fost cu copilul mic . Se închidea in toaleta, stăteam la telefon . 
meu nu sint foarte calma, nu- s calma deloc și îl mai puneam oe tatsu sa îl scoată . 
mii oferea niște variante atât de simple : sa zâmbească , etc 

 

sanatate la ADO 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, sanatate multa pustiului!  Cu domnisoara, eu as lua-o la un suc si  inainte de a sari cu pedepse (cred ca da, ar trebui sa fie si niste consecinte daca a calcat in strachini, sa stie ca sunt limite si lucruri care nu se fac) as incerca sa aflu ce e in sufletul si in mintea ei. Ceea ce poate fi extrem de greu daca nu vrea sa vorbeasca. Sigur ceva e la mijloc, nu cred ca s-a apucat ea de chiulit asa, ca sa epateze si sa o faca pe-a grozava. 

E tare grea adolescenta asta! Tare complicat si pentru ei si pentru noi. Bianca mea a fost super-ok. A avut momentele ei de tipat, dat cu fundul de pamant, dar am norocul ca vorbeste cu mine, imi povesteste cate'n luna si in stele (chiar daca nu imi spune lucuri foarte intime sau importante de fiecare data) . Faptul ca vorbeste si se plange de colegi, de profesori, imi povesteste de prietenele ei, de discutii pe net , politica, miscari sociale, carti, idei diverse, o ajuta sa se descarce si sa ramana echilibrata.

Rares a avut niste contre nasoale cu unii colegi, si-a luat teapa de la o fata de care era indragostit lulea si si-a pierdut stima de sine. A venit la pachet cu inchis in el si "da mama / bine, mama / nu am nimic/sunt ok" . Nu mai reuseam deloc sa ajung la el. Atunci in urma unei discutii cu plans a spus ca vrea sa stea de vorba cu un psiholog. A mers initial la o d-na care dupa cateva luni s-a dovedit ca nu era pe aceeasi lungime de unda cu el, apoi am gasit alta psiholoaga la care merge saptamanal. L-a ajutat enorm. Relatia cu mine, cu taica'su, felul in care isi alege anturajul si cum se pozitioneaza in gasca de prieteni s-au schimbat foarte mult in bine. E alt copil, e mult mai matur si mai echilibrat.

Ce vreau sa zic e ca daca simti ca mult in relatia cu ea e cearta, razboi, sfidare de partea ei si nevoia de a pedepsi si de restrictiona de partea ta , cere ajutor din afara daca si ea e dispusa sa incerce. O voce echilibrata din exterior poate face minuni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...