Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Soare cu dinți, de ce mă minți?


Recommended Posts

A castigat Romania, a ramas pe locul 1 in grupa, dar s-a calificat si Elvatia.

Pot chiar pica in aceeasi grupa, iar, la Europene, pt ca sunt in urne diferite la tragerea la sorti. Vom vedea 

Sa aveti vacanta frumoasa!  [flo2]

Daca treci si prin Bucuresti, poate ne mai auzim si vedem.

Sanatate multa parintilot. Asa e, timpul trece, oamenii imbatranesc...viata e grea, dar trece [:-)))] (pe asta am auzit-o pe la Horatiu Malaele, parca, si m-a amuzat asa cum suna, dar e adevarata)

 

Hai Romania      as vrea sa fie meci egal sau sa bata Romania, ca sa ramana pe locul 1 in grupa 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monica, Ella, Silvi, Fleur, Laura Nico  [floare3] va multumesc!

Silvi, sa nu fie trista Crina, poate relua antrenamentele dupa examen, nu? Adevarul e ca examenul asta de a 8-a e asa crancen, ca le da viata peste cap.

Marc e fascinat de scoala germana. Orele tin 90 min, profesorul nu tb sa galopeze prin materie, pauzele tin 30 min. La mate se foloseste calculatorul, profesorii au timp si disponibilitate sa comunice pe larg cu fiecare copil, au fost primiti f frumos si cald si de diriginta si de colegi. Au toate facilitatile copiilor nemti (mancare la cantina, transport gratuit). Cica "e cam SF".

Sunt in Magdeburg, langa Berlin.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua!

 

Roli, ma bucur ca esti bine si scrii. Da, o sa reia sportul dupa examen, nu pentru performanta, doar pentru ea.

Super ce povestesti din experienta copilului, eu cred ca o sa ii foloseasca!

 

eu m-am trezit foarte tarziu cu organizarea zilei de nastere a Iuliei si nu am mai gasit loc de joaca liber. am gasit sambata si duminica dimineata dar nu vineri si nu vreau. prin urmare o sa ii fac acasa si va fi iar dezastru, dar asta e. la anu o sa sun din vară [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, e in fosta Germanie de est. Bine, sunt unificati demult, nu prea se mai cunoaste, dar imi mai povestea mama, care stie germana si o mai trimiteau prin delegatii la intreprinderi din fosta RDG (fratii comunisti adica) inainte de 1990, ca scolile de acolo (deci la vremea aia) aveau cantina, copiii puteau ramane pana ii puteau lua parintii acasa, dupa serviciu, mancau acolo, faceau lectii.... Adica nu era ca la noi, la ora 12, iese copilul de la scoala si descurca-te pe barba ta. Pe vremea noastra, eram cu cheia de gat pe strada, in drum spre casa, pe copiii nostri ne-a fost teama sa-i mai lasam asa, cel putin in primele clase, 0-2 sau 3 sa zicem. 

Sunt in Magdeburg, langa Berlin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Examenul de a 8-a cam pune presiune pe copii, insa depinde si de copii si de parinti cum il gestioneaza, cata presiune pun.... 

Iar, depinde si in ce oras esti, ca eu, raportandu-ma la Bucuresti, de ex, zic: hai ca sunt o gramada de licee decente, daca chiar nu ia 5 sau 6 ajunge la unul cat de cat ok. In orasele mai mici sunt mai putine licee bune (bine, si mai putini copii, dar depinde de proportie copil/ liceu).

Dar si aici in Bucuresti, cunosc parinti care au fost ff stricti cu copiii mai ales in clasa a 8a, cu meditatii incepute din clasa a 7a, cu interzis aproape orice iesire care nu are legatura cu scoala sau meditatii (bine, acu nici copilul sa nu fie doar pe afara....) si cu multa presiune.... 

Eu am fost mai ralaxata deca ei, am mers mai mult pe eficienta. Lucrezi eficient, faci teme scoala-meditatii, lucrezi serios si iti poti gestiona timpul sa faci si alte activitati/iesiri (ma rog, ce vrea fiecare). Nu am fost adeptul presiuniii maxime, mai ales ca, fiind in Bucuresti si cu sistemul computerizat, erau multe sanse, chiar daca pica priima optiune... Stresul meu l-am pastrat pt mine, nu l-am experiorizat, l-au mai exteriorizat fetele din cand in cand....

 

Bafta copiilor in ani terminali! Eu am zis mereu.... exista viata si dupa examen! Orice ar fi. Dar daca isi vad de treaba copiii, nu are cum sa nu iasa bine!  [flo2]

.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bună dimineata!

 

la noi a fost un weekend greu pentru multi...a nins mult, a viscolit, asa vant turbat nu am pomenit.

noi am fost sambata dimineata la țară, le-am dus socrilor ce aveau nevoie, am fost si la mama. ieri a fost ziua ei de nume, sf. Stelian, dar nu am avut cum sa ajungem la ei. 

dupa amiaza a incept vantul apoi ninsoarea si a tinut-o asa pana aseara tarziu. noi suntem bine, am avut si curent si gaze și internet. altii insa nu au fost asa norocosi. Fratele meu a stat in frig si intuneric mai bine de 24 de ore. si nici semnal la telefon nu au avut.

 

astazi fetele sunt acasa, au inchis scolile. 

Crina nu e panicata pentru examen, gestioneaza bine situatia, dar efectiv nu are timp...ore multe la scoala, teme si lectii la toate materiile, ca nu ii lasa nici ceilalti profesori mai pe relaxare, drumul lung pana la scoala si mult timp prin autobuze, meditatii- ea pana acum nu facea meditatii - se aduna toate.

in plus ea are o singura optiune si asta e stresul, la noi in oras este un singur liceu, asta la care e acum, care are stiinte sociale intensiv engleza. Bineinteles ca o sa punem multe alte variante, dar asta e singura la care vrea cu adevarat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 

 

roli, ma bucur ca universul ti-a trimis doar un semnal, dar ca esti bine. Nu strica sa ne amintim din cand in cand ce e cu adevarat important in viata. Experienta pe care o are Marc acum il va ajuta foarte mult, ii va deschide ochii si mintea asupr altor posibilitati. Iar abilitatile de care a dat dovada sunt in viata reala mult mai importante decat 10 participari si premii la olimpiade de matematica. Ai crescut un omulet de nadejde! Ai de ce sa fii mandra.

 

 

Fleur, cum merge greva ?

 

silvia, am vazut ce urgie a fost la voi in zona. Sper a s-a mai potolit si ca toata lumea e ok  Si la noi e frig si bate un vant nebun,  a si fulguit un pic sambata. 

 

Noi suntem bine, fiecare cu treaba lui, sanatosi, dar nimic interesant de povestit. Asteptam zilele libere de saptamana viitoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, multumesc  [flo2] , e un copil bun si sper sa se descurce cum isi doreste. Acum grijile sunt pt mezin, care inca pluteste intr-o piscina de inconstienta.

Esti o draguta  . Universul mi-a trimis o ghiulea, care m-a lovit, dar nu m-a omorat, nu un semn. Probabil, aveam nevoie de asta, nu stiu. Oricum, stiu ca oricat de sanatos si oricat de la zi ai fi cu toate analizele, daca e s-o patesti, o patesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...