Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Obtinere duplicat certificat nastere prin posta de la consulat (trimitere/primire)?


Recommended Posts

A solicitat cineva de curand un duplicat?

 

Locuiesc in SUA, am aplicat online prin portalul consulatului, cererea este validata/verificata, deci totul OK electronic.

 

Imi puteti confirma ca inteleg corect? Pot rezolva procedura prin posta trimitand copie dupa documentele incarcate pe portal (eventual cu numarul cererii?!...)? Cand soseste certificatul din Ro, ei mi-l trimit acasa... 

 

Asta apare pe siteul consulatului pentru certificatul de nastere:

"Procedura poate fi acceptată a se derula și pe cale poştală, documentele de identitate fiind trimise doar în copie (perfect lizibilă, preferabil color).

NOTĂ: Soluţionarea pe cale poştală se poate solicita DOAR după validarea cererii, transmise online, prin portalul https://www.econsulat.ro!"

 

si pe alta pagina: 

"În cadrul unor servicii consulare (nu toate) poate exista menţiunea că în procedura descrisă pe site-ul misiunii se acceptă trimiterea de documente către misiune, fără a fi necesară prezentarea personală la misiune pentru înregistrarea cererii pentru serviciul consular respectiv.

Dacă acesta este cazul, documentele... se vor trimite pe cale poştală pe adresa Ambasadei, cu menţiunea că sunt adresate Secţiei consulare"

Ma incurca faptul ca, in momentul in care cererea a fost acceptata, am fost directionata sa fac programare pentru a ma prezenta personal - nu exista vreo casuta de bifat prin care sa ii atentionez ca trimit actele cu posta, nu se spune cand sa le trimit plicul gol de returnare a certificatului etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...

Mi-au raspuns la e-mail. Nu se poate decat in persoana.

 

Si-a facut cineva de curand pasaport CRDS in strainatate prezentand un certificat de nastere de tip vechi, format patrat? 

de curand, nu, dar evident ca e in regula.

Poti solicita tot atunci sa-ti faca certificat in format nou,

inclusiv certificat de casatorie format nou, daca e cazul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Ma voi duce pana la urma in Ro sa le fac pe amandoua (este similar ca bani avand in vedere distanta si calatoriile duble pana la consulat). Cel de casatorie este trilingv, roz, cel de nastere, nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...