Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pentru ca pinguinii trebuie sa aiba un subiect de sarbatori!


Recommended Posts

 

 

Laura, mult succes copiilor! Spre ce universitati se orienteaza Bianca? Anul trecut am inteles ca unele univeritati au avut grile la biologie diferite fata de altele. 

 

 

Bianca oscileaza inca intre Cluj si Iasi. Vor fi simulari de examen peste cateva luni, vrea sa mearga la amandoua si va decide dupa aia incotro o ia. Examenele de admitere sunt in aceeasi zi, asa ca trebuie sa aleaga. Ea ar fi preferat sa dea examen la amandoua si sa aleaga dupa aia. 

De 2 ani unele universitati au ales sa dea examenul de biologie dintr-un manual care nu se studiaza in liceu, asa ca trebuie sa stii foarte bine din timp ce vrei si ce pregatesti. 

 

 

Bafta copilului mare, sa ajunga acolo unde isi doreste! Spor la toate copilei mici! Pare intr-adevar ca are un program tare incarcat. Sper sa ii iasa petrecea asa cum o viseaza ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Azi e luni, urasc ziua asta  [batcap]

 

Fleur, bine ca ati rezolvat   la mine 13 e cu noroc, doar sunt nascuta pe 13 

 

Marion, multam si poate ne facem vecini  case multe noi se construiesc in Tarlungeni...plus alte comune din jurul Brasovului..noi insa am vrut casa independenta, nu duplex...aici unde stam sunt casele lipite una de alta...ne-am invatat, dar in tara nu am vrut asa.

 

Laura, bafta copilei..sunt sigura ca va reusi ce si-a propus 

 

Mandra si-a facut cadou de ziua ei o saptamana la New York  [ph34r] biletul de avion ft ieftin, atat ma costa pe mine cand zbor in tara (tot cu Swiss va zbura), viza e luata (cea electronica, Esta). 

A decis sa se faca stewardeza   are un prieten care a inceput la Swiss si e tare incantata de ce-i povesteste el..mai are vacante organizate in iunie si iulie, asa ca va incepe in august cursul (3 luni tine)...azi are chiar o informare la Swiss, 2 ore...va tb sa renunte la piercing-uri si unghii lungi, dar a zis ca e ok..va aplica si la Edelweiss si Helvetic (2 companii de aici, una charter, a 2a e doar pt Europa)...vrea sa vada lumea, lucrul asta ii va da posibilitatea asta...nu vrea sa faca jobul asta toata viata, va vedea ce va alege mai tarziu...are doar 20 de ani si a realizat atatea, sincer nu-mi vine sa cred...eu tot copil o vad  imi pare bine ca stie ce vrea de la viata, are planuri facute pe termen lung...si nu mai depinde de noi de multi ani...dar o sustinem cand are nevoie de noi, o indrumam...s-a maturizat, ieri au fost prietenii romani aici (care o stiu de mica) si au zis ca le place mult de ea, de felul cum gandeste, de ce a realizat    sunt mandra de ea si de mine intr-un fel  nu a fost usor nici pt ea, nici pt mine..dar am reusit sa realizez tot ce mi-am propus...si ea ma urmeaza  [il]

 

Sfatul meu : lasati-i pe copii sa faca ce vor ei, sa-si aleaga singuri drumul in viata...nu va fi usor, se vor lovi de diverse, dar lucrul asta ii va ajuta mai departe...la urma urmei e viata lor, noi ii putem indruma, dar alegerea trebuie sa fie a lor 

 

O saptamana faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani pe 2024, sa aveti un an asa cum va doriti. Nu am mai intrat de dinainte de Craciun, am mai avut niste tentative intre Craciun si anul nou si in primele zile din an, dar nu a functionat. Dupa, nu am mai avut eu timp.

 

Ella, ai dreptate, e bine ca ei, copiii, sa aleaga ce vor face in viata, ce vor sa studieze, daca merg la facultate, daca nu merg si fac alte cursuri, specializari etc. Atata timp cand vor sa faca ceva legal si moral, eu ii sustin 

 

Mai aud povesti de pe vremuri, cum hotarau parintii ce facultate sa urmeze copiii lor, daca de ex parintii erau medici, copilul automat era indrumat catre medicina, chiar daca voia sau nu prea, dar nu puteai sa-ti contrazici parintii. Sau la fel, daca era avocati, trebuia respectata traditia....  Daca exista pasiune, ok, daca nu, asta e, nu-i un capat de tara.

Succes Marciei in tot ce face si spor la amanajai in casa.

 

Roli, sanatate maxima, recuperare rapida si stress minim (spre deloc  )

 

Laura spor la scoala si pe mai departe copiilor. Ce repede a trecut timpul! Au si ajuns in clasa a 12-a! In pandemie dadeau evaluarea nationala... Cand sunt examenele la universitati, pe la final de iulie, nu? Asa stiu ca e si in Bucuresti... Nu stiam ca se dau in aceeasi zi examenele la toate universitatile din tara.... Rares s-a hotarat catre ce se indrepta? A mai avut concerte?

 

Fleur, frig rau la voi maica! Nu as rezista nici 1 zi acolo, iarna    Eu si aici o duc rau acum, pe frig, sunt foarte obosita, ma dor capul si ochii..... Oricat ma imbrac (si pun multe straturi pe mine, tot mi-e frig, mai ales la corp si la cap/fata, pe care nu o pot acoperi, de fata zic, ca port caciula). Abia astept sa fie mai cald.... Eram mai portivita pt clima meditaraneeana, nu prea m-am nascut in locul potrivit   

 

Marion, succes copiilor! Ce mari sunt! Bine, si eu am o fata de 16 ani....cealalta are 15... adolescente....

 

Toate bune, ne mai auzim cand mai intru!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost frig la noi, aprox. o săptămână cu temperaturi resimțite de -20-25. A trecut, nu am prea stat pe afară. Casă- mașină și unde aveam treabă. Ceva normal aici. Azi s- a încălzit la -1. Zăpadă încă avem berechet.

 

Ella, sunt impresionată că Marcia, la 20 de ani, e independentă de voi, inclusiv financiar? Și de faptul că Elveția are nevoie de viză pentru State. E vorba de cea obținută online, gen ETA cerută de Canada pentru România (și alte țări UE, cred)?

 

Săptămână ușoară!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Fleur, e ESTA (electronic travel authorisation) care se ia online..elvetienii si cetatenii UE (plus cei din Japonia, Coreea de Sud, Australia, Noua Zeelanda, Taiwan, Singapore, UK, Brunei) au nevoie de ea pt a calatori in USA..eu i-am zis viza, dar e autorizatie de calatorie    tot pe-acolö la final...si cu ea parca poti merge si in Canada, daca nu ma insel...21 USD costa, pt Canada doar 7 USD   

 

Asa i-am zis si eu Marciei...a realizat atatea pana la varsta asta..inclusiv statul in Coreea de la 18 ani..a devenit independenta si asta ma bucura....in mai merge si in Taipei la un concert de kpop (sta 6 zile) si dupa o luna in Seoul (sta la o prietena si dupa la familia la care a stat ultima oara)....jobul l-ar incepe in august, asa ca pana atunci se plimba   as fi facut la fel daca as fi fost in locul ei   

 

La noi e cald, cam 10°...a nins fain saptamana trecuta, de luni tot ploua  [zirea]  

 

In weekend nu avem program, e bine si fara   prevad insa ca-mi va face Marco program   el incepe din februarie un curs, 6 saptamani...asa ca vine acasa doar in weekend...suntem home alone, doar noi fetele   

 

Cam atat de pe frontul de vest.

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, iti multumesc foarte mult pentru vedere! A ajuns azi la mine. Un strop de soare si vara in mijlocul iernii mohorate, Multumesc! 

Iti admir tare mult fata si bravo voua pt ce minune de om ati crescut! Cred ca tine foarte mult si de mentalitatea si cum stie societatea elvetiana sa te ajute sa iti gasesti drumul in viata. 

Incerc sa am incredere si eu in pruncii mei, dar inca invat si ma straduiesc, nu prea imi iese de fiecare data. Inca am tendinta sa pun raul inainte si sa imi fac tot felul de scenarii negative in cap. Stiu, constient, ca lipsa de incredere a celor din jur te poate macina si darama cel mai tare,asa ca incerc sa ma controlez, dar ... mna, ca romanii, "mioritza" e adanc infipta in capul nostru 

 

 

Monica, anul asta inca nu a afisat nici o facultate pe care o urmarim programarea examenelor, dar asa ar trebui sa fie, spre sfarsitul lui iulie toate. In anii din urma universitatile de medicina aproape din toate centrele si-au sincronizat ziua examenului. 

Rares inca nu stie 100% in ce oras si la ce facultate vrea, dar stie ca va fi  "ceva pe IT" . Trage cu matematica (din care se da obligatoriu admitere) si se pregateste pt bac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hello, 

 

Noi am revenit acasa dupa 5 zile la Roma. Doar noi 2. Copiii au ramas acasa cu scoala. 

A fost frumos, cald, soare si nu foarte aglomerat.  Multimi de turisti, dar nu atat cat sa te calci in picioare, ca vara. Ce mi-a placut foarte mult, ca erau foarte multe grupuri de copii cu scoala, din multe tari. Asa sa tot inveti istorie, decat dintr-un manual prafuit.

Baietii au vrut sa ramana singuri, dar totusi am chemat-o pe mama. N-ar fi mancat aproape nimic, nu si-ar fi pus pachet, ar fi pierdut busul dimineata...nu stiu, poate n-ar fi fost chiar asa, poate as fi avut surprize placute, dar am vrut sa am liniste.

Am revenit acasa de la 16-17 grade la ger si zapada. Cam duc dorul caldurii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, sa va fie de bine mini-vacanta. Ce fain! Noi asteptam saptamana de vacanta, prima din martie, as vrea sa plecam pe undeva la mare, la soare, dar finantele sunt inca subrede dupa greva. Vom vedea.

 

Nimic special pe la noi, munca multa si acasa si la scoala. la scoala incep de maine tutoratul, ore suplimentare cu copiii care au nevoie, in pauzele de pranz. Masura bugetata de minister si platita destul de bine. Acasa am facut smotru ca nu se mai putea. Implic si baiatul, sterge praful, da cu aspiratorul si "mopul", dar trebuie sa mai iau si eu odata la puricat dupa el...

Acum dupa-amiaza iesim un pic la sanius, e soare si frumos.

 

Mi s-a stricat telefonul si numai am niciun contact, toate numerele erau inregistrate pe el. Am pus cardul in telefonul baiatului, un iphone care nu imi recunoaste contactele. Asa ca ma simt rupta de lume. Pot fi sunata in schimb. Am comandat tel. nou, ce voiam eu e numai online si vine marti sau miercuri. E un Motorola, eu imi cumpar doar telefoane relativ ieftine. Asta ce-l aveam tot Motorola, i-a murit bateria dar oricum trebuia sa il schimb, nu are memorie destula pentru toate aplicatiile care imi trebuie. Cel nou are de 4 ori memoria celui vechi (128Gb) si un procesor mai performant. Sper sa fie si bun, sa nu-l returnez si s-o iau de la capat cu cautatul.

 

O seara de duminica frumoasa si o saptamana linistita sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Ce bine este la cafeluta cu mesaje de citit de la voi! Imi era dor. Bine, nici eu nu am mai intrat de mult...

 

Roli sa va fie de bine mini vacanta! Sper sa pot ajunge si eu in mai acolo. Depind de cateva lucruri. Vom vedea!

 

Fleur, ce frumos la tine zapada, sanius. Am avut si noi un pic de zapada. As fi vrut sa dam o fuga la munte, dar din  pacate al meu sot are spatele intepenit de ceva vreme si nu cred ca mai putem ajunge. Poate daca il mai lasa ... acum ia un tratament vedem.

 

Va urez o saptamana usoar si sa auzim numai de bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...