Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Devo,

 

sanatate multa.

 

cum au gasit orasul primaresei? mama mia in ce scandal era cu fiisa 

dar asa dragoste mare ca candita la europarlamentare. las ca a picat. Nu imi place tipa, pt ca se poarta urat cu cine nu e in gratiile ei, si asta spune multe

 

Orasul arata jalnic, dar nu mai jalnic ca inainte, cand pe toti ii durea in basca, inclusiv ca "primaria" avea apartament de rendez-vous in blocul delfinilor parca. Cei din primaria actuala aduc o multime de bani si sunt pusi pe treaba. Imi plac parcurile pentru copii, imi plac parcarile unde a demolat vechile garaje care erau folosite pe post de bodegi sau magazii pentru butoaiele de varza acra in timp ce masinile stateau in strada. Policlinica in sfarsit incepe sa arate civilizat, in plus are acum si lift... Imi place ca dupa muuuulti ani sunt spectacole in C-lung, vin teatre, olimpiade, concursuri, expozitii, sport. Imi place ca in sfarsit cineva se ocupa sa bage gaze si canalizare. (Da, exista cartiere intregi fara gaze sau canalizare, in anul 2023.) Imi place ca isi misca fundul de pe scaun si verifica pe teren. Tipa deranjeaza mai ales "cuiburile". Un loc pe care l-a verificat personal in urma unei reclamatii este al unui prieten care cunoaste tot ce misca in oras. Tipul i-a zis de dulce multa vreme. Acum e fanul ei. Am si eu pe cineva care lucreaza cu ea si zice ca daca muncesti, e ok, dar daca astepti sa-ti faci piata si sa-ti speli rufele in timpul programului ca pe vremea fostilor, nu prea mai merge. Mi-a placut foarte mult bulevardul si eu una nu as vrea sa-l deschida circulatiei, as vrea sa ramana zona pietonala, asa ca in Sibiu sau in Timisoara. Stiu ca a fost scandal ca de ce pune flori pe bulevard toamna [zirea]  (Cand am plecat inapoi spre Viena am dormit in Timisoara. Cate flori de toamna puteau sa fie, era centrul o frumusete.) O apreciez ca nu cedeaza santajelor si de ex nu reface starzile, ci doar le peticeste. A zis clar intai se baga canalizare, se trag gaze si abia apoi reface strazile, ca nu cheltuie bani de 2 ori pe acelasi lucru. Si imi place ca are nervii tari. Eu in locul ei plecam de mult din primarie, sanatatea mea mintala e mai importanta decat mizeriile care i le fac PSD, PNL, clica lui Mageanu sau a fostei arhitecte a primariei. Si asa de vocali sunt unii care acum se arata nemultumiti de tot ce face ea, dar 30 ani au fost muti. Si cum ai putea sa schimbi un oras in 3-5 ani cand nu ai bani sau cand faci rost de ei si ai proiecte, ti se baga bete in roate.

 

Nu stiu ce a fost cu declaratia aceea a ei, ca e femeie educata si ma gandeam ca,, chiar daca in sufletul ei crede ce a zis are istetimea sa o tina pentru ea. Iar fii-sa, mie personal mi-a lasat un gust amar. De fapt la faza asta L. m-a dezamagit rau. Oricum, chestia asta i-a copt-o cineva, caci declaratia e veche si nu a facut valuri decat acum. Dar asta nu schimba nimic din ce a zis.

 

Ce nu mi-a placut: n-am vazut picior de politist pe nicaieri; plin bulevardul de minoritati care tipa, vorbesc la telefon urland; sunt cosuri de gunoi, dar lumea arunca mizeria pe jos. 

 

Stiu ca tie nu-ti place de ea, asa ca nu ma urä.  Sicera sa fiu, mie mi-ar placea oricine care ar face treaba in oras. 

 

 

Scuzati derapajul, Elkia m-a provocat.  [flor]

Desi nu mai locuim in Ro, eu iubesc tarisoara noastra din tot sufletul si imi place sa vad cum se schimba in bine si ma doare cand vad atata coruptie, atata bataie pe ciolan (asa cum e acum in oraselul meu natal) si atatia romani care vorbesc tara de rau (sunt pe FB pe un grup de expati in Ro care m-au suparat rau de tot   nu expatii, ci romanii nostri care ne fac o "reclama execrabila" )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devo,

multa sanatate, sa te pui repede pe picioare. 

 

Cu crema de acnee, e destul de agresiva. Adica inroseste si descuameaza mult tenul, pana  acestesta se obisnuieste. Acuma i am zis sa si dea mai putzin, numai unde e neaparat nevoie.

 

 Ju, uite aici despre cum trebuie sa aplice si cu ce sa nu amestece in nici un caz. Ai dreptate cu datul mai putin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Devo sanatate !  [flo2]

 

Excursiile si la noi sunt cum zice Laura, printr-o agentie 1-2 nopti. Acum se fac vreo 2 la targurile de Craciun, dar nu prea merg copiii. Din clasa lui Ale sunt doar vreo 5 doritori. 

 

Cu cosmetica merge foarte bine. Ce ma deranja pe mine era faptul ca Ale avea foarte multe puncte albe/grasime, cosuri purulente avea doar cateva pe obraji. A avut 3 sedinte deja si arata mult mai bine. Mai avem o sedinta sapt viitoare si una in decembrie si apoi in ianuarie. Cred ca vor fi mai rare de-acum inainte. 

 

Cosmeticiana i-a spus sa foloseasca Effaclar, serul acela the Ordinary, un ser cu esenta de melc  [fri] de la Cosrx / Advanced Snail 96 Mucin Power Essence si DUAC gel, dimineata si seara toate, cu exceptia duac-ul care este la 2zile seara.

O caruta de bani si astea. Dar deja arata mult mai bine.  

 

Am descoperit o noua autoare romanca Ana-Maria Negrila, va recomand Cele patru oglinzi ale adevarului si continuarea este Cronica barbara . 
Eu nu le-am comandat inca. Dar ma mananca degetele.   [batcap]  [fri]  

 

 

Dana Vio, multumesc de recomandari - si seruri, si carti. [flo2]

 

Cu cartile [il] ... cred ca ti-ai gresit cariera.

 

Edit: ai mai postat niste carti si vad ca am ajuns la aceeasi concluzie in ce priveste cariera ta  [flor]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt o sportiva, nu ma dau in vant dupa sport. Imi place sa merg, si cam atat. Toata viata am fost catastrofa la sport: oboseam repede, ma simteam rau. Nu am reusit sa fug niciodata, ma simteam rau fizic: ameteala si epuizare cateva ore dupa. Asa ca nu am facut.

 

Ei, de cand cu menopauza, pai situatia s-a inrautatit mai tare. Cum faceam un pic de efort eram ko. Eram in deconditionare fizica. Am zis STOP, trebuie sa fac ceva. Asa ca ma duc la kine din august, o data pe saptamana, si din septembrie la pilates. Progresul e fantastic. Ieri am reusit sa fac 50 de minute din cursul de pilates. La inceput faceam 10 min la kine ...

Acum as vrea sa ma inscriu si vinerea la badminton daca mai sunt locuri. :)

 

mda, punct foarte sensibil la mine 

eu am facut sport (nu constant ce-i drept) si mi-a placut. nu zumba sau alta topaiala ca nu am ureche muzicala si nici coordinare buna. Dar am tras la fiare, am alergat (numai pe banda, in rest sunt exact ca tine, mcoca), bicicleta eliptica, sauna... ei, de ceva vreme m-am ingrasat si ma tot ingras. Sala nu a mai facut nici o diferenta, ma obosea si nu-mi mai facea nici o placere. Sigur caloriile ingerate sunt mai mult decat necesarul zilnic, caci ma ingras constant. Partea proasta ca am vrut sa-mi schimb abonamentul la sala - cica pot sa-mi faca doar upgrade la abo, nu pot schimba la varianta mai ieftina [fal] asa ca mi-am inchis abonamentul la nervi si ambitie. deci de vreo 8-9 luni nu am mai fost nici la sala. Gafai ca un magar care trage la deal si sunt rotunda ca o minge.

 

Mi-am luat din Timisoara de la Carturesti cartea lui Cori Gramescu - Vindecarea relatiei cu mancarea. Mi-a placut.  Aveti cumva experienta cu Cori Gramescu ?

 

Vreau sa imi fac un plan si sa fac ceva schimbari, ca nu se mai poate asa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana_vio, multumesc de recomandarea de carte!

 

Daca ati mai citit ceva interesant , care v-a placut, dati-mi idei, ca am un voucher cadou de cheltuit la Carturesti. 

 

Laura, vezi ca a mai pus Viviana niste carti la celalalt subiect.

 

Multumesc la toate pentru urari, sunt bine, luni ma intorc la munca   [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mi-am luat din Timisoara de la Carturesti cartea lui Cori Gramescu - Vindecarea relatiei cu mancarea. Mi-a placut.  Aveti cumva experienta cu Cori Gramescu ?

 

Vreau sa imi fac un plan si sa fac ceva schimbari, ca nu se mai poate asa. 

Nu am urmarit pe Cori Gramescu, o umares pe tipa asta.

 

 

 

ea recomanda IF , plus o zi de post numai cu apa, plus o zi numai de proteine si o zi cu ce ajuta hormonii(gen cartofi dulci, are ea o lista) 

dupa care zice ca muschii/sala sunt mai importanti decat cardio.

Sau poate trebuie sa ti faci niste analize, sa vezi fierul, magneziu, tiroida, etc

 

Alta sala sau curs nu vrei sa incerci ? 

Im pandemie am dat jos cu mers rapid, f mult imi placea.

 

La astea se adauga nivelul de stres, calitatea somnului(f important cica) , daca intrii in menopauza, etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am dus prajiturile de  dimineata.

 

F frumos s au organizat, mi a placut ca la vanzare nu erau parintii, ci copiii.
Au venit si doi profesori care  coordonau de pe margine. Apoi nu au preturi, au o cutie mare in mijloc si lumea donează acolo cat ii lasa inima. 

Doua prajituri erau super frumos decorate, [il]  o brownie cu sirop de ciocolata si un kugelhupf(forma rotunda) cu glazura de zahar si inimioare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...