Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Coca,

si unde a gasit stagiu pana la urma? 

Cred ca asta e mai noua moda, ado nu a avut. 

 

Judoka, de anul asta elevii ed 2nd au 2 saptamani de stagiu obligatorii intre 17-28 iunie gratie presedintelui iubit care gaseste ca au prea mult timp liber. Asa ca nu iti spun ca greu a fost .... si am gasit gratie sistemului binecunosct PCR aka reteaua de romani :))). O saptamana la o clinica la maternitate si a doua la spital, oftalmo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vio, ce fain!! Sa va fie de bine excursia.

Si la noi ploua, ploua si iar ploua. Si e frig.  u am facut mare lucru in week end.

Maya a fost la primul ei concert, la Taylor Swift. I-a placut de numa. Azi e ultima saptamana de scoala pt ea. Apoi o sapt liber, 2 saptamani de stagiu si in sfarsit bine-meritata vacanta ... Eva ia vacanta pe 6 iulie ..

 

asta cred ca fost foarte fain ! 

daaaaaa, vacantaaaaa ...   [8D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, super weekend ati avut! Asa excursii sa tot faci! Si eu imi doresc sa vad Viena intr-o zi. 

 

mcoca, cred ca orice concert este  o experienta ce merita traita. Daca mai e si un artist prefertat, cu atat mai frumos. Ma bucur pt Maya si ii doresc vacanta cat mai repede si mai placuta! 

 

Mik, eu varza inca nu am incercat sa pun, desi m-a batut un gand, Mi se pare ca am gradina prea mica pt a creste cartofi, varza, in mod eficient si sa merite. Rosiile se fac foarte bine la mine si dincolo de salate delicioase fac suc si ketchup. Ma aprovizionez si de la tata, ca el are gradina mare si 2 solarii cu rosii, dar  din toamna pana acum nu am cumparat nici un fel de  bulion/conserve cu rosii din magazine. Castravetii au inceput prost anul asta, sper sa isi revina pe parcurs. 2 fire le-am gasit rupte/mancate de ceva. 

In rest, am ceapa si verdeturi (patrujel, leustean, cimbur, rozmarin, loboda, busuioc, telina, marar) .Ardei gras/ kapia nu au mers, dar ardeii iuti se fac din belsug.  Am incercat anul trecut un strat de morcovi, dar au ramas mici si am folosit la cateva ciorbe doar. 

 

Judoka, ma bucur ca a avut fata ta concert, cred ca a fost frumos. 

 

Ai mei au joi cursul festiv si a fost mutat de la 11 la 9:30 pentru ca se anunta soare si foarte cald peste zi (26-27 de grade am tot avut zilele astea). A si plouat mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca, am auzit ca a fost fain concertul. Ai lasat-o singura cu prietenutele ei sau ati fost cu ea ? 

 

Dana, si in Ardeal e cald ?  

 

Laura, ce frumos ! Hai fii barbata ! Pupa absolventii. 

Am teren mult si gradina de legume mare, insa cresc putine chestii. Castraveti iar incerc anul asta. In general cade grindina pe ei. Ardei iuti nu am incercat. Morcovul nu creste bine daca nu arat destul de profund. 

 

La noi a aparut azi soarele, daca ar tine, ar fi foarte bine. 

 

Va pup pe toate in grup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A tras ieri o ploaie cu gheata vreo 15 minute, nu mai am castraveti, cel putin 10 fie de rosii sunt rupte de tot , fructe trantite pe jos, via flendurita, plus adancituri in tabla masinii si 2 tuburi sparte la boilerul cu incalzire solara. 

Ma plangeam tatei de gradina si mi-a zis filosofic "agricultura e ca sa muncesti, nu ca sa traiesti din ea". 

post-8889-0-53474300-1717567232_thumb.jpeg

post-8889-0-29347200-1717567306_thumb.jpeg

post-8889-0-53474300-1717567232_thumb.jpeg

post-8889-0-29347200-1717567306_thumb.jpeg

post-8889-0-53474300-1717567232_thumb.jpeg

post-8889-0-29347200-1717567306_thumb.jpeg

post-8889-0-53474300-1717567232_thumb.jpeg

post-8889-0-29347200-1717567306_thumb.jpeg

post-8889-0-53474300-1717567232_thumb.jpeg

post-8889-0-29347200-1717567306_thumb.jpeg

post-8889-0-53474300-1717567232_thumb.jpeg

post-8889-0-29347200-1717567306_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LAura, ce dezastru. Imi pare rau de gradina :(.

Te inteleg cu stresul cu copiii. Eu stresez deja cu 2 ani inainte :(.

M-a socat cand am citit ca acum le medicina se cer chestii care nu sunt in programa. Pe vremea mea ai anatomia aia din scoarta in scoarta, un pic de fizica si un pic de chimie ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcoca, de 2-3 ani la Cluj, Iasi (initial a fost la tg Mures)  se da anatomie dintr-un manual care nu se studiaza in scoala. E un manual tradus dupa o carte folosita in USA in pre med schools. Anul trecut la Iasi si Cluj s-a dat o parte din manual, nu toate capitolele.   La Iasi in decembrie au decis sa includa tot manulul in bibliografie. Sunt peste 600 de pagini si Bianca zice ca difera mult fata de manualul studiat la clasa  (am mai primit ochi dati peste cap ca "anatomia e anatomie, ce poate fi diferit? ce poate fi asa greu?" ) . La Iasi sunt in 3 ore 72 intrebari grila de anatomie si 18 de chimie organica. Se poate alege fizica in loc de chimie. 

La Cluj au ramas cu doar o parte din manualul de anatomie, 25 intrebari de chimie, 35 de biologie in 2 ore de examen. Toate facultatile dau examen in aceeasi zi .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...