Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

noi avem sapt viitoare vacanta. ei bine copilul meu cel mare m-a informat sapt ca are si el o sapt de vacanta. 

si gata, copii mei nu mai au impreuna vacnata impreuna. pt ca el are la final sept si pana pe 16.10 iar cel mici are scoala din 10.09.

 

vorbeam cu prietena mea, Elke. fata ei a facut 3 ani scoala de asistente medicale dar apoi a intrat la chimie moleculara la bonn dar cu semestru de iarna a intrat in sfarsit la facultatea de medicina, dar nu la Heidelberg cum isi dorea ea, ci la Köln. 

si fiecare Marie e cu alta palarie, alte reguli alte nebunii.

 

 

fiul ei, care a fost cu al meu la cresa, si termina anu asta facand 13 clase nu 12 ca ai mei, vrea la Munchen. ceva fizica. Ea, il vrea in heidelberg, imi spunea: sa vezi ca asta sa imi demontreze ca vrea Munchen nu ia examenul de la heidelberg. Io blonda, nici nu stiam ca se da examen la Universitati.

 

hai ca v-am facut capul calendar.

 

au si ei in iulie Balul Bacalaurentilor, o intreb cati mergeti?! pai noi 4 si Robert . 

 

si intreb care Robert?! 

pai Robert al tau  [alcool]

 

Nicolas a zis ca un singur om i-a fost alaturi in toata viata lui si ala este R.  [il]  mi-au dat lacrimile [ph34r]

 

apoi imi pove ca Nicolas nu vrea costum 

 

atunci o salvez: stai linista ca il manipuleaza R si nu merge fara costum.

 

m-am intalnit cu ea la targul de Craciun, in decembrie: imi zice: stii unde am fost? Unde ai fost oare?1 

am fost cu Nicolas sa ii cumpar cadou lu Nicolas palton ca a lu Robert 

 

astia sunt fantastici  [zid] . Vai de mine cate muscaturi si cati pantofi in cap si-au aruncat baietii astia in cei 18 ani de cand se cunosc  [vrajitor]

 

 

la mine a fost soacra mea de Pasti. aproape 3 sapt. E atat de bine dar e asa de greu cand pleaca. dar sunt atat de mandra de mine. mama mia ce lupte duceam acu 15 ani.

am imbatranit, dar nu dejeaba  [balo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

spre pranz 

 

nu termina anu asta. Mai are un an. 
Dar acum dau franceza, examenul conteaza pt bac la anu. Anul viitor fac filozofie.

La fel, din trei specialitati, raman cu doua, dar notele de la specialitatea la care se renunta, conteaza la anul.

 

Simularea a fost o catrastrofa. [fri]   Clasa lor e socata, pt ca sunt cea mai buna clasa din liceu, copii care invata tot timpul. Cea mai mare nota  15, media clasei 9, colega lui, cea care da meditatii si face debate pe scena are 12 puncte. Inca nu au primit testele inapoi, sa vada ce si cum. 
ei banuiesc o eroare la corectura.

 

elkia, tare frumoasa povestea lor de prietenie. 
 

multumim de urari  [il] ( nachträglich) 

 

aseara s a accidentat iar, la acelasi picior. Cred ca e pe bara 2 sapt cu sportul.  [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani lui Ado ! 

Multa sanatate ( recuperare usoara ) si bafta la invatat. 

[flo2]  [fiesta]

La mine e soare cu dinti. Chiar rece. 

Sambata am primit o invitatie la plivit.  [biz]

Duminica mergem sa luam cadouri ptr 2 fete, colege de-ale lui Ale. 

O zi faina sa aveti.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare!

 

Tocmai m-am intors de la AnimalFest, am vazut o multime de animale, sa-mi ajunga  . M-au impresionat cainii dresati pentru gasirea de persoane sau prinderea infractorilor. Superbi! Ciobanesti belgieni mai ales, motiv pentru cea care prezenta show-ul sa insiste catre public: nu va luati asa ceva acasa, sunt caini care necesita antrenament, plimbari lungi, dresaj costisitor. Bine, rezultatele sunt pe masura. Unul dintre caini i-a dat si un pupic stapanului la sfarsitul demonstratiei. Spontan  .

M-am hotarat ca, atunci cand ma voi muta permanent la casa, sa adopt doi caini adulti sau mai in varsta de la adapost. Am vazut astazi cateva exemplare de adoptat de care m-am indragostit instantaneu, sper sa-si gaseasca familii in acest week-end.

 

Ne apropiem incet - incet de sfarsitul anului scolar (un copil), universitar (alt copil), ne-am fixat deja excursia la Bucuresti pentru cursul festiv, de absolvire a facultatii. Si cu masterul incep sa se limpezeasca multe necunoscute, una dintre ele fiind cazarea. Dupa ce a stat vreo 3 zile sa completeze toate informatiile necesare, fii-miu a primit un loc in campusul pe care si-l dorea. Singur in camera, cu baie si chicineta. Ideal pentru un student. Contractul semnat, cazarea si garantia platite. Bifat si asta! 

Cine-si mai aminteste cum era procesul de cazare in caminele universitare la mijlocul anilor 90? Macel, nu altceva. Fugeai dintr-o parte in alta, te inghesuiai in fata caminului pana reuseai sa intri... Chiar ieri trecem pe langa un cunoscut campus universitar, unde mi-am petrecut 2 din cei 4 ani de facultate, si-i povesteam fiica-mii cum era viata cand eram eu studenta. 4 fete in camera, baia comuna la capatul culoarului, fara bucatarie sau sala de lectura. Cati dintre tinerii de astazi ar mai accepta asemenea conditii? Copiii mei, in niciun caz. Asta nu ma impiedica sa le amintesc, din cand in cand, ca pe noi acesti ani ne-au calit si ne-au facut mai intelegatori fata de semenii nostri.

 

Am inceput o carte faina, scrisa de finlandeza Sofi Oksanen. Auzisem de ea, dar este primul roman pe care i-l citesc. Pe gustul meu, asa ca o sa mai caut si altele (cand imi place un autor, citesc tot ce a fost tradus in limba romana).

 

Numai bine,

Ioana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, cu ce carte ai inceput ? (cred ca am citit de ea Vacile lui Stalin)

[la rubrica citit - am terminat 2 carti faine : ultimul Gabriel Garcia Marquez (care e numai un simbure, as zice cam 1/3 din ceea ce ar trebuie sa fie, si un roman de Marcela Serano (amindoua in spaniola)]

 

Dana, eu ador sa smulg burueni din gradina. 

Mai putin sa ud sau sa dau cu sapa sau hirletul. 

 

Si la mine copila va termina licenta  si va continua in master la aceeasi scoala de desen/animatie/jocuri video. 

In camin in Romania nu stiu cum e caci nu am avut nevoie. In Franta am stat un an si totul mi se parea natural sa fiu singura in camera. In Franta locurile in caminele 'de stat' sunt doar pentru cei cu burse (care se dau numai pe criterii sociale), copila sta intr-o redidenta privata. 

Si aici studentii se duc la biblioteca sa invete, nu neaparat ca nu au conditii acasa, dar se concentreaza mai usor (se pare). 

 

Si la noi e frig, tot mai am o lalea inflorita, nici macar liliacul nu a inflorit. Am fost in deplasare in sudul  Frantei si ma credeam in calatorie in tari exotice. 

 

Va pup pe toate si va doresc un week-ens excelent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări Mik ! 
 

avea dreptate Letiția ca suntem bunici aspirante  [:-)))]

 

io am stat 5 ani în cămin și nu mi- a plăcut . 1 an în română, 2 în agronomie și 2 în occidentului . 
anul 5 am stat două practic am stat singură . Colega mea stătea la prietenul ei . 
 

cat despre fii-miu se mută în iunie singur . Lângă Uni . Ai mei și acu merg la bibliotecă să învețe chit ca am camera lor . 

Anumite lucruri rămân neînțeles până nu le trăiești , nu merg citite din cărți  [vrajitor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am stat in camin toata facultatea, si 4 si 5 in camera. Test de anduranta la greu. 2 colege de camera erau surori, ani diferiti, facultati diferite, nu faceau niciodata curatenie ltr ca "asta nu e casa lor". Nu conta ca locuiau 10luni/an in camera cu noi. 

Sunt anchilozata total. 

De dimi ieri a plouat, asa ca am ajuns la gradina mai tarziu. Ne-am grabit sa terminam inaintea unei alte eventuale ploi, asa ca am tras tare, eu si sora-mea. Sotul nu serveste agricultura, cumnatul a pus bete la rosii, fetele au facut gratarul. Ale era copil de mingi. Toata lumea o trimitea dupa ceva. 

Aseara eram rupte. 

Azi am fost la shopping, acum lenevim. 

Acum citesc Clitemnestra / Constanza Casati. O surpriza foarte placuta considerand ca autoarea are acum 29ani. In vara mai scoate o carte Babilonia, vreau s-o cumpar cand apare. 

O zi faina sa aveti !  [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...