Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

vroiam sa scriu zilele trecute ca da, gradinaritul de ocazie nu e de sustinere. Am dat 200e anu atsa pe plante si rasaduri.

 

nimic nu cred ca culeg. cel mai bine mi-a mers cu salata si ceapa anu asta pt ca plouaaaa..ba da, culeg melg. mama cati mai avem. am pus salata pe langa vinete ca pe astea le rod instant. 

 

ploua de rupte acu la dormund, daca va uitati la medi vedeti raurile peste stadion.

la noi e a 3-a zi cu caldura si deja ma sufoc, iei am pus prima oara sandalele. nu le duc lipsa. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io lucrez azi. am avut de ieri de la ora 22 serviciul de Call on si de la 18:00 trebuie sa fiu online. nu am mai avut de ani, din 2018 o lasare productiva si acu suntem precum tantarii. care pica. m-a sunat copilul dupa alt numar si mi-au tremurat picioarele  [alcool]

pana nu spune sefa de proiect ca putem inchide, nu inchide unul, si 3 sapt vom fi on call in afara programului. 

in 26.09 am alta lansare, ca astia schimba in cascada serverele. 

 

cred ca s-a dat un gol ca am auzit zarva pe sus  [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne uitam la meci. Tocmai e 2-0 pt nemti.  Nu pot sa spun  ca tin cu ei, mi se par foarte favorizati de arbitru. 

Multumim, Elkia, de urari. Serviciu cat mai usor si fara incidente. Eu pt melci si limacsi cumpar otrava si pun prin gradina fara nicio remuscare.

Dupa grindina de la inceputul lunii si-a revenit gradina. Am fire de rosii cu fructe mari, ma astept in 2 saptamani sa mancam prima salata de la noi. Zilele astea "ne luptam" cu niste  visine. S-au facut foarte multe,am cules in 2 zile si inca avem treaba. Am impartit la la toti prietenii, am facut prajituri, am pus la congelator ( compot/ dulceata ai mei  nu mananca) , am pus pentru visinata si in final zice sotul ca punem ce mai e la butoi cu zahar sa faca tuica. Ciresele au fost foarte afectate de ploi, din 2 copaci plini am ales un lighenas de cirese bune. Combinate cele ce nu erau ok cu fructele din visinata de anul trecut,cu niste borcane de gem/ dulceturi ce stateau in borcane de mai multi ani,a iesit o tuica foarte buna cu aroma de cirese. Noi nu stiu daca bem 500ml de tuica intr-un an , dar barbatul a avut ocazia sa achizitioneze cazan si face cand are ocazia , pe principiul " nu stii cand ai nevoie".

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu meciurile nah, sa fie acolo. 

io mor de dragul lor cand ii vad cum se aduna la meci. 

 

ma folosesc de orice ocazie cumva sa o invartim altfel. Saptana trecuta am invitat la noi mai multi prieteni romani. 

i-am chemat mai devreme si le-am facut langosi si sarmale. i-am dat dea dura la plecare

 

daca nu erau meciurile, nu avem timp sa ne vedem.

 

copilul mic fuse sapt trecuta la o cortuilala. pana am dus copilul cu bacul peste Rin, m-am intors aveam casa plina. Bun asa. 

 

cel mare l-am mutat vinerea trecuta. si cum avusesem numai organizari dupa nunta in ro,  alte grupe si la unii alte sarmale ca stie toata cladirea ca io fac sarmale bune (le fac numai cu carne de porc, am facut pt un coleg ce nu mananca porc separat cu vita) mi-a fost cam rau. 

 

Luni le-am spus ca nu sunt eligilila si la 10 am plecat si am dormit doua ore dusa. 

 

Am imbatranit fraticule, nu ma mai tin franele. Capul trage dar nu mai merg picioarele astea

 

ach da, am uitat ca am avut si o alergarea cu servicul, in 20.06 nu au fost mult, 5.2 km, dar plouase de dimineata si cu 25 grade mi-a fost cam rau ca io alerg nene parca imi ia cineva pamantul de sub picioare.

 

io alerg constant 7 km uneori 10 in functie cum sa simt la km 3-4. maine e zi de alergat.

 

ieri am fost iarasi la copilul mare, am eliberat  fosta camera complet am zugravit, dat cu mopul, predat cheile, dar am uitat ca tonti sa facem protocol. spun sper sa mearga copilul sa semneze. acu ii am pe amandoi acasa.

 

ieri aveau amandoi invitati, amandoi in gradina. asa ca cel mic a facut in gradina si cel mare acasa. pt ca cel mare jucau niste jocuri.

 

la gradina cred ca ne ingroapa buruienile, ceva de groaza. 

 

 

azi sunt 16 ani de la inmormantarea tatalui meu. joi, am luat niste prajituri si am impartit la colegi. Astia se bucura si la un covrig 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi la cafea. 

Am scris aseara un mesaj care nu stiu unde s-a dus. 

Laura bafta la dublu ! 

Noi vineri am fost la Cluj la un concert cu filarmonica. Foarte fain a fost. O dirijoare italianca si o soprana spaniola. Am descoperit ca majoritatea publicului aveau abonament la spectacole. 

Am plecat mai repede spre Cj, am cautat ptr Ake sandale. I-am luat 2 perechi. 

Dupa spectacol am stat in piata mare la terasa ptr ca era spectacol public cu Tosca. Foarte fain si asta. 

Am ajuns acasa dupa miezul noptii. 

Ieri am iesit cu sora-mea si fetele la shopping si la o pizza. 

Foarte, foarte cald. Si ploua zilnic. Si in Cluj ne-a prins o ploaie torentiala cand mergeam spre sala. Si nu aveam umbrela. 

Azi stam pe-acasa. Lenevim. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Colegiu se face obligatoriu după liceu, pentru a merge la universitate mai departe. Desigur, un profil în funcție de facultatea vizată.

 

ce chestie, in franta e exact invers sistemul. Dupa scoala primara, e colegiu patru ani, dupa care examen de brevet si liceu inca trei ani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi n a fost grozav la oral la bac.

 

Mie asa ciuda  , ca s a pregatit destul de bine, zic eu. I a picat o opera care o stia mai putin(din cele 16 pregatite) . La sfarsit se pun niste intrebari generale, de genul de ce va place acest autor, ?va duceti la teatru? , in ce context s a scris piesa? Etc 

si pe ado il intreaba : ce opere ati mai  citit de Mariveaux? 
I as fi raspuns eu : ‘tema la matematica’, proiectul la germana,’ antrenamentul de la zece seara’ , cam astea. 

Oricum modul de notificare e dupa reforma  [ascuns] , nota conteaza 60% , dupa care se inmulteste cu un anumit procent. Sper ca la scris sa ia mai bine si sa si mareasca nota. 
 

Pana una, alta:

au trecut astia cu flacara olimpica prin oras . Activitati, lume multa, copiii de la club au fost imbracati cu tricouri cu olimpiada.

 

ado s a ales cu un selfie facut cu campioana olimpica de la tokio. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...