Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Soare cu dinți, de ce mă minți?


Recommended Posts

Mihaela, ma bucur mult pentru tine, pt voi ca va prieste asa de bine mutarea. Si ai dreptate, e mare lucru sa te simti bine cu tine singur, sa nu ti se pare grele, ci folositoare momentele cand esti doar tu cu tine. Ma bucur si pentru Diana ca e iubita si fericita! Felicitari si pentru job, le doresc si lor sa le fie bine si sa fie fericiti impreuna! Silvia pare tare matura si responsabila, cu job, casa, animale.

 

Fleur, am vazut pozele de la Halloween . Super costumatii, super distractiv pare sa fi fost. Bag seama ca in Canada e treaba serioasa sarbatoarea asta, toata lumea se impica toata lumea se distreaza. Fain! 

 

Sambata Bianca a fost la un majorat al unei prietene bune care a tinut sa fie petrecere cu costume. Bianca a fost Tiffany Valentine, mireasa lui Chucky. Mi-a placut tare mult cu cata atentie la detalii si migala si-a facut machiajul (inclusiv 'tatuajul' de pe piept) , dar si atentia la accesorii. I-a stat tare bine. Rares a cantat cu trupa din care face parte int-un bar/cub pt adolescenti unde a fost petrecere cu concurs de costume. El a ales sa fie ceva personaj dintr-un anime , nimeni nu l-a identificat cu personajul  [:-)))] ( de la "esti Isus Hristos?' la "mosntrul lui Frankenstain?").

 

Copiii au avut vacanta,dar in afara de faptul ca au dormit pana mai tarziu, nu chiar a fost vacanta. Au avut meditatii, au facut teme, au invatat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Felicitări Dianei pentru logodnă! Să fie sănătoși și fericiți împreună, asta e cel mai important.

 

Da, Laura, Halloweenul e treabă serioasă aici, a doua mare sărbătoare comercială după Crăciun. Ca și în SUA dealtfel 

În primii ani de Canada, când nu aveam copii, mergeam cu prietenii în centru în seara de Halloween, toți adulții erau costumați care de care mai fioros.

De când sunt familistă și profesoară la cei mici, trăiesc în fiecare an Halloweenul copiilor, cu decorații multe în clasă, cântecele și povești cu dovleci, vrăjitoare și fantome, seara vizităm case decorate fantastic și copiii adună multe bomboane ( unii fac provizii pentru tot anul!) Și petreceri organizate de diverse organizații. Anul ăsta am fost la cea a Grands frères de Montréal și în seara asta e post- Halloween la cercetași (scouts).

 

În altă ordine de idei, noi, profesorii din Québec, ne pregătim de grevă generală nelimitată de pe 23 noiembrie. Luni e greva personalului auxiliar, doar câteva ore. Până și șoferii de autobuze școlare au intrat în grevă. Sper ca guvernul, în cădere liberă în sondaje, să se trezească.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Velvet, eu sunt sceptică dar vom vedea. Ultima grevă generală nelimitată în învățământ aici a durat 3 săptămâni, în anii '80....enorm mi se pare pentru familii monoparentale ca noi să stăm fără niciun venit. Văd eu cum mă voi descurca, sper ca aceste sacrificii să aibă rezultatele scontate. Deși, cum am spus, sunt sceptică.

Prim-ministrul Québecului, François Legault, este un fost profesor dar nu ne-a ajutat cu nimic.

Actualul ministru al învățământului și deputat, fost jurnalist de radio, e un neisprăvit în această funcție. Care își tratează cu aroganță și dispreț angajații din domeniul său, adică noi, profesorii.

Întrebat de un jurnalist de ce parlamentarii și-au votat o mărire de salariu de 30% cu efect imediat în timp ce pentru profesori nu sunt fonduri pentru măriri decente, iată ce a răspuns Drainville: "Vrei să afirmi că munca unui deputat se compară cu cea a unui profesor???"

Despre învățătoarele de la maternelle (pregătitoare) a spus că.munca lor e cea mai lejeră, constând în jocuri, cântecele și sieste cu copiii și a îndemnat absolvenții de facultate să se îndrepte spre posturi de maternelle ca să le fie mai ușor.

Cu ăștia ne luptăm noi, de la ei ne cerem drepturile...

Politicienii sunt la fel peste tot!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur aici e un "mare" presedinte care  cica e si  profesor care ne-a amenintat cand am facut greva, "Ca cine indrazneste...?" [alcool] Cu banii te inteleg, aproape 3 saptamani am stat si eu in greva in mai/iunie, adica pana la marele final stabilit de liderii din invatamant, si am mai luat salariu doar pt chirie, Bine ca aveam ceva bani pusi deoparte pt restul de cheltuieli, mancare,etc. Dar nu regret nimic. Regret ca nu am continuat sa ii zdruncinam cu adevarat, nu acum sa spuna ca nu exista grila salarizarii si ca nu se stie cum vor mari salariile din 1 ianuarie 2024, asa cum "au promis".

 

Dar oamenii sunt fricosi, amenintati si de parinti, etc. Nu incep sa scriu, ca nu mai termin si nici nu are rost. 

 

Iti doresc mult succes, Fleur, sa invingeti incompetentii si nesimtitii de politicieni! Eu tot sper ca acolo mai aveti o sansa. Te pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liniște pe ghețar, nici forumul nu a mers zilele astea...

No news good news, zic!

 

Eu sunt foarte somnoroasă de când cu tâmpenia asta de oră de iarnă care nu știu cui folosește. Dimineața tot întuneric e când ne trezim noi, la 6, iar seara se întunecă pe la patru jumate.

Azi m- am pus în pat la opt!

Dar bucuroasă că mi- am comandat primii ochelari din viață. Lentile progresive, că am din toate câte puțin: miopie, prezbitism și astigmatism. Am ales niște rame finuțe și drăguțe cu care fiu- miu a decretat că îmi stă bine. Ramele nu sunt foarte scumpe, dar lentilele costă mult. Am uitat să cer din cele care se întunecă la soare, voi suna mâine să cer și opțiunea asta.

Deci, trăiască ochelarii!

A fost și fiu- meu la control iar el e 20/20, n- are treabă. Tare mă bucur, căci fratele și sora lui vitregă au miopii mari, amândoi.

Eu nu am avut probleme cu vederea până acum câteva luni, un an, nu mai vedeam să pun ața în ac, literele mici și scrisul de la distanță.

Ca anecdotă, am chemat la școală tehniciana informatică să- mi repare proiectorul, la care ea: ecranul este perfect, dar în locul dvs. mi- aș testa vederea. Ceea ce am și făcut, aveam deja programare haha.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua! 

 

Laura, multumesc! a fost tare bine în vacanță!

 

Fleur, mă bucur că v-ați distrat de Halloween! baftă cu greva. să primiți măririle pe care le meritați!

 

Mihaela, mă bucur mult că ai scris. Așa de bine sună mesajele tale, pline de încredere și optimism.  Probabil exact asta era schimbarea de care aveai nevoie. Mă bucur că și fetele și-au găsit drumul propriu și sunt bine. Felicitări Dianei, curând o să fii bunică

eu zic că e minunat să ai timp doar pentru tine, fetele sunt deja independente, poți să te ocupi de tine și de ce îți place. Ce faci la curs? pictați ceramică, sau modelezi? 

 

eu am avut o perioadă foarte plină: mai întâi am fost la nunta cu mireasa unguroaică și a fost foarte frumos, așa cum mă așteptam. apoi a fost ziua domnului soț și l-am sărbătorit în familia extinsă. 

de luni am fost la munte. Chiar daca nu e foarte sărbătorit Halloween-ul la noi, pentru că ne-am nimerit la Bran am sărbătorit și noi. Nici nu avei cum altfe,l pentru că și castelul și toate restaurantele erau în temă. Si toți oamenii costumați. Majoritatea erau străini, români mai puțini. 

Sâmbătă am avut pomană pentru bunica soțului. Au trecut deja patru ani, dar încă ne adună împreună pe toți. Am stat toată ziua la povești. A lipsit doar unul dintre frații socrului meu care este foarte bolnav și familia lui. 

 

duminică am făcut cumpărături pentru casă și apoi cadouri online, pentru Crăciun. mai am de luat multe, dar sunt mai relaxată că am început măcar. la libris am avut transport gratuit. la emag și sinsay am avut oricum valori mai mari.

voi ați început pregătirile?

cadouri pentru mâine de Mihail și Gavril le-am luat de la munte: am cumnata, nepoțelul mic și o prietenă foarte bună sărbătoriți.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, sa porti sanatoasa ochelarii si sa iti fie de folos! Am vrut să zic, dar am uitat. eu fac anual la muncă control obligatoriu care include si verificarea vederii si mereu imi zice ca vad  perfect. totusi in ultima vreme trebuie sa departez usor scrisul, ca sa il vad bine și mi se incetoseaza imaginea in unele momente... cred ca trebuie sa merg sa fac un consult independent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

La multi ani cu sanatate: Mihaela, Ella, Mianna!

 

La multi ani cu sanatate tuturor  care au sarbatoriti azi!

 

Eu am: surorile, nepotii, copilul si socrul, dar azi vom petrece mai restrans.

 

M-am bucurat sa aflu vesti despre Mihaela, felicitari Dianei cu ocazia logodnei! 

 

Fleur ce frumos ati petrecut de Halloween! Sper sa rezolvati cu greva, sa fie asa cum doresti!

 

Silvi, sa va fie de bine vacanta! Ce harnica esti! Eu nu m-am apucat de cumparat nimic de Craciun. Sincer nici idei nu prea am... vom vedea. 

 

Va doresc o zi minunata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...