Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Sofi Oksanen - Parcul pentru caini

Am citit pe coperta ca cea mai cunoscuta carte a ei este Purificare, pentru care a fost si premiata. Tre' sa caut s-o citesc.

 

Mi-am cumparat sirop de soc si de menta. Gheata am, apa carbogazoasa am. Sunt pregatita de vara.

 

O saptamana buna tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna voua! Cum zice Ioana, se apropie sfarsitul de an scolar cu pasi repezi. Cel putin ai mei termina pe 7 iunie, dar in saptamana 3-7 vor avea cu siguranta cu totul alte preocupari .E si cursul festiv si banchetul in saptamna aia. Mai au, practic 2 saptamani de scoala si gata liceul ! [fri] [fri] .

 

Ioana, ma bucur ca s-au asezat lucrurile pt baiatul tau cu cazarea. Si eu am stat in Puskin, 4 sau chiar 5 in camera intr-un an, cu baia la comun pe hol, cu apa calda 4 ore pe zi. Privind in urma as zice ca a fost o experienta care a contribuit la omul care am devenit apoi. A trebuit sa invat sa fac compromisuri, sa ma adaptez, sa accept lucruri, sa schimb lucruri la mine. Mi-am facut insa prieteni pe viata acolo, oameni care si acum imi sunt alturi, pe care stiu ca ma pot baza oricand. La activitatea aia cu animale a fost si sora'mea mica si nepotica. Tare faina mi s-a parut organizarea, din poze. Medicul gincolog cu care am nascut eu are canisa de rotwaileri si a fost si ea cu cainii la festival.

 

Mik, felicitari fetei tale care acusica e absolventa si viitoare masteranda. Suna tare fain domeniul pe care il studiaza. Azi ma bag in gradina la pus castraveti si ardei iuti. A plouat tare in weekend si nu cred ca am cum sa pun si rosii pt ca e cam ud pamatul. Mie imi place sa ud. Am un bazin de 1000 l in care adun apa de ploaie si plimb furtunul si 2 ceasuri , eu cu gandurile mele, mai copilesc o rosie, mai smulg o buruiana, e terapeutic pt mine. S-a oferit sotul sa imi faca un sistem de udare automata, prin picurare, dar l-am refuzat.

 

Eu imi dau seam ca m-am lenevit. Am descoperit ascultatul de carti in detrimentul cititului si nu prea am pus mana pe o carte de ceva timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut voua.  Cum sunteti ? 

La mine tocmai a fost o furtuna cu tunete si trasnete si vant, a trebuit sa inchid geamurile ca ploua innauntru, batea vantul apa in toate directiile. 

Am facut o praji cu mar si spuma albus, astept sa se raceasca. 

Maine dimi vreau sa ies la o plimbare, sper sa fie soare . 

Un weekend fain va doresc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot io.  [flo2]   [cit]

La vine vremea e la fel de nebuna, noaptea ploua torential, vantul zboara tot. 

 

Ieri am gatit ciorba fasole boabe si ptr Ale mazare sote si pui picant la cuptor. Si pe miercuri fac ravioli cu sos rosii. Adica am cumparat si ravioli si sosul de rosii. [:-)))]   

In week-end avem programata o iesire asa ca pana luni nu mai gatesc nimic. 

 

Am gasit o portita ptr Ale sa participe si anul viitor la olimpiada la franceza, prin Centrul de Excelenta.

Desi inscrierile se fac in septembrie, am intrebat la inspectoratul scolar ce tb sa facem si profesoara de la centrul resp stia de Ale ( presupun ca stiu ei cine participa la concursuri si ce rezultate au ) asa ca a zis ca sa vina deja la ore. Mi-a trimis si toata documentatia ptr inscriere, asa ca e inscrisa oficial deja.

Deja se discuta despre DELF. Ale zice ca nu vrea sa mearga in toamna la examenul asta si "sa ia un amarat de B2".   [fri]  [alcool]  Mai asteapta pana e pregatita ptr ceva mai bun.  [batcap]

M-am mai luat de-un gand.  [fri]

 

In rest, asteptam vacanta. 

 

Si, dupa lupte seculare, am cedat si i-am dat voie sa-si puna unghii cu gel. Stiu ca este o moda acum, care mie nu-mi prea place, dar treaca de la mine. Am vb cu o cunostinta care se ocupa cu asa ceva si i-a facut ceva foarte frumos. Si a lucrat 3ore la unghiile astea.  [batcap]

In orice caz, cosmetica / epilat / unghii / coafor, eu doar prin facultate am ajuns la asa ceva.  [fri]

 

O zi faina sa aveti.  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,

io sunt prin zona. 

Din pacate fara chef, si cu niste probleme in familie. 

Mi ai facut pofta de mazare.  

Am fost rasfatata in week end. L . a gatit, din proprie initiativa, cartofi cu brocoli si sos de cocos si cheescake cu biscuiti.   [il] 
 

Ale e f ambitioasa  [il] , bravo! Si b2 , nu e putzin lucru. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,

io sunt prin zona. 

Din pacate fara chef, si cu niste probleme in familie. 

Mi ai facut pofta de mazare.  

Am fost rasfatata in week end. L . a gatit, din proprie initiativa, cartofi cu brocoli si sos de cocos si cheescake cu biscuiti.   [il] 

 

Ale e f ambitioasa  [il] , bravo! Si b2 , nu e putzin lucru. 

 

J sorry ptr probleme, sper sa fie bine pana la urma    

Super fain ca L gateste asa bine. Ale nu prea, si-a facut cateva paste intr-o zi pana sa ajung eu acasa sau isi face oua in toate felurile. In rest, e in aer. 

Eu sunt singura care manaca brocoli cu placere chiar, dar nu ne place cocosul deloc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna!

Si eu sunt pe aici, dar nu prea am ce povesti in afara de lamentarile din capul meu de care si eu m-am saturat, asa ca nu vi le mai impartasesc si voua.

 

Dana, ma bucur ca se gasesc solutii sa mearga Ale in continuare la olimpiada, daca asta isi doreste! Succes !

Si la noi ploua zilele astea. Am reusit saptamana trecuta sa imi pun rasadurile si acum le tot admir /bibilesc

 

judoka, imbratisari! Sper sa se rezolve cat mai repede si cat mai bine toate problemele! Bravo fetei tale ca gateste! Voi sunteti toti vegetarieni? Mi se pare mai complicat sa gasesti mereu idei de meniu fara carne. Va admir ca reusiti! 

 

 

Bianca si-a facut ieri la coafor suvite rosii. Ii sta bine, dar mi-a trebuit un pic sa ma obisnuiesc cu fatza ei. Sambata si-a cumparat si Rares haine pt banchet. Ma bucur ca a gasit repede ce si-a dorit, nu am avut mult de umblat si ne-am incadrat si in buget. 

 

Cei din trupa lui Rares au vorbit intre ei sa mearga toti la festivitatile de absolvire la fiecare. Fiind fiecare in alt liceu, au in zile /la ore diferite, asa ca vor putea participa. Merg sa isi faca poze impreuna , sa se sustina, sa impartaseasca momentul. Mi s-a parut tare dragut gestul, au o prietenie tare frumoasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonsoir!

 

Nici eu nu-s chiar ok.

Ma simt cam coplesita de problemele care par sa se rostogoleasca una dupa alta, pe care nu le generez eu, dar trebuie sa le rezolv.

Am inceput sa iau fier, calciu, magneziu... Despre fier stiu ca-mi lipseste, la toate analizele imi iese sub valorile normale, celelalte sper sa ma faca sa ma mentin pe linia de plutire.

 

Din cand in cand, observ vremea superba de afara, fie soare, fie ploaie ca astazi.

 

Sambata noapte am avut o ocazie sa ma plimb prin oras, uitasem cum e viata de noapte - muzica care rasuna din mai multe locatii, masini pe strada (taxiuri mai ales), cald, miros de tei, oameni intorcandu-se de la petreceri, doua studente frantuzoaice cu care am interactionat mangaind acelasi caine vagabond... Chiar am vazut un reportaj pe TV5 Monde despre studentii francezi care sunt in numar din ce in ce mai mare la Universitatea de Medicina de aici, este o alternativa la facultatile din Franta, "un refugiu" spuneau in reportaj.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fete dragi, Ioana si Laura, aveti stres mare cu copiii. Magneziu, fier, vitamine si cafea. Va imbratisez si va inteleg.

 

Dana, fiica-mea se duce la coafor ca-i creste parul foarte repede (ca mama-sa) si mai si bucleaza (ca taica-su). Pentru restul e in tendinta "natural" ca multe fete din clasa ei. A vrut sa aiba parul violet cind s-a dus la liceu, i-a facut o coafeza o culoare "in cap" ca i-a trecut ideea de violet si de culoare. 

 

La mine ploua de citeva ori pe zi, o oroare. Mai am si caloriferele in functie. Incep sa termin si eu anul universitar, corecturi pina nu mai incape. 

 

Bafta la copiii cu examene si petreceri placute lor ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...