Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

[flo2]  ziua buna! 

 

Cu Rares s-au asezat repede lucrurile, suntem ok (am avut timp sa il mai supar si sa ne impacam si legat de altele intre timp  [:-)))] ). 

 

ioana, refacere cat mai rapida! Un virus a fost, sau ce te-a trantit asa? 

 

Elkia, e de toata isprava baiatul tau cel mare, cum se descurca singur cu lucruri complicate. Tu cum esti ? Cum rezisti ? ( am fost in weekend la tata si din nou am observat cum si dupa mai mult de 4 ani de cand mama nu mai e, el nu poate vorbi despre ea fara sa nu ii dea lacrimile). Pe mine copiii m-au tras si m-au ajutat mult sa merg inainte. Durerea acuta se estompeaza in timp si raman doar dorul si amintirile.  

 

Judoka, ma bucur ca se aseaza lucrurile cu L. Sunt convinsa ca e o fata minunata si va iesi super bine din adolescenta! 

 

Azi a fost soare, dar tot destul de racoare. Eu m-am bucrat de ploaie, e o explozie de verde pe dealurile si muntii din jur. Caisii deja au fructele de aproape 1cm,  un cires e plin-plin de smocuri de cirese . Toti copacii de fapt au fost plini de flori si acum au fructe. Sper sa fie o vreme care sa le dea voie sa se coaca toate. Au venit randunelele (nu cred ca au venit vreodata mai devreme de 1 mai) si muncesc de zor la refacut cuiburile. Am facut azi prima salata cu ceapa verde din stratul pus de mine in gradina. Iubesc primavara! 

 

Va las o poza cu o parte din liliacul meu (mai am o tufa mare in spatele casei)  si mi-as dori sa va pot trimite si mirosul. 

post-8889-0-41154900-1713535782_thumb.jpeg

post-8889-0-41154900-1713535782_thumb.jpeg

post-8889-0-41154900-1713535782_thumb.jpeg

post-8889-0-41154900-1713535782_thumb.jpeg

post-8889-0-41154900-1713535782_thumb.jpeg

post-8889-0-41154900-1713535782_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza de luni

 

[cit]  [cit] 
 

la noi a fost vreme de cacao, ploaie multa si puternica, frig , vant. Cum nimeni nu avea program, m am rasfatat cu net si chipsi in mijlocul patului, un pic de ordine prin dulap. Nimic special, dar e nevoie si de asta din cand in cand. A fost tare bine.

 

L a fost cu clasa ei la un berufsmesse in germania. Doua ore de mers cu autocarul, dar a meritat. Ma bucur ca au iesiri asa frumoase. Impartiti in grupe, au avut tot felul de mini teme, au filmat, au luat interviuri. A fost initiativa profei de germana. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 ( am fost in weekend la tata si din nou am observat cum si dupa mai mult de 4 ani de cand mama nu mai e, el nu poate vorbi despre ea fara sa nu ii dea lacrimile). Durerea acuta se estompeaza in timp si raman doar dorul si amintirile.  

ufff,  [il]  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut voua  [cit]

Eu-s pe-aici, n-am nimic important de spus, de-aia stau cuminte in banca mea.  [fri]

E frig si aici, ca peste tot, ploua mult, ceea ce este foarte bine.

Imi place vremea asta, stau cu geamul deschis cat mai mult.

Ca imediat vine caldura si o sa fie plin de povestitori pe-afara pana la ore mici, tot se aude pana la etajul4 si nu pot dormi de ei. Inca un motiv ptr care nu-mi place vara. 

Am rezervat ptr la vara la mare 7 zile, tot la Neptun, cred ca-mi iau si tableta sa vad filme. Ale nu vrea plaja, nu vrea mare, ea vrea doar sa umble, iar ma poarta prin toate statiunile. 

Acum ma uit la Cei 100, un fel de 2ani de vacanta in versiune moderna. 

Nu prea am citit recent, dar am citit o carte de adolescenti care mi-a placut iLove / Naomi Gibson. 

Ne-am facut analizele si si eu si Ale suntem in carenta de vitD, min laboratorului este 20, Ale are 12 si eu 8. Asa ca luam vitD si sper sa se refaca. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

M-am intors din vacanta de la Roma si acum sunt in drum spre Rotterdam (pt lucru de data asta).

A fost f faina excursia, ne-a placut mult la toate 3. Ma stresa un pic faptul ca eram 10 si eu la mijloc :))), dar a fost ff bine.

Am mers ff mult pe jos, am vizitat tot ce am  vrut, am mancat de nu am mai putut.

 

Cand am ajund duminica la Lyon era f frig si ploua :(((. Toata saptamana o sa fie frig si urat. Asa ca noi la munca si fetele la invatat :).

 

Vio, ff mici valorile vit D. La tine ca la tine, dar la Ale .... La varsta noastra se recomanda o duza de 1M de unitati la 6 luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! La multi ani celor care serbeaza azi de Sf. Gheorghe!

 

La mine in oras era balci. Tin minte cum ne fataiam pe acolo, spargeam bani pe prostii si ne dadeam in lanturi 

 

Coca, sper ca ne scrii pe unde ati fost, ce v-a placut mai mult. Cum am familie pe acolo e posibil sa mai merg. As dori ca mama sa mearga si ea. Pentru mine ar fi a treia vizita dar Roma e mare si cred ca nicio luna nu e suficienta pentru a descoperi toate locatiile interesante. Imi aduc acum aminte de cartea Eat, pray, love. Ce idilic e prezentata Italia si mai ales limba italiana cum s-a format. Frumos.

 

Judoka, sunt tare bune excursiile de we pentru adolescenti. Au ceva de facut si cel putin mai socializeaza si ei. A mea a fost in we trecut si desi nu era prea entuziasmata totusi a venit cu amintiri frumoase. Nici nu vroia sa mearga initial. Tipic.

 

Vio, asa si a noastra cea mare. Nu vrea la spoare si plaja. In final mergem fara ea la mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am mers ff mult pe jos, am vizitat tot ce am  vrut, am mancat de nu am mai putut.

 

[il]  [il] vacanta ideala . Super.   

 

buna dimineata,

 

dana, bine ca ati facut analize si s a depistat.

eu ii iau lui ado vit b12 supliment,el fiind vegetarian. Dar ar trebui sa i facem niste analize sa vedem ce valori are.

 

Noi in vacanta in continuare. Nimic deosebit.

 

Sambata e iar concurs  [clo] . O sa fie nebunie, ca sunt 700 de judokani inscrisi. 

 

dupa care poate iesim la un film sau un bowling. Nu am mai fost demult cu totii undeva. 

 

o zi frumoasa tuturor  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, am vizitat asa : muzeul Vaticanul + capela sixtina, basilica Sf Petru, coloseumul cu toate ale lui (forumul roman, piata lui Traian), termele cu Caracalla, circul Massimo,basilica San Giovanni, Castelul San Angelo, templul lui Adrian.Mi-a placut mult Castelul San Angelo, termele. M-a dezamagit columna lui Traian, ca mi-o imaginam mult mai mare. Capela Sixtina nu m-a impresionat, dar trebuie vazuta. 

Pt terme se pot reserva niste ochelari 4D si vezi cum erau ele acum 4000 de ani. Se face pe net rezervarea si din timp.

 

Bine-nteles cele 3 piete celebre: Navona, Popolo, Spania, Fontena di Trevi. Am preferat Navona unde cladirile de 2000 de ani fac parte din arhitectura actuala.

 

Villa Borghese nu m-a super impresionat, dar a fost si ziua cea mai naspa ....(frig, nor).

 

Am vizitat si cartierul Trastevere care nu mi-a placut deloc. Peste tot pe net e descris ca si cartierul plin de viata si butice ... Ok, este un fel de oras vechi al altui oras normal ... plin de restaurante si cam atat. Noua nu ne-a placut.

 

Mi-a placut sa ma plimb pe si se descopar stradute, cladiri, biserici. Cum zicea cineva e un muzeu in aer liber.

 

Una peste alta a fost foarte fin, nu regret nicio vizita facuta.

 

Dupa o saptamana de mancat la resto, unde legumele erau putine, abia am asteptat sa mananc niste salate adevara in Franta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcoca, ma bucur mult pt voi ca ati avut asa o vacanta reusita! Sper si eu sa ma intorc la Roma intr-o zi. Sunt multe locuri pe care as vrea sa le vad sau sa le revad. 

 

Judoka, mult succes la concursul din weekend! 

 

Copiii au fost in saptamana verde, dar nu s-au dus la scoala. Au avut in schimb meditatii si activitati approape zilnic si eu pe laga job am fost si taximetrist pt ei si bucatar. Grea saptamana am avut! Saptamana viitoare sunt in vacanta si doar Bianca se duce la o pregatie la biologie intr-o zi. Am si eu liber de pe 1 pana pe 6 mai. 

 

 

Pentru ca v-am tot zapacit cu povesti despre robotica, va spun si ca la campionatul mondial care a fost in USA, la Huston, in finala s-au confruntat doua aliante conduse de echipe romanesti (este echipa-capitan si alege aliatii echipa cu cel mai mare punctaj in meciurile din grupe) , iar castigatori au fost cei de la AICitizens, din Focsani. Au stat ai mei pana la 2 noaptea sa vada meciurile din semifinal si finale. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o saptamana de mancat la resto, unde legumele erau putine, abia am asteptat sa mananc niste salate adevara in Franta.

 

Asa am zis si noi de legume si salata. La botezuri la fel au fost meniurile cu paste, branzeturi, orez. La al doilea botez am cerut din legumele de la decor 

 

Mersi pentru impresii Coca. Daca mai merg poate merg si eu la castel. Am trecut pe langa el dar am zis pas. Nu tolerez prea multa istorie intr-o saptamna 

 

Laura, a dous echipa a fost din Ploiesti, nu? Am vazut o postare pe fb de la prieteni si chiar m-am gandit la voi. Foarte interesant. Ar trebui sa se tina in Ro anul viitor, ce zici?

 

Am asa un dor de duca. De abia astept vacanta din Ro. Familie, atmosfera, mancare buna, plimbari pe stradute. Imi vin niste sugestii pe instagram asa faine cu unde poti vedea si mirosi glicine, arhitectura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...