Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un frappucino va rog!


Recommended Posts

Judoka, sper sa se asteprne linistea in sufletul fetei tale. Nu-i lasa pe cei de la scoala sa bage mizeriile sub pres. 

Sunt satula de hartuitorii astia care tot ei au pe urma gura mare si paseaza vina catre cel agresat. Asta e tactica tuturor agresorilor, de orice nivel si in orice imprejurare.

 

Fii langa ea si fa reclamatii ori de cate ori este necesar. Sunteti intr-o tara civilizata, unde dpreturile sunt respectate....  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 999
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Judoka,

 

de ieri pana azi am trecut in revista diverse conflicte la ai mei. si am avut si io la cel mic o familie cu care nu am reusit sa ajung la un compromis. 

am incercat sa ii iau la film, l-am invitat la ziua copilului am incercat una alta. Asta mic al meu l-a strans in clasa 1 de deget. si proscris a fost.

 

Fac o paranteza acum : sa stiti ca io am facut o timpenie cu o ruda de-a mea. nu mi-am tinut o promisiune. mi-am dat seama am incercat 10000 de chestii sa fac cumva sa indrept greseala. nu a mers neam. Ca ulterior sa reusesc sa trec mai departe simplu: tu faci ce iti sta in putinta sa iti ceri scuze si sa nu mai faci in viitor, dar daca partea adversa trece sau nu, nu e treaba ta.  Inchid paranteza.

 

 

 si asta cu vorbitul, cale lunga. Asta mic al meu are momente cand povesteste cat in luna si in stele. tre sa pandesc eclipsa ca rar il prind.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cat despre accent, ai mei sunt timorati.

 

cu germana: cand le spune careva ca au gresit ceva in germana, am un vecin care il corecteaza pe pitic si nu ii place neam pt ca i-a spus odata, da, nici nu ai cum sa stii ca voi nu vb acasa germana. deci il evita pe omul ala.

- cu romana. ai mei vb romaneste cu accent si au vocabular limitat. 

Normal ca in relatia cu un roman, ei sunt in dezavantaj. Cand merg in romania mult le spune: ach, ce prost vorbesti romana. Nu neaparat ca vb gresit, ci uneori au o topica mai greoaie dar dupa 2-3 zile isi mai dau drumul. e multa frustrare. dar astia ai mei au invatat  la psiholog, in principal sa isi spune frustrarile.

 

sau, era o copila la cel mic, tot nascuta in germania, dar din sibiu. si vb foarte bine romaneste. cand ii prindea pe ai mei, le facea observatie ca vb prost. Normal ca ar fi luat-o la palme.

asta mare are la uni o copila din ro. nu stiu cine le-a facut cunositnta dar al meu s-a suparat ca l-a facut Fake roman. 

 

acu, io incerc sa le dezmorsez bonba chiar i-am spus: hai mai, ca ea a venit in DE sa cunosca nemti nu romani etc.

 

ei bine, sapt vina copila si vb romaneste. chiar imi zicea ca e prima data cand vb in scoala romana de placere :)

 

io le zic mereu: nu sunt oameni rai, ci doar altfel, nu trebe sa fii preten cu toti si 

 

numai moartea nu are solutie, restul le rezolvam noi. ii relaxeaza.

 

bine, piticul se enerveaza cand nu scot solutia din joben  :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Ale !  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Dana, ai copila mare si frumoasa, bravo !

 

--- 

E foarte delicat de procedat in cazuri de bullying. Trebuie luat in serios, insa daca e nivel mic si siciitor, nu se prea poate face mare lucru. Curaj !

 

La noi nimic pasionant, decit ca e sfirsit de trimestru si am treaba de ametesc. 

 

Va pup pe toate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies,

 

Imi tot iau avant de cateva zile sa va scriu in anticiparea sarbatorulor si zilelor de nastere - sper ca de data asta sa ajung sa si trimit mesajul.

 

O sa incep prin a ura La multi ani lui Alex de Dana si apoi tuturor caror mai urmeaza. 

 

Si apoi sa imi exprim sperantza ca la final de an dupa ce trageti linia, ramaneti cu un rezultat pozitiv si ceva bun de luat din anul asta si de dus inainte.

 

Noi suntem bine, in grafic si cu rele si cu bune. A durat o vreme (pentru mine mai mult decat pt altii:))) sa ne obisnuim cu idea ca suntem doar 3 in casa. Insa toate temerile si sentimentele negative mi s-au sters cand studentul nostru mi-spus: i'm happy with my choices and i feel I'm living my best life now.

 

Asa ca din momentul acela am acceptat ca e o etapa noua si nu asa rea cum ma temeam. Si ca rezultat direct nu ma mai crizez la drinking jokes. 

 

Din nefericire pt liceanul ramas acasa, asta inseamna ca avem tot timpul din lume sa stam pe capul lui si sa ne.bagam in viatza lui :))) asa incat si asta e o adaptare noua cu faze interesante (my darling child, expecting you to be more in charge of your school and academis DOES NOT mean that you don't show me your report card and your grades!!!!)

 

Aseara a fost super cute ca si-a facut resumeul si aplicat la 3 joburi - dat fiindca era ceva nou ce nu a mai facut, a fost dispus sa nu mai fie adolescentul dur, sulky si dismissive ci incredibil de amuzant si deschis.

 

Asa ca in concluzie o sa spun ca ne asteptam sa avem multe pozitive cand pe 31 tragem linia.

 

Sper sa ne auzim cu bine - si ca un an mai bun va urma.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah legat de limbi si accente.

 

Mr A a stat o luna in Spania asta vara-camp asistant pt o tabara de engleza. Se amuzau copiii spanioli de el ca il puneau sa repete tot soiul de chestii spuse rapid in spaniola. El tot ce a facut a fost sa rada extrem de sarmant si sa spuna: of course you don't expect me to be able to do that!

 

Cand il corecteaza cineva in romaneste zice f calm " yea yea I ain't looking to do all that" sau foarte serios "for reals"

 

Cel mare e alta mancare de peste. Imaginti-va un adolescent scos din desene manga, inalt, subtire, f bine imbracat frezat si decorat (he gets my taste in fashion ha ha) super confident, si daca face cineva random comentarii de prost gust (care includ accentul lui in romana) se apleaca spre persoana se uita direct in ochi si declara: "ba. Esti prost" 

 

A zis ca intr-o seara in campus un individ a sarit din umbra si a incercat sa il atace. Si el s-a uitat in jos si a intrebat: are you absolutely sure you want to do this. Si alas-a speriat si a fugit. Eu m-am panicat cand mi-a povestit, dar el era f calm si composed 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut voua, pauza de masa la mine asa ca pot trece pe-aici. 

Multumesc de urari, ieri a fost fain, tortul a fost si frumos si bun, dar nu mai cumpar de-acolo, azi continuam cu petrecerile  [fri]

 

Elkia - am fost socata de agresivitatea mesajelor tale. Din toate cartile alea de psihologie si podcasturile pe care le tot citezi se pare ca n-ai prins faptul ca tb sa discuti o idee nu o persoana si nici nu ai invatat sa te controlezi. 

Si ma ataci ca sa vezi ca stiu de toate. Bravo mie !

Am vrut sa spun ca linia generala a scolii romanesti nu este conforma cu testele PISA, cu atat mai mult eu nu stiu pe nimeni care sa fi dat testul asta, nu stiu cine sunt elevii aceia si pe ce criterii au fost alesi. Ca doar statistica nu s-a inventat degeaba. 

In schimb tu sari sa ma acuzi ca toti romanii sunt/suntem analfabeti functional ( multumesc ) , ca expresiile de mahala nici n-are rost sa le mai aduc in discutie ( ce spune Gabor Mate al tau despre abordarea asta ? ), ai un fix cu repetentia ( o repeti la nesfarsit ), tot tu ai spus ca n-ai reusit sa-i inveti matematica romaneasca  si da, orice psiholog ti-ar spune ca cuvintele pe care le spui arata lucrurile care te deranjeaza. 

N-avem spitale de arsi si nici autostrazi ? pai hai mataluta inapoi si construieste-le daca noi nu suntem in stare. 

Si vb de toleranta ? 

Eu una sunt convinsa ca nu ti-ai permite veci sa vb asa in Germania cu nimeni, dar de, din spatele calculatorului si cu o romanca, ti se pare ok.  [ph34r] Nu, nu e. 

Tot tu spui ca si fratilor tai li se pare acru ce spui. Evident, empatie zero. Vrei tu neaparat sa ne luminezi si noi nu vrem. 

Si nu te mai lauda atat cu roata aia ca n-ai inventat-o tu.

Si in general reciteste-ti mesajele ca poate vezi ce aiurea suna totul, intotdeauna.

 

J, eu cred ca ar trebui sa trimiti e-mail scolii de fiecare data. Macar sa fie dovada ca ai incercat o discutie de rezolvare a problemelor, sa nu te trezesti ca ti se reproseaza ceva.  

 

Otilia, de samanul printesei voastre stiam de mult. Aveam impresia ca s-au casatorit dupa ce sotul ei s-a sinucis. 

La multi ani fetelor tale ! Multa sanatate si fericire si mult noroc !  [flo2]

 

Mik  [flo2]  La multi ani ptr Marceline ! Multa sanatate si zile frumoase ! 

 

Monica, ce fac fetele ? Ale e foarte incantata de liceu. II place tot, si colegii si profesorii si materiile. 

 

Qarina  [flo2] felicitari studentului ! 

 

Ieri am stat acasa, eu intotdeauna imi iau liber de ziua lui Ale, si am facut curat prin biblioteci. 

Rezolutia anului 2024 = NU MAI CUMPAR CARTI.  Sper sa si reusesc.  [fri]

 

O zi faina sa aveti. 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti o draguta Dana_vio [flo2]

  [flor] multumesc mult de feedback

 

 

Salut voua, pauza de masa la mine asa ca pot trece pe-aici. 

Multumesc de urari, ieri a fost fain, tortul a fost si frumos si bun, dar nu mai cumpar de-acolo, azi continuam cu petrecerile  [fri]

 

Elkia - am fost socata de agresivitatea mesajelor tale. Din toate cartile alea de psihologie si podcasturile pe care le tot citezi se pare ca n-ai prins faptul ca tb sa discuti o idee nu o persoana si nici nu ai invatat sa te controlezi. 

Si ma ataci ca sa vezi ca stiu de toate. Bravo mie !

Am vrut sa spun ca linia generala a scolii romanesti nu este conforma cu testele PISA, cu atat mai mult eu nu stiu pe nimeni care sa fi dat testul asta, nu stiu cine sunt elevii aceia si pe ce criterii au fost alesi. Ca doar statistica nu s-a inventat degeaba. 

In schimb tu sari sa ma acuzi ca toti romanii sunt/suntem analfabeti functional ( multumesc ) , ca expresiile de mahala nici n-are rost sa le mai aduc in discutie ( ce spune Gabor Mate al tau despre abordarea asta ? ), ai un fix cu repetentia ( o repeti la nesfarsit ), tot tu ai spus ca n-ai reusit sa-i inveti matematica romaneasca  si da, orice psiholog ti-ar spune ca cuvintele pe care le spui arata lucrurile care te deranjeaza. 

N-avem spitale de arsi si nici autostrazi ? pai hai mataluta inapoi si construieste-le daca noi nu suntem in stare. 

Si vb de toleranta ? 

Eu una sunt convinsa ca nu ti-ai permite veci sa vb asa in Germania cu nimeni, dar de, din spatele calculatorului si cu o romanca, ti se pare ok.  [ph34r] Nu, nu e. 

Tot tu spui ca si fratilor tai li se pare acru ce spui. Evident, empatie zero. Vrei tu neaparat sa ne luminezi si noi nu vrem. 

Si nu te mai lauda atat cu roata aia ca n-ai inventat-o tu.

Si in general reciteste-ti mesajele ca poate vezi ce aiurea suna totul, intotdeauna.

 

J, eu cred ca ar trebui sa trimiti e-mail scolii de fiecare data. Macar sa fie dovada ca ai incercat o discutie de rezolvare a problemelor, sa nu te trezesti ca ti se reproseaza ceva.  

 

Otilia, de samanul printesei voastre stiam de mult. Aveam impresia ca s-au casatorit dupa ce sotul ei s-a sinucis. 

La multi ani fetelor tale ! Multa sanatate si fericire si mult noroc !  [flo2]

 

Mik  [flo2]  La multi ani ptr Marceline ! Multa sanatate si zile frumoase ! 

 

Monica, ce fac fetele ? Ale e foarte incantata de liceu. II place tot, si colegii si profesorii si materiile. 

 

Qarina  [flo2] felicitari studentului ! 

 

Ieri am stat acasa, eu intotdeauna imi iau liber de ziua lui Ale, si am facut curat prin biblioteci. 

Rezolutia anului 2024 = NU MAI CUMPAR CARTI.  Sper sa si reusesc.  [fri]

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...