Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pentru ca pinguinii trebuie sa aiba un subiect de sarbatori!


Recommended Posts

 

S-a inscris la 2 universitati , una cu numar fix de locuri (avea voie max 4, max 2 cu numar fix), la cea cu numar fix e pe lista de asteptare, trebuie sa primeasca raspuns de la cealalta unde isi doreste de fapt sa intre. Asa ca astept cu interes urmatoarea perioada.

Marion, bafta multa la inscriere.

ce joburi au gasit? 

Al meu ar vrea sa caute ceva, dar , efectiv nu are timp. La scola pleaca dim la 7 si revine dupa ora 16, joia dupa 18. la asta se adauga antrenamentele seara. 

in week end au multe teme, proiecte, antrenamente, competitii, mai iese cu prietenii.

A avut si orele de sofat. 

 

mihaela, ma bucur ca esti bine.  [flo2] . Chiar multe schimbari in viata ta. Dar poate il luati pe catzel cu voi, daca va mutati la casa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Marion, bafta multa la inscriere. ce joburi au gasit? Al meu ar vrea sa caute ceva, dar , efectiv nu are timp. La scola pleaca dim la 7 si revine dupa ora 16, joia dupa 18. la asta se adauga antrenamentele seara. in week end au multe teme, proiecte, antrenamente, competitii, mai iese cu prietenii. A avut si orele de sofat. mihaela, ma bucur ca esti bine. [flo2] . Chiar multe schimbari in viata ta. Dar poate il luati pe catzel cu voi, daca va mutati la casa.

 

Judoka, amandoi lucreaza de la 14 ani, dar nu sunt exceptie majoritatea copiilor lucreaza. Amandoi lucreaza la un supermarket (filiale diferite dar acelasi lant) baiatul aproximativ 12 ore/saptamana, fata 7 ore/ saptamana. Baiatul lucreaza si la un restaurant tot aproximativ 12 ore/ saptamana. Fata lucreaza ca voluntar la o casa de batrani, sambata cate 3-4 ore iar acum i s-a oferit un contract platit. 
Si ei au scoala de la 8.30 uneori pana la 16, sunt zile cand pleaca de la scoala direct la munca sau gym. Lectiile dureaza 80 min si au timp in lectie si pentru teme. Au 4 perioade/an dau teste si atunci lucreaza mai putin sau deloc.
Fata are saptamana asta un stagiu la psihiatrie de la 7.30 la 16. Azi de la 17 trebuia sa lucreze dar a cautat un inlocuitor . Au program incarcat dar totusi isi fac timp si pentru prieteni, petreceri sau concerte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mihaela ma bucur pentru tine!  [flo2]

 

Marion felicitari copiilor! Vor  urma si copiii sorei mele sa faca la fel, presupun, sunt inca mici 

 

Fleur sanatate baiatului  eu plec max o saptamana, vine o prietena la pisii mei zilnic.  Noi ne facem concediile si plecarile una in functie de cealalta. Eu merg la ea la pisii ei. La ea mai are cine sa vina, dar in mine are incredere, stie ca am mare grija de ei. 

 

Ella  [cupisi]  fata deosebita !

 

Despre mine...nu prea multe, munca multa ,pisii mei care ma ajuta zilnic sa ma tin tare si imi dau putere sa incep orice zi, cam asta, in mare.

 

Numai bine tuturor!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.... si eu sunt prin zona. 

 

Sotul este inca in recuperare. Intre timp tatalui meu i-a fost pus un stimulator cardiac, mama face ceva investigatii sa vedem ce va mai fi. 

 

Mihaela, ma bucur ca ai intrat! Ce de schimbari!

Multumesc pentru gaduri! Sambata ii va face sora mea pomenirea de 3 luni (el face trei luni chiar in ziua de Paste). 

 

Saptamana aceasta  ai mei copii au saptamana verde (activitati de vizitat diverse), dar vad ca vremea nu tine deloc cu ei.

 

Ella, sa va fie de bine vacanta in tara! 

 

Marion, felicitari copiilor! Chiar ca au program incarcat. 

 

Velvet, o imbratisare!

 

Fleur, sanatate multa lui Eric! In privinta pisicilor nu am idee.

 

Mai trec pe aici...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si de la mine!

 

La noi e aproape iarna. Sus e zapada, jos ploua si e f. frig si intunecat. 3 grade de dimineata.

 

Copiii sunt in saptamana verde, dar nici unul nu participa la activitatile de la scoala. Marc e toata saptamana la  Targoviste la olimpiada nationala de germana si Andrei e cu jobul lui de ghid, plecat cu grupuri de copii de la diverse scoli, in excursii, ca e saptamana verde la toate scolile. Azi e la Praid, maine si poimaine la Cluj. 

 

Avem si noi aceeasi situatie cu cainele, cand plecam. Nu avem vecini la care sa apelam, pentru ca nu au animale. Deci nu putem oferi serviciul la schimb. Avem o familie la care il ducem, contra cost , la tara langa Fagaras. Nu e simplu, ca trebuie sa batem drumul pana acolo de fiecare data. Acum, de Paste plecam doar 3 zile si va trebui sa batem drumul de 2 ori, sa-l ducem/aducem. Dar macar il stim in siguranta acolo, iar el e deja obisnuit.

 

Marion, bafta copilului la examen si facultate.

 

Mihaela, ma bucur ca iti prieste schimbarea.

 

Fleur, sanatate lui Eric!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur deocamdată am păstrat casa, Silvia locuiește acolo, cu prietenul ei. Deocamdată planurile lor sunt să mai stea. Dar când se hotărăsc să se mute o vom vinde probabil, dacă soțul meu se hotărăște să vină de tot să lucreze aici. Nu e complicat cu transferul, e complicat el :)). Ca nu știe exact ce vrea. Greu de făcut casă de vacanță, păcat de ea, trebuie întreținută, nelocuită se deteriorează mai repede. Eh, vom vedea. 
 

Silvia cum ziceam, încă nu s-a hotărât ce să studieze și lucrează în continuare la aeroport. Are acum full job peste tot, a dat teste și lucrează și la securitate, inclusiv la ecran (se uita la scanările roentgen ale bagajelor de mâna). 
 

Diana s-a mutat în Stockholm cu prietenul ei, au mai cumpărat un câine (au doi acum) și tocmai a primit job definitiv la firma la care lucra din ianuarie. Ea lucrează în domeniul reclamelor/promote, la firma Profoto. E un concern cu filiale în Olanda, SUA, Japonia. Îi place foarte mult ce lucrează, e super încântată. Tocmai a fost la mine și am petrecut we împreună. 
 

Seară frumoasă! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mă bucur că ați mai scris și vă salut pe toate. Ce de copii ocupați, cu activități și chiar joburi, fără să pun la socoteală pe copiii adulți. Bravo și spor tuturor!

 

Fiu-miu și-a revenit, mulțumesc de gânduri. Este într-o perioadă mai liniștită acum în clasa a 6 a, final de ciclu primar. Au doar niște examene de franceză și matematică ministeriale, în iunie, contează 20% din mediile finale.

 

Știu că e uneori criticată, mie îmi place ideea săptămânii altfel, că oferă posibilitatea copiilor să viziteze locuri interesante sau să facă drumeții. Mi-ar fi plăcut să fi existat când predam în țară.

Noi ieșim cu clasele joi, patru clase odată, la o cabane à sucre (sugar shack). O fermă unde se recoltează seva din care se face siropul de arțar. Avem și o masă tradițională inclusă. Totul plătit de școală, mai precis de guvern. Sunt bugete speciale din care se plătesc excursii, ieșiri culturale. Nu multe, una sau două pe an școlar, plus vizita unor artiști și trupe la școală.

 

În cu totul altă ordine de idei, am citit undeva că, pe măsură ce înaintezi în vârstă te bucuri de plăceri mai simple, cum ar fi să te culci în așternuturi proaspăt spălate. Confirm! Și adaug, și să faci duș cu o nouă pară de duș!  Am schimbat-o și ce presiune, ce masaj, ce încântare! A se nota că am dormit ca un bebeluș după dușul inaugural. Me happy.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna!

 

La multi ani sarbatoritilor zilei! 

 

V-am citit cu drag si m-am bucurat de toate vestile bune! 

 

Ella, tu traiesti o viata ca un vis frumos :).  Esti tare norocoasa ca se aseaza mereu lucrurile si iti iese tot ce iti doresti. Ma bucur pentru tine, sa fiti mereu asa fericiti!  Marcia nu mai lucreaza ? Sau imbina calatoriile cu munca remote? 

 

Fleur, sanatate multa baiatului si mult noroc sa ai sa se aseze toate cum ai nevoie! Piscile nu au nevoie zilnic de cineva. Poti cumpara dispensere de mancare si apa, poate trece cineva pe la ele la 2-3 zile sa le improspateze mancarea, apa, litiera. E mai simplu decat de ingrijit un caine. Sanatate multa baiatului! Eu nu prea cred in eficienta suplimentelor alimentare, dar poate o cura cu vitamine l-ar ajuta. 

Cum a fost in USA, in excursie? Ce v-a impresionat? Ce v-a placut? 

 

Mihaela, suna tare bine si frumos ce se intampla in viata ta. Schimbari multe, dar toate frumoase si interesante. Diana a stabilit data nuntii ? Ma bucur ca esti ok cu job-ul stiu cat stress ti-a provocat vechiul loc de munca. 

 

Marion, uau, ce copii ai! Mi se pare extraordinar cum sunt incurajati sa munceasca tinerii in alte tari. Aici nu ai sa vezi asa ceva... de la mega-birocratie si taxele mari ce trebuie sa le plateasca angajatorii, la desconsiderarea celor care fac astfel de munci, totul e impotriva. Mult succes baiatului la examene! 

 

roli, succes baietilor in tot ce fac! Super si baietii tai! 

 

Laura, sanatate multa parintilor! 

 

velvet, si tu esti in saptamana verde ? 

 

Noi suntem sanatosi, fiecare cu treburile lui, ne bucuram de primavara. Eu super-stresata cu examenele copiilor. As vrea sa pot sa fiu mai detasata si sa imi vad de ale mele consderand ca e doar treaba si responsabilitatea lor. Dar ma f*** in cap un milion de ganduri si scenarii. Sper sa fie bine si sa iasa asa cum isi doresc ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Eu super-stresata cu examenele copiilor. As vrea sa pot sa fiu mai detasata si sa imi vad de ale mele consderand ca e doar treaba si responsabilitatea lor. Dar ma f*** in cap un milion de ganduri si scenarii. Sper sa fie bine si sa iasa asa cum isi doresc ei. 

O sa fie bine. Ai copii destepti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...