Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Da, Otilia, a doua echipa romaneasca din finala a fost RO2D2 din Ploiesti, iar in competitie, cu rezultate bune in grupele de calificare in care au participat au fost si o echipa din Galati si una din Campulung Muscel.

Campionatul mondial este organizat in SUA de cand se tine competitia asta. Nu cred ca este in Bucuresti infrastructura pt a organiza asa ceva. Vin peste 200 de echipe din toata lumea (in finala au fost in aliante echipe din Africa de Sud, una din California, din Canada si din Australia) . In plus, arbitrii/juratii sunt americani toti, de la Fundatia care organizeaza concursul. 

Radeam cand inaintea mecurilor erau prezentate echipele, crainicii anuntau "sponsorizati de IBM, din Oklahoma, echia .... ", "sponsorizati de Google si Microsoft, din Texas, echipa ...." . Cand ii prezentau pe ai nostri "veniti tocmai din Romania ...." si completam noi "sponsorizati de simigeria Luca". Adevarul e ca s-a mobilizat multa lume din comunitatea locala pentru fiecare echipa pt a-i ajuta sa adune bani pt deplasarea in America. E un concurs cu rezultatele de la care Ministerul Educatiei se mandreste f tare, dar nu contribuie cu nici un leu la finantarea echipelor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Pentru ca v-am tot zapacit cu povesti despre robotica, va spun si ca la campionatul mondial care a fost in USA, la Huston, in finala s-au confruntat doua aliante conduse de echipe romanesti (este echipa-capitan si alege aliatii echipa cu cel mai mare punctaj in meciurile din grupe) , iar castigatori au fost cei de la AICitizens, din Focsani. Au stat ai mei pana la 2 noaptea sa vada meciurile din semifinal si finale. 

chiar vroiam sa te intreb daca e acelasi concurs pt ca am urmarit si io (involuntar pt ca sunt in grupul fostilor si actualilor elevi pe FB, pt  ca e chiar liceul meu) si am vazut toate etapele, si ieri s-au intors.

 

 Edit: Primaria Focsani a acordat bani deplasarilor, in cea mai mare parte

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

chiar vroiam sa te intreb daca e acelasi concurs pt ca am urmarit si io (involuntar pt ca sunt in grupul fostilor si actualilor elevi pe FB, pt ca e chiar liceul meu) si am vazut toate etapele, si ieri s-au intors. Edit: Primaria Focsani a acordat bani deplasarilor, in cea mai mare parte

 

Sa stii ca chiar m-am gandit la tine cand au castigat, am banuit ca sunt " de-ai tai".  Da, asa este, primaria si consiliul judetean i-a ajutat cu bani pt drum, cazare, dar asta tot comunitate locala este, ca banii in buget de la focsaneni vin. Oricum, bravo lor! Ai nostri s-au inteles foarte bine cu copiii din echipa din Focsani, s-au intalnit si la regionala si la nationala ( un pusti din echipa noastra e amorezat de una din fetele de la ei)  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sa stii ca chiar m-am gandit la tine cand au castigat, am banuit ca sunt " de-ai tai". Da, asa este, primaria si consiliul judetean i-a ajutat cu bani pt drum, cazare, dar asta tot comunitate locala este, ca banii in buget de la focsaneni vin. Oricum, bravo lor! Ai nostri s-au inteles foarte bine cu copiii din echipa din Focsani, s-au intalnit si la regionala si la nationala ( un pusti din echipa noastra e amorezat de una din fetele de la ei)

 

impresionant concursul și organizarea și munca și didicarea copiilor . 
bravo lor 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari, dar nu s a mai  dus la concurs  [bib]

 

Joi a fost la un antrenament cu parteneri mai mari si mai buni ca el si s a accidentat usor . Acuma , noi i am zis sa nu faca antrenament cu doua zile inainte de competitie. Antrenoru, nici ala n a fost mai destept, sa nu il traga in chestia asta. 
V am zis ca o sa schimbam clubul, nu?

 

In fine, uneori trebuie sa te dai singur cu capul de pragul de sus. Nu era o compet f importanta. A castigat colegul lui de la club si , poate , ca a fost maibine ca nu au fost nevoiti sa se bata impreuna.  [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia,

la multi ani cu intarziere.    [vampa] a fost ziua ta , nu ? 

Cu familia extinsa….. [afro] eu i as lasa in durerea lor. La unii chair nu ai cesa le faci.

La mine pe frontul de est e liniste, incep sa uit ce am tras( si fizic, si emotional) in ultimii ani.

 

va las si doua filme mai vechi, dar f frumoase, desi nostalgice.

https://www.allocine.fr/film/fichefilm_gen_cfilm=240944.html

asta cu relatia dintre bunica si nepot mi se pare fantastica. 
 

https://www.allocine.fr/film/fichefilm_gen_cfilm=224285.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...