Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Coca, mie cel mai mult mi-a placut galeria cu harti de la Vatican. Sunt realizate extrem de bine, detaliile topografice si nu numai, culorile alese. Desigur acum avem Google maps si Google earth dar acum cateva sute de ani nu erau. Tocmai de aceea le consider o inovatie, imbinare atat de reusita intre aspectul tehnic si cel artistic.

 

Si mi-a mai placut Pantheonul si coloana lui Traian.

 

Pentru vedere de la inaltime recomand ultimul etaj de la Rinascente cu conditia sa evitati etajele cu magazine   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca, aveti si copii mai mici in grup?

 

Anul trecut am fost cu trupa la Bioparco di Roma. Tot acolo in zona e galeria Borghese si lacul cu barci de langa templul lui Esculap. Puteti petrece cu brio o zi intreaga in zona aceea. Si daca mai aveti energie sa mergeti catre centru vechi, pe langa vila Medici si treptele spaniole.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 

 

Ma bucur ca merge forumul si ca nu ati plecat de pe aici. 

Noi suntem aglomerati si agitati. Nu stiu cand si cum se termina perioada asta, dar am o stare ... nu o doresc nici la dusmai (pe care nu ii am) .

 

De vineri pana duminica e nationala de robotica. Barbatul, Bianca si toata echipa sunt in priza. Al meu si-a luat 3 zile de concediu , in weekend a fost in fiecare zi cate 6-8 ore cu echipa la liceu. Sper sa faca o figura frumoasa, ca s-au super-impicat toti. 

 

Rezultatele la simulare la bac au fost asa si asa. Bianca e destul de multumita, la Rares sunt niste semnale de alarma serioase, zice ca a inteles, ca stie ce are de facut, acum sper sa ii ajunga timpul ramas si energia.  In weekend am fost cu el la Bucuresti sa o simulare de admitere la politehnica. Am fost sofer (prima data singura prin Bucuresti) , saracul Rares, a fost super-stresat din postura de copilot. Nu mi-a placut deloc, am venit rupta de oboseala. Stiu de ce vrea el la Bucuresti, dar nu sunt prea convinsa ca o sa ii placa si ca o sa se adapteze. S-a vazut cu un prieten intr-un mall si imi spunea ca nu i-a placut, ca era super-aglomerat si imbacsit. Cand am intrat duminica seara la noi in oras a deschis geamul si a inspirat adanc "ce aer curat e la noi! si asa liber pe strazi si liniste!" 

 

A inceput sa infloreasca un cais in curte, am zambile si irisi pitici infloriti, dar ne-am trezit si cu un pic de zapada ieri dimineata. M-a bucurat mult asnoapte ca am avut din nou motiv sa stau pana dupa 12 noaptea sa urmaresc un meci al Simonei Halep.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, chiar trebuie sa facem ceva cu forumul asta care ne lasa balta.

 

Judoka, daca se duce pentru profa la concursul de pian, pai de ce streseaza? Chiar trebuie no stress.

 

ca sa imi puna mie parul pe moate. Chiar nu are nici un motiv, examenul e numai cu examinatorii. Dar ea vrea pian pt placerea ei, cand e cu public se angoaseaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cu toate ca nu e Pastele nostru il asteptam :), iar fetele nici nu concep sa nu facem mancare de pasti ... Deocamdata am comandat drobul :).

de unde? e ceva local? 

Eu vreau sa fac o budinca de ciuperci la tava. F buna mi a iesit ultima reteta. Cu blat facut in casa si cu multa verdeata si piper.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura;

consider bucurestiul super pt studentie. 

Bine , tine si de context, ce studiezi, ce prieteni ai, ce cazare ai. Dar viata culturala   distractie -oferta mare, transportul e ok, nu iti trebuie masina, parcuri frumoase. Adevarat, ca a diferenta fata de linistea si aerul de la voi.

dar la ce materie se blocheaza? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa l laud pe ado

 

este peste media clasei la aproape toate materiile.

doar la fizica/chimmie e mult de munca si le da teste grele.

Si la franceza. 
dar aici are un prof mega arogant si bully, nu se intelege deloc cu el. Si nici nu face materia ca lumea, plus note proaste la toti. Media clasei e 12  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura , mult succes la concurs  [flo2] sunt super tari.

 

am gasit un program bilingv, care s ar plia f bine pt L . Adica face materiile care o intereseaza pe ea mai departe la facultate, dar in germana.

dar e departe de casa si ar fi f complicat cu transportul. Are si internat, dar n as vrea sa o dau la 14 ani la internat. Ce parere averi? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...