Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Ziua buna si Hristos a inviat! 

 

Sper ca ati avut zile frumoase si linistite, cu veselie. 

La Praga a fost minunat, e o bijuterie de oras, mi-a placut tot si m-au impresionat multe (de multe ori nu m-am putut abtine sa ma gandesc de ce altii pot si la noi in tara nu se poate!?). Am vizitat catedrale si muzee, am umblat pe strazi admirand arhitectura, ne-am plimbat pe poduri, am mancat in piata din centrul vechi carnati si sunca de Praga proaspat taiata de pe bucata de porc ce se gatea la rotisor, am baut bere , am urcat in turnul cu ceas, iar cireasa de pe tort a fost o croaziera de 3 ore seara pe Valtava. Superb oras si ziua si noaptea! Nu am apucat sa vedem nici jumatate din cat ne-am fi dorit, cazare inca o noapte la hotelul unde rezervasem nu am mai gasit, asa ca am decis in ultima zi sa ne oprim la Budapesta in drum spre casa. Am rezervat 2 nopti , am prins insa o zi cu ploaie rece, nu am apucat sa vedem prea mult din oras. 

Am ajuns acasa sambata seara dupa 10 ore de drum  (4.5 ore intre Praga si Budapesta, pe ploaie, 9:45 ore pe drum uscat intre Budapesta si casa, cam cu 100km mai putin ca distanta. Dar noua nu ne trebuie autostrazi! Bine ca avem un drum european cu o banda pe sens si care trece prin toate localitatile posibile!    ) 

 

Am intrat in Sovata intr-un market si am luat cate ceva pt ca acasa lasesem frigiderul gol. Am agatat un plic de vopsea rosie , asa ca 6 oua rosii facute sambata pe la 21 au fost singura mea pregatire pt Paste. Ne astepta insa mama soacra la masa duminica si ne-a dat si la pachet un pic. 

 

De azi, la munca! Copiii incep maine, azi ies sa se vada cu prietenii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumim, Laura, de impresii! Clar trebuie sa ajung si eu la Praga, nu mai am nicio indoiala.

Anul asta e mai complicat din multe puncte de vedere, inclusiv al admiterii la liceu care se prelungeste si in iulie. 

 

La noi e  frig, frig si umezeala (asta-i buna, era nevoie de apa). Lalelele si zambilele mele, care au rezistat la juma' de metru de zapada, asteapta soarele, dar se pare ca mai au de asteptat.

 

Numai bine tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioana, cand va hotarati, luati in calcul macar 4 zile pline de vizitat. Sunt atatea locuri frumoase de vazut! Atatea lucruri de facut, incat 2-3 zile nu ajung cu siguranta. Mie Praga mi-a placut mai mult decat Roma (desi iubesc istoria si cultura italiana) . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre autostrazi, nu mai e nimic de zis. [fri]

S au realizat cateva chestii dupa intrarea in eu, autostrada soarelui, aeroportul, cateva pasaje in buc, dar dupa, parca s- a impotmolit totul. Nu pricep de ce nu se poate avansa daca e prioritate. 
In buc, cand ajungi de la aeroport iesi la gara si vezi fosta cladire a magazinului sora, care sta sa cada. Am inteles ca astia iau fonduri europene din asta, Ca sa faca ce? Cladirea aia e un pericol public, un focar de infectie si o,reclama proasta.

Oricum s1 e cel mai bogat din capitala, acolo unde vezi cele mai multe gunoaie, rahati pe strada, cladiri care trebuie daramate. 
Am trecut si prin cismigiu. Plangi, cum a ajuns parcul asta. [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La subiecte mai optimiste, copiii  inca au vacanta.

 

L. are un proiect la franceza, in grupuri de 5-6elevi.
Se intalnesc si filmeaza. (cu punere in scena, costume) . Unul e regizor, unul este cameraman, ceilalti actori, decoratori. Trebuie sa o intreb dupa ce roman realizeaza. 

Dupa care mai are ziua unei prietene. O sa merga cu o prietena sa se uite prin mall dupa cadou.

 

Cam asta.
Vremea e in continuare grrrr, frig, ploua, inorat. Nu face bine la moral.

 

o zi buna tuturor  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...