Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pentru ca pinguinii trebuie sa aiba un subiect de sarbatori!


Recommended Posts

Salutari din Brasov    noi cu treaba multa, nu am intrat pe net    acum sunt la frizer, ma vopsesc.

 

Pe 7 am ajuns la Sacele, ai mei au venit vineri cu fratelo, azi au plecat. Ne-am vazut cu Roli, duminica am sarbatorit-o pe mama. Maine plecam la Bucuresti cu trenul, revenim joi. Vineri plecam spre casa.

 

Mandra a revenit ieri din New York, a vazut si ea eclipsa acolo. A fost super incantata, nu se astepta sa-i placa atat de mult. Gazdele au fost super, au avut mare grija de ea  [il]  Pe 1 mai pleaca in Taiwan, de acolo in Seoul, 5 saptamani e plecata. 

 

Gradina din Sacele e frumoasa, pomii infloriti, am prins si magnolia, liliacul acum s-a deschis.

 

O zi faina sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Liniste mare aici, am ramas sa vorbesc precum televizorul 

 

Suntem in drum spre casa, de-abia astept sa o vad pe mandra, sa mangai pisica si sa dorm in patul meu 

 

Miercuri ne-am intalnit cu pinguinii la Beraria H, a fost tare fain  [il] le-am facut cadou tablouri pictate de mine, au fost incantati  sunt facute cu drag, am muncit la fiecare cam 50 de ore  [ph34r] si cu ochelarii de citit, unele numere sunt atat de mici, ca nu se vad..ne revedem in iulie 

 

Ne-a placut cu trenul, rapid si comod...am mers cu Astra..de la gara pana la ai mei si inapoi cu Uber...la gara am fost ultima data in 2001 

 

Nu-mi mai place deloc Bucurestiul, desi acolo m-am nascut si am locuit 30 de ani  [ph34r] era altfel acum 20 de ani..prea multa lume, multe masini, nebunie in trafic  [zirea] ma bucur ca nu vom locui acolo...in Sacele ma simt ca acasa   gradina arata ft bine, a inflorit si liliacul (unul e mov, 2 sunt albi), am pus si in vaza, imi place mult mirosul.

 

Am ajuns in tara pe caldura si am plecat pe frig  [batcap] si in Ungaria si Austria frig si ploaie  [zirea] am luat diverse, am uitat insa sa iau pufuleti 

 

Weekend fain sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, eu te citesc cu drag. Nu prea am mai scris că, vorba ta, aveam impresia că vorbesc singură.

 

Am o perioadă mai ocupată, nu cu cele mai agreabile lucruri. Băiatul e des bolnav, colectează viruși, a pierdut câteva zile de școală.

Eu trebuie să cumpăr pneuri de vară, o cheltuială consistentă și neprevăzută, căci tâmpiții de la garaj nu mi-au spus astă toamnă când le- au schimbat cu cele de iarnă, că sunt terminate. Iar acum la schimb voiau să le cumpăr pe loc pe cele noi de la ei. M-am enervat și am lăsat deocamdată pe cele de iarnă, până găsesc un preț bun în altă parte. 

Până la sfârșitul lunii trebuie să îmi fac și declarațiile de impozit. Deci, treabă...

După impozite, dacă primesc retur ceva bănuți, voi rezerva și biletele de avion pentru vacanța de vară. Aș vrea să mergem o săptămână în Spania înainte de a veni în țară, Valencia sau Barcelona. Întrebarea de 1 milion de dolari este: ce facem cu pisicile? Pensiunile pentru pisici sunt rare, trebuie să găsesc una. Mai frecvent e cat-sitting-ul, dar nu vreau să las în casă o persoană străină.

 

Cam astea-s noutățile la noi.

 

Sper să mai scrieți... Nu mai fac subiect nou că vine Paștele acuși.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, of, imi pare rau...sper sa rezolvi  sanatate multa lui Eric...nu poate veni un prieten o data la 2 zile la pisici? sau vreun  vecin? noi asa facem, avem grija de pisicile vecinilor si invers...tocmai ce-am aflat ca pisica vecinilor (si prieteni) are epilepsie..de maine am eu grija de ea, diseara imi vor povesti ce s-a intamplat..trebuie medicamente de 2 ori pe zi  [ascuns] pisica lor are 12 ani, era prietena lui Luis, se jucau mereu.

 

Am prins o vreme nebuna pe drum, inclusiv ninsoare  [zirea] si accidente, pt ca lumea a pus deja cauciucurile de vara...noi am mers incet, pt ca si a noastra le are pe cele de vara.

 

Si eu sper sa mai scrieti  [il]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate, eu nu mă înțeleg cu vecinii. Perete în perete cu noi e o doamnă în vârstă care nu are animale de companie și nu e genul să ajute. Sub noi stă un cuplu cu cățel și 2-3 pisici nu mai știu, dar cu ei am probleme, deci nu. Al 4-lea locatar e un nene care e plecat toată ziua. În fine, asta e. Pot ruga pe prieteni, pe nașii băiatului dar e prea mare perioada, mai pleacă și ei în concediu. Noi stăm cam o lună în țară, dacă mergem. Rezolv eu cumva. Sau nu mai mergem în țară și plecăm altundeva 1-2 săptămâni maximum, pe o astfel de perioadă ne pot ajuta nașii băiatului.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la magazinul moldovenesc și am luat pufuleți, covrigi de Buzău, miere de tei ungurească, dulceață de nuci verzi Rep.Moldova, brânză de vaci și kaiser, ceai de sunătoare, soc și codița șoricelului (pt fiu-miu, ce are probleme cu stomacul)

Așa că acum stau la Netflix cu o pungă de pufuleți și un șpriț de vin alb. Vinu-i spaniol.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, mula sanatate baiatului! Te inteleg in problema pisicilor, aceeasi e si pentru noi cu cainele. Noi il lasam la o pensiune, costa in fiecare an mai mult si mai mult dar il iau de fiecare data sanatos si fara schimbari de comportament.

 

Ella, sa va fie de bine vacanta. Ma bucur ca ati gasit un loc in care sa va simtiti “acasa”.

 

Eu am emotii, copilul mare are examenul final peste 3 saptamani si nu invata deloc. El spune ca e suficient cat a invatat pana acum si ca va mai repeta urmatoarele saptamani dar am mari rezerve. Deocamdata e ocupat cu cele 2 job-uri, petreceri si concerte.

S-a inscris la 2 universitati , una cu numar fix de locuri (avea voie max 4, max 2 cu numar fix), la cea cu numar fix e pe lista de asteptare, trebuie sa primeasca raspuns de la cealalta unde isi doreste de fapt sa intre. Asa ca astept cu interes urmatoarea perioada.

Copila mica e si ea foarte ocupata, are 2 job-uri cu contract si face ocazional baby sitting plus scoala, nu prea ajung sa mai vorbesc cu ea.

 

La job am avut o perioada extrem de aglomerata, ma simt obosita. Am nevoie de vacanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua bună! 
 

Am mai intrat din când în când și v-am citit. Aș avea multe să vă spun, ca merg de o jumate de an la cursuri de olărit și se adună vase la colecția personală, ca am cumpărat o casă și aici în Trelleborg în care ne mutăm peste o lună și o săptămână, ca mergem la operă, la teatru, ca jobul meu e super ok, ca bărbatul e încă cu un picior pe insulă și nu știe când îl mută încoace. Ca părul meu a devenit brusc creț acum un an și de atunci l-am lăsat să crească. Ca mi-e dor de insula, de casa, de Winston și de pisici. Ca am început un program de antrenament intensiv combinat cu dieta proteică, au trecut două luni și mă simt foarte bine. Cred ca de foarte mulți ani nu m-am simțit așa de bine simultan fizic și psihic. 
 

Cu alte cuvinte, sunt/em bine, s-au schimbat multe în viața mea dar am și “crescut” mult dacă pot să spun așa. 
 

Va doresc zile frumoase, mai trec eu pe aici! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, mă bucur mult pentru tine. Pe insulă ați păstrat casa? Poate o faceți casă de vacanță? Vă doresc să vă reuniți cu joburile cât mai repede, înțeleg că la soțul tău e mai complicat cu transferul. Fetele ce mai fac?

 

Marion, baftă băiatului!

 

Azi am gătit și nu mai fac nimic, zac. Mă uit la "Fecioara și dragonul" pe Netflix, e frumos vizual și cam atât. Nu am mai văzut un film bun demult. Seriale bune da, ultimul a fost "Fallout", excelent.

 

Să aveți o săptămână liniștită. Acuși vine Paștele ( ce- aș vrea și eu o vacanță!)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...