Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Bonsoir!

 

In primul rand, felicitari Biancai pentru reusita! Bravo!

Ce an, 2024, nu o sa-l uitati prea curand! Meritati un concediu in doi, sa va relaxati.

 

Laura, eu voi fi la Darabani de joi pana sambata inclusiv. Sambata voi participa la Forumul Oraselor Mici, care va avea loc la Complex Fecioras. Ne putem vedea in pauza de pranz sau dupa 16:30, cand se termina. Noi vom pleca sambata seara, nu mai stam la concert.

Iti trimit mesaj cu nr meu de telefon. Mi-as dori sa ne vedem.

 

Astazi a fost prima mea zi de concediu. In care am lucrat de acasa, cu spor  . Nu m-a deranjat nimeni, am avut chef de munca si am inceput un proiect care se va finaliza in mai 2025.

 

Curatenia e un subiect sensibil pentru mine. Si cea ampla, generala, si cea de zi cu zi. Nu am chef, nu am timp, nu-mi place. Pana in ianuarie 2020 am avut o doamna la curatenie, dar s-a imbolnavit, apoi a venit pandemia si nu am mai chemat-o. Nu facea cine stie ce, dar oricum era mai mult decat nimic. Saptamana trecuta am dus covoarele la curatat, saptamana asta niste cuverturi de pat. Mai golesc dulapurile si arunc lucruri, dar nu este nici pe departe suficient. De varuit nici nu mai zic. Soata e mai rau ca mine, ar pleca la birou cu noaptea in cap decat sa faca curat (in momentul in care scriu acest mesaj il aud spaland vasele  ). Acum ma uit dupa un aspirator vertical, fara fir, ma mint singura ca, daca as avea un aspirator de asta, as fi mai motivata sa fac curatenie. Avand pisica in casa, am un aspirator mic, de mana, cu care dau frecvent pe la praguri si colturi, este eficient pentru par si praf, dar are capacitate mica.

 

Ceromonia de deschidere a olimpiadei mi-a placut mult. Colorata, unica. Cred ca reprezinta Parisul, dar nu Franta. Da, au cam exagerat cu reprezentarea minoritatilor sexuale (am vazut si o fetita la prezentarea de moda?), dar culorile si extravaganta au fost memorabile. Intr-adevar, am citit multe articole/comentarii negative despre deschidere si am inteles stupoarea oamenilor. 

Mi s-a parut ca o vad pe Lady Gaga (am citit ulterior ca era chiar ea), dar nu am inteles de ce a cantat atat de prost. Celine a fost impecabila.

Cred ca orasul arata bine acum, pregatit pentru olimpiada. Ii spuneam fiica-mii: iti amintesti cate santiere erau deschise in zona centrala acum 2 ani, cand am fost noi? Mai ales panourile alea care inconjurau Turnul Eiffel erau deranjante, sper ca acum le-au scos. 

 

Tocmai am ascultat imnul Romaniei. David Popovici  [flo2] .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, nu te amagi degeaba. Chiar si un aspirator bengos ramine un aspirator.   care trebuie tinut de coada si se te plimbi pe picioarele tale prin cotloane cu bestia dupa tine. 

 

(zise cea care a scris pe TO DO list : dat cu aspiratorul)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioana, noi venim la Darabani special pt concert si cum incercam sa il sarbatorim si pe tata sambata, cred ca ajungem dupa 19. Dar sa stii ca eu de cand am inceput sa vin des in Iasi din cauza Biancai ma tot gandesc sa iti propun sa ne vedem la o cafea. Cum tu esti in general foarte discreta, nu am zis nimic pt ca nu am vrut sa inoportunez. Daca sambata nu reusim sa ne intersectam, ramane sa ne vedem in Iasi.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, 

noi avem dayson 11 din decembrie 2019. Pe o casa  fără covoare  e bun dar nu îl recomand altfel . Trage doar când mergi în în fața . Mersul înapoi la asta 11 nu aspiră . La presuri trage greu și pt modulul turbo e gata în 6 minute . 
noi mai aveam un miele, care a ajuns la fii-miu . Și io tot aspirator caut . Dar vreau normal să aspire . Mai căutăm . Încă nu am ajuns la un compromis ca bărbatul caută și cu mop . Asta nu există . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nope, eu raman la parerea mea, sunt destul de batrana sa-mi sustin parerile si fara drame.  [flo2]

 

Intr-o lume in care antisemitismul este scos in afara legii, intr-o tara in care blasfemia contra Coranului a dus la incidente majore si au murit oameni, directorului artistic i se pare ok sa faca o asemenea analogie si apoi sa ne minta in fata ca n-am inteles ideea. Daca ei n-au vazut simbolistica din scena resp e clar ca ei nu sunt la locul potrivit.

Ca nu erau la un balci de cartier. 

Au vrut sa fie public, acum sa-si asume. 

 

Calul ala pe apa a fost fain, dar ma asteptam la mai mult. Sa se lumineze cladirile cand trece pe-acolo macar, jocuri de lumini, ceva. 

Pana si google are doodle-uri mai faine. 

 

Iar momentull Celine Dion exact asta a fost, momentul ei. 

Pacat ca Franta nu are nici un cantaret francez care sa fi vrut sa cante in franceza la deschiderea JO In Paris. 

 

O zi faina sa aveti.  [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma francezii au inventat cabaretul si ( cred, dar poate gresesc) spectacolele burlesti. .

 

[jud]

pe le 1881, când începea la Belle Époque, cu spectacolul pisica neagră . 
Unde la mare ? Niște prieteni s au întors din Varna, prețuri mai mici ca la noi, evident. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, spor la zugrăvit .   [flo2] 

Bravo Popovici , de infarct a fost cursa . 

Noi ne am uitat la judo. E fantastic japonezul Abe, cică face cam tot timpul același procedeu . E imbatabil . Sora lui participă și ea, are un palmares impresionant, dar acum nu s a calificat . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...