Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pentru ca pinguinii trebuie sa aiba un subiect de sarbatori!


Recommended Posts

 

La Multi Ani sarbatoritilor de astazi!  [flo2]

 

da, Laura , si ploua, ploua, ploua... [umbrel]  Mult succes copiilor in tot! 

 

Fleur aici au introdus si Saptamana Verde pe langa cea Altfel. Dar aici nimic de la guvern, orice activitate care necesita bani e din buzunarul propriu. Mai greu pentru copiii care n-au, in special de la sate, orase mici...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Velvet, la asta mă gândeam și eu, ce fac copiii ai căror părinți nu au bani să meargă în excursii în săptămâna verde, altfel...stau acasă? Ce nedrept. Statul ar putea să plătească măcar o excursie în fiecare săptămână din asta, dacă tot le- au introdus în calendar.

 

Laura, va fi bine, copiii sunt implicați și pregătiți!

 

În excursia din State a fost interesant. Am adorat Washingtonul, oraș în care m-aș muta mâine. Plin de istorie, clădiri impozante, vegetație abundentă și oameni prietenoși. Peluza Casei Albe era plină de corturi colorate, pregăteau o tradiție de Paște, egg roll- concurs de rostogolit ouă. Toată lumea veselă și relaxată. 

Știați că planurile orașului aparțin unui arhitect francez naturalizat?

Ne- a plăcut mult cimitirul militar Arlington. Am asistat la ceremonia schimbării de gardă la Mormântul soldatului necunoscut, într- o liniște perfectă și toți aveam ochii în lacrimi. Acolo sunt și mormintele lui JFK și familiei lui.

Am făcut și turul (pe dinafară) al Pentagonului și am vizitat "Pentagon City", un cartier cât un orășel, plin de blocuri turn luxoase, în care locuiesc zecile de mii de angajați și familiile lor 

Am vizitat mult mai pe scurt și Baltimore și Philadelphia. Ultimul este fosta capitală a US și locul unde s-a semnat Constituția. Oraș plin de istorie, artă și arhitectură, ne- a încântat. Păcat că a plouat cu găleata în timpul vizitei noastre...

La Baltimore în schimb am vizitat doar portul turistic, un port "interior" și sincer ne era cam frică pe acolo. O populație foarte colorată, nu în sens rasial, polițiștii patrulau în grup cu armele la vedere. 

Statele.Unite sunt foarte contrastante.

Spre Canada, Vermontul și chiar New York, care e un stat foarte mare, sunt tare sărăcăcioase, cu excepții desigur. Este o diferență mare după ce treci granița din Canada în US: case dărăpănate, terenuri virane, magazinele de arme... În Canada casele, chiar cele mai modeste, sunt foarte îngrijite.

Vrem să mai vizităm în curând Bostonul și New York ul, va fi prima oară în NY pentru băiat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Ma bucur ca ati mai scris 

 

La noi a nins duminica  [fal] acum e soare cu dinti.

 

Mihaela, ma bucur ca esti bine..succes mai departe.

 

Marion, succes copiilor, sigur vor reusi ce-si propun.

 

Roli, ma ofer voluntar sa am grija de catel cand ne mutam la Sacele 

 

Fleur, ma bucur ca Eric e bine. 

 

Velvet 

 

LauraNico, a trecut timpul 

 

Laura, Marcia a terminat jobul, pana in august calatoreste...a strans bani, asa ca acum ii cheltuie    pe 1 mai pleaca in Taipei o saptamana, iar de acolo la Seoul pentru 4 saptamani...cand revine, mergem la Barcelona pentru weekend, a luat bilete la o trupa de kpop   dupa mai pleaca la Paris, tot in weekend si pentru concert kpop...in iulie merge iar in Seoul pentru 2 saptamani, cu 3 prieteni...ar mai vrea in iunie sa mearga in Suedia   New York-ul i-a placut foarte mult, a zis ca nu se astepta..s-a descurcat, a intalnit oameni interesanti, a avut conversatii interesante..a decis sa mai mearga, dar vrea sa combine cu alte orase: San Francisco etc 

 

Ieri am primit o veste proasta, care m-a dat peste cap..a murit o prietena de aici, avea 40 de ani..cancer la san..baiatul ei are 14 ani...nu a spus ca e bolnava, ieri mi-a scris sotul ei ca s-a dus...era in cercul de prieteni impreuna cu fratelo, el a fost coleg in tara cu prietenul roman de aici...daca ar fi spus, poate i-as fi indrumat, avand experienta cu medicii aici      era o persoana calda si blanda..viata asta e nedreapta cateodata    de Paste mergem la vara-mea, vin si prietenii romani si i-am invitat si pe ei...sper sa vina, le-ar face bine o iesire. 

 

Cam atat de pe frontul de vest.

 

O zi faina sa aveti.    

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, amandoi lucreaza de la 14 ani, dar nu sunt exceptie majoritatea copiilor lucreaza. 

marion,  [flo2] bravo, felicitari.

ai mei nu prea isi fac temele la scoala, nu au cum. Deci si asta le mananca mult timp acasa. 

 

Mihaela,  [flo2]

Silvia mi se pare asa matura si responsabila. Daca are angajatorul bun, poate o promoveaza/formeaza ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, condoleanțe pentru prietena ta!

 

Și pe mine m- a bulversat moartea recentă a prietenei unei prietene. Nu o cunoșteam. 48 de ani, s- a stins brusc, într- o dimineață. Stop cardio-respirator produs de o embolie pulmonară (au descoperit abia la autopsie). Nu știu cât de nedreaptă este viața, dar sigur e imprevizibilă, indiferent de vârstă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regăsit!

Mi-a fost așa de dor de voi! la mine nu a mers forumul deloc. Sincer, nici nu credeam că va mai funcționa...deja mă consolasem cu gândul că s-a închis. luni de zile l-am deschis în fiecare zi și îl țineam în bară cu speranța că poate, poate va merge...

Acum văd că a mers, doar  la mine a fost o problemă, nu știu cum și de ce.

 

Am citit din urmă să văd ce ați făcut și care sunt noutățile.

 

LauraNico, în primul rând am fost șocată să citesc că nepotul tău a plecat. nu am cuvinte să spun cât de rău îmi pare. Condoleanțe și putere mamei lui, familiei, vouă.  [flo2]

cred că deja soțul tău e bine, mă bucur că a scăpat de dureri.

 

Mihaela, felicitări pentru noua casă, să fiți sănătoși și fericiți în ea. Părul lung te prinde tare bine!

 

Roli, sper că ești bine, complet recuperată! am citit că ai fost și în vacanță de relaxare, fără băieți, bravo!

 

Ella, Marcia e un exemplu pentru toi copiii și tinerii, bravo ei, să exploreze toate opțiunile, să se plimbe, să învețe. o admir tare mult!

 

Laura, bafta la invatat pentru bac copiilor. Pe Rareș l-am ascultat în concert. Minunat, chiar sunt talentați!

 

Fleur, vă încurcă mâțele cu vacanțele dar vă și ajută mă bucur că Eric e bine, când am intrat ultima dată era bolnav...si cred că pățise ceva și la meci.

 

Marion, bafta si voua cu admiterea la facultate. la voi e obisnuit sa lucreze copiii dar la noi nu, la noi muncesc doar pe perioada vacantelor, si foarte rar in rest.

 

Monica, ce fac fetele? cum sunteti? Crina a renunțat la antrenamente pentru moment, nu  se încadra cu timpul, dar speră să reia după examen.

 

Judoka, Otilia - am văzut că întrebați de mine.  [flo2]

mulțumesc și pentru urări, Crina a făcut 15 ani, nu-mi vine să cred că au trecut atâția ani de când sunt mamă!

duminică am sărbătorit-o din nou, împreună cu tac-su de florii.

 

Cât am lipsit s-au întâmplat multe...nici nu știu cu ce să încep. 

Crina a dat simularea și a luat note mici, sub notele la care se aștepta. Asta însă nu a determinat-o să muncească mai mult sau să accelereze ritmul...merge la pregătire, mai face și singură câte ceva, dar nu foarte mult. în plus diriginta ei, care e si profa de romana s-a imbolnavit si lipseste de mai bine de o luna timp in care au facut vreo 5-6 ore de romana cu o alta profa. nu stim daca mai vine pana la finalul anului. eu deja m-am consolat cu gandul ca nu va continua la liceul la care e acum, dar ea inca mai spera. are nota cam pentru al doilea liceu, ca nivel sau pentru pedagogic- stiinte sociale.

Cea mica e ok, a tusit o perioada lunga si noi pe langa ea, dar acum e bine. 

Sotul doamnei T, bona noastra, a murit chiar in noaptea de Craciun si doamna a avut o perioada foarte grea. Iuli i-a fost de mare ajutor, e o activitate care o scoate din butoi, atunci cand mai cade.

Am fost si in vacanta o saptamana, in februarie, impreuna cu fratele meu, finii lui si copiii. am fost gasca mare si galagioasa, dar am inchiriat o cabana in mijlocul padurii, nu am deranjat pe nimeni. 

La munca e nebunie mare, ca in fiecare an cand sunt alegeri. Eu nu am treaba cu alegerile, dar atmosfera e mai incarcata și mai stresantă. 

Va las si un link, pentru cine vrea sa mai citeasca din scrierile mele: https://www.revistadepovestiri.ro/rezultate-concurs-trimestrial-de-povestiri-xxxi/

Mihaela face oale, Ela tablouri, Strumphy zâne, eu înșir cuvinte, că am materia primă gratuit [:-)))]

si dacă tot mi-am amintit de Strumphy, văd că nu au mai dat nici un semn Viviana, Mianna, Anja, Michelle - sau parcă pe ea am văzut-o

 

sper să se posteze mesajul meu.

pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si daca tot m-am pus sa scriu să vă zic că am intrat și noi în rândul celor care au problema ce facem cu animalele când plecăm în vacanță. noi avem doar un peștișor mititel dar tot e greu. cât am fost plecati a venit doamna special pentru el in fiecare zi la noi. si Iuli o suna sa ii zica ce face...in conditiile in care peștele nu face nimic, e pește.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Ploua, ploua dar macar sper sa-mi spele geamurile de la balcon. Aveam in plan sa fac eu activitatea asta, dar vremea mi-a stricat planurile.

 

Silvi, ma bucur mult ca ne-ai scris. Da, e dificil, dar invatam sa traim cu dorul, amintirile. Cel mai greu este pentru sora, cumnatul si nepotul....

Sotul meu este infinit mai bine, fara dureri. Incepe si el munca in mai, iar in iunie va face recuperare. Si la noi a avut Mihai un episod mai lung de tuse, noi ceilalti am scapat mai repede.

 

De maine voi intra in libere. Abia astept! Joi vreau sa inrosesc oualele, vineri voi face cozonacul si sambata pasca. Restul pregatirilor soacra mea. 

 

 

 

Sarbatori binecuvantate alaturi de cei dragi voua!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...