Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

Am intrat sa ma plang . Am asa o panica si un stress cu copiii astia si cu examenele lor! 

pai, n ai incotro, trebuie sa te mobilizezi. Trebuie multa pregatire si nervi tari. 

 

sunt situatii cand n ai incotro, al meu, de ex., a avut un  examen oral cu o profa f exigenta, materie grea. Si doi inaintea lui tocmai picasera , grrr. Dupa care iti vine tie randul la examinare. 

pt bia, cel putzin e ca o incalzire, ca medicina e de cursa lunga.  [viki]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura plange-te aici, eu te sustin si intre timp iau notite.  [flo2] 

 

Am si eu un ghimpe, Ale merge iar la olimpiada la franceza, dar se pare ca ar fi ultimul an in care mai are dreptul. Ptr ca nu mai face franceza in programa la liceu, anul asta i se permite ptr ca a facut anul trecut, dar la anul gata.

A trebuit sa facem cerere la inspectorat, catre inspectorul general, catre inspectoarea de franceza, acum se intreaba ce profesor indrumator sa-i dea    [batcap] . Tb sa fim atenti sa o treaca pe liste, ca astia sunt in stare sa o "uite".  [batcap]

Ca profa de franceza de anul trecut a luat 1000ron premiu de la consiliul judetean plus ceva puncte la dosar ptr munca fetei a fost ok. 

 

Si acum ma intreb eu daca o sa poata da a2a limba straina la BAC franceza ? ca dupa regulamentul astora nu prea.  [batcap] Si atunci tb sa fie limba germana, la care este incepatoare 100%, dar cf legilor educatiei pe care profii l-au ignorat cu brio, ea tb sa dea BAC la limba germana.  [batcap] Probabil.  [fri]  [alcool] 

 

Ma rog, om vedea noi atunci ce fi sa fie.  [fri]

 

Mcoca cum a fost la recital ? 

J bafta la recital. 

Otilia ce mai fac fetele ? Ce studiaza studenta ? 

 

Noi am dus chitara la Liceul de Arte sa o foloseasca ei cum vor. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foamea e cel mai bun bucatar 

O sa invete de nevoie, nu impinsa de la spate.

Stai linistita, de foame nu moare, instrinctul de supravietuire va prima  [flo2]  In plus e o fata desteapta. Toti am invatat la vremea noastra, poate unii din pasiune, dar multi dintre noi impinsi de nevoie....

Multa bafta!

Multa putere si gestionarea stresului! Gandeste-te ca anul asta e ultimul cu stres, si apoo gata, stai fara griji multa vreme        Iei vacanta cum s-ar spune...   [:-)))]  E ultimul hop.

Serios vorbind, dupa aceea grijirle vor si mai mici, o sa mai supervizezi si alimentezi....  [flo2]

Ma bucur ca studenta e bine . Cea mai mare frica legata de plecatul fiica'mii de acasa o are barbatul ca va muri odorul de foame. Efectiv, asta e ingrijorarea maxima, ca nu o sa isi faca nimic (ea de altfe nu stie sa gateasca nimic ... si nu o intereseaza, face frate'su si pt ea cand sunt singuri acasa)  si o sa primeasca un telefon ca a fost gasita lesinata de foame pe strada  [:-)))] . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat azi pe la voi- suntem in concediu in Roma si de multe zile aud romaneste pestrada asa ca am zis ca nu am cum sa nu intru sa va salut.

 

Laura, stay strong. Nu am sfaturi decat alergat, ridicat greutati si yoga on repeat. Pe mine ma macina deja stresul cu mr A care e complet aerian, atat de aerian incat uneori sunt convinsa ca nu intra nici la colegiul tehnic... nu face nici un efort sa iasa din lumea lui asa ca nici macar nu are habar ce si-ar dori sa faca( mai sunt 9 luni pana incep aplicatiile !!!!) Sau daca si-ar dori sa faca ceva. In afara de box. Eu nervi sa il vad somand la mine in basement nu am. Jumatatea zice ca pana la urma unde incap 2 incap si 3 tot restul vietii noastre. Asa ca.... work out, yoga, repeat. 

 

Va tin pumnii, sper sa intre copiii unde isi doresc, au muncit mult, trebuie sa intre asa cum spera ei.

 

Big hug

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat azi pe la voi- suntem in concediu in Roma si de multe zile aud romaneste pestrada asa ca am zis ca nu am cum sa nu intru sa va salut.

 

Laura, stay strong. Nu am sfaturi decat alergat, ridicat greutati si yoga on repeat. Pe mine ma macina deja stresul cu mr A care e complet aerian, atat de aerian incat uneori sunt convinsa ca nu intra nici la colegiul tehnic... nu face nici un efort sa iasa din lumea lui asa ca nici macar nu are habar ce si-ar dori sa faca( mai sunt 9 luni pana incep aplicatiile !!!!) Sau daca si-ar dori sa faca ceva. In afara de box. Eu nervi sa il vad somand la mine in basement nu am. Jumatatea zice ca pana la urma unde incap 2 incap si 3 tot restul vietii noastre. Asa ca.... work out, yoga, repeat. 

 

Va tin pumnii, sper sa intre copiii unde isi doresc, au muncit mult, trebuie sa intre asa cum spera ei.

 

Big hug

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani doamnelor!  Sa fim sanatoase, iubite si apreciate!

 

Quarina, vacanta placuta! Tare mi-a placut Roma si imi doresc sa o vizitez din nou intr-o zi. Sa va bucurati de tot ce va ofera orasul! Si fii'miu a ales pragmatic spre ce se indreapta, dar nu e pasionat de domeniu, nu stie de fapt ce ii place si ce i-ar placea sa faca in viata. Sper sa fie ok, pana la urma oricand poti sa inveti altceva, sa iti schimbi directia. 

 

 

Dana, succes Alexandrei la olimpiada!  Da, daca studiaza germana in liceu, aia se pare ca va da si la bac. La ai mei au fost cateva situatii invers, copii ce invatasera germana nu au avut aceasta alternativa in liceu si au luat-o cu franceza care si cum a prins. E o prostie sa dai in gimnaziu posibilitatea sa inveti o limba, apoi de la liceu sa nu ai continuare. 

 

 

 

Multumesc de sustinere! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dana, succes Alexandrei la olimpiada!  Da, daca studiaza germana in liceu, aia se pare ca va da si la bac. La ai mei au fost cateva situatii invers, copii ce invatasera germana nu au avut aceasta alternativa in liceu si au luat-o cu franceza care si cum a prins. E o prostie sa dai in gimnaziu posibilitatea sa inveti o limba, apoi de la liceu sa nu ai continuare. 

 

 

pfui, am cobit  [batcap]

La mine in oras sunt 9 scoli generale de stat si doar la 1 singura se face germana.

In plus profa asta cam tb sa fie in pensie deja. 

Din clasa lui Ale sunt doar 2 fete care stiu germana, restul sunt varza.

Dar are Ale 4 de 10 la germana ? Are !  [batcap]

Asta este, o sa se apuce de invatat ca n-are de ales. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum, limba straina e o proba orala, cu profesorii din liceu, pentru care primesti un calificativ care de fapt nu  influenteaza in nici un fel nota finala . Trebuie facut, sa fie bifat acolo . Eu nu am inteles cum va fi bacalaureatul asta nou la  'shdemii de probe si limbi straine, dar tare cred ca va fi tot asa,  un calificativ care de fapt nu conteaza. 

Si evaluarea nationala e de  nu stiu cati ani in lege ca trebuie organizata cu subiecte interdsciplinare, si din stiinte si din limbi straine . Ai vazut ceva  in acest sens ? Probabil si bac-ul asta nou tot asa de repede se va intampla. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut voua. Cum mai sunteti ? 

Vineri de 8,03 am primit o gramada de ciocolata si am cumparat si praji de la cofetarie. Sambata dimi, printre altele am prajit peste. 

Asa ca, duminica de dimi, m-am trezit cu o criza fiere cum n-am mai avut de mult. Wow, toata ziua am trait cu medicam si oaine prajita. Dar spre seara a trecut. 

Si stiam ca de la cioco se poate intampla asta. 

Azi dimi cand am ajuns la serviciu am descoperit ca am pierdut un cercel. Daca nu-l gasesc pe-acasa e dus de tot. 

So, sapt a inceput in forta.  [batcap]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...