Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand nu mai merge...deloc :(


Recommended Posts

quote:
Originally posted by mariamunteanu
Annablue, cu ce te ajuta el ? La ce fel de ajutor te referi ? Din ce povestesti, ai o viata de cosmar cu un asemenea om. Si ce daca iti stie secretele si punctele slabe ? Fiecare om are punctele lui slabe, nimeni nu-i de stanca, crezi ca n-ai putea sa rezisti ? Si ce secrete pot fi atat de negre incat sa te faca presul lui de sters pe jos ? Ca doar nu ai comis crime sau esti Bin Laden deghizat si te temi sa nu te denunte el. Maria
Maria, ma refer la faptul ca il duce si il aduce pe Adi la/dela gradi, ca in serile in care eu nu pot ajunge acasa (merg la psiholog, stau mai tarziu la serviciu, etc) el sta cu Adi. Sau, mai intervine si il calmeaza pe Adi cand cel mic ma scoate din minti, sau se impune in fata lui cand Adi nu face ce trebuie (Adi ma manipuleaza mai tare si cedez mai des) sau pur si simplu ma ajuta cu Adi in diverse momente. De fapt, e sigurul caz in care nu trebuie sa ma chinui sa il conving (desi uneori ma lupt cu el sa inteleaga ca Adi trebuie tratat intr-un fel sau ingrijit intr-un fel). Cred ca faptul ca se "da" dupa cerintele mele vizavi de Adi (e singurul punct) are legatura tot cu faptul ca asa a vazut el la ai lui, maica-sa se ocupa in totalitate de copii si tatal era lasat in pace vesnic la subiectul asta. Anamaria, mi-e groaza sa o implic pe soacra-mea in asta (dupa evenimentul de care povestisem, cand tocmai asta vroiam sa fac) si nu stiu sincer la ce ma pot astepta... Oricum, nimeni nu stie despre ce se intampla de fapt - in afara de voi, cele de pe forum - pentru ca nu am energia sa tin piept reactiilor (evident negative) sau sfaturilor "de inceput" pentru repararea unor probleme in relatie... Noi am trdcut deja de primele 3 parti de incercari de reparare...si suntem cam pe ultima suta de metri... Deci... Ana Annablue si Adita(1.11.2002) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu sunt de acord cu Maria! Parintii, oricare dintre cei doi, inevitabil vor fi de partea copilului lor ... sunt rarisime cazurile cand nu se intampla asa! Cum spuneam si eu trec tot cam prin aceeas problema, si cuu soacra mea discut doar generalitati, ne vedem din ana in paste, nu vin pe la noi, nu sta cu copilul ... cum as putea sa apelez la ea sa ma ajute sa-mi rezolv problemele cu fi-su![help] Aavand in vedere viata pe care a dis-o ea cu barbata-su, mai mult ca sigur ar zice ca eu sunt nebuna ca vreau mai mult de la al meu! Mi-a zis sotul de dimineatza ca ar trebui sa ma multumesc cu faptul ca se poarta frumos cu mine![xx(] [mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006) [url="http://b2.lilypie.com/lre0p2.png"]Dariuca creste si iar ... creste![/url]
Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa dai mai multe amanunte despre cum anume e relatia voastra, de ce se plange el, vine acasa si incepe sa faca scandal sau cum se intampla neintelegerile astea. Din ce am citit pana acum, eu as zice sa il lasi in pace o vreme. Detaseaza-te sufleteste, renunta la orice asteptare din partea lui, nu ii cere ajutorul in nimic (doar cel care ti-l da de buna voie), considera ca deja sunteti separati si doar sunteti colegi de apartament. Foloseste ce iti da el, adica grija fata de copil si probabil banii pe care ii aduce acasa. In rest nu ii cere sa faca nimic, nu ii cere sa iti dea atentie, tu sa mergi peste tot singura cu copilul, acasa vrea sa discute, bine,nu vrea, bine. S-ar putea ca in timp, 6 luni, 1 an, sa se imbunatateasca situatia. Daca nu, mai vezi atunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariamunteanu
Deci el face cam ce face o bona part-time, in rest mai mult de incurca.
Da, egzact ... Si tot timpul se plange ca el face atatea, ca eu nu ma implic... Ca el plateste toate facturile...ca numai el duce copilul... in conditiile in care numai el are masina si mi se pare normal sa nu il duc prin frig pe Adi numai ca sa stea domnu' cu c... in masina. E drept ca o data pe luna mergem la Cora impreuna sa facem cumparaturi...dar de atatea ori eu ma duc si fac cumparaturi mai mici din piata...si car cu carca... Si pana sa aiba nenea masina de la firma...eu stateam cu Adi si cand el dormea eu caram 7-8 kg pe tramvai din Carrefour Orhideea pana se trezea copilul...etc Si faptul ca tot timpul el vrea sa fie lasat in pace... Hai ca iar m-am enervat... Oricum, la mine problema se pune ca ai mei nu sunt deloc de ajutor. Maica-mea mi-a zis acum mult timp ca "sa nu vin la ea sa-i spun ca divortez si ca raman singura cu copilul" ca ea nu e interesata... Iar implicarea lor in viata lui Adi e mai putin decat sporadica (adica o data max. de doua ori pe luna sa il ducem la ei acasa sa-l vada, ca le e dor de el...). Ana Annablue si Adita(1.11.2002) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a spus ruxij mai inainte. Detaseaza-te, nu-i cere ajutorul, ce mai, ramane doar sa coabitati, fara sa te implici sufleteste. Drept sa spun, si la noi in momentul de fata e o perioada din asta, toate sant pe "capul" meu. El doar iese in weekend cate o ora si jumatate cu copilul afara. Dupa cum vezi, santem mai multe in situatia asta [:(!] Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, eu cred ca mai intai trebuie sa constientizezi 100% ca pe el nu vei reusi sa-l schimbi niciodata. Ba dimpotriva, agresiunea lui, pe care pana acum poate si-a tinut-o cat de cat in frau, va izbucni si mai des si mai puternic de fiecare data. Oamenii care isi neaga conflictele interioare nerezolvate isi gasesc mereu ventile (surogate) in acte de violenta, iar aceste acte de violenta sunt cel mai adesea indreptate asupra celor dragi, acestia fiind la indemana. E bine ca tu mergi la psiholog, acolo inveti printre altele cum sa traiesti constient si nu ca un zombie teleghidat. Ei, din pacate se pare ca la sotul tau ego-ul domneste peste toate si el este prins intr-un cerc vicios in care incearca sa-si demonstreze ca nu are probleme si ca tot el e "seful", in timp ce pumnii tinuti pana acum in buzunare i se incordeaza tot mai mult si risca sa-si piarda complet controlul (fiindca agresiunea latenta si conflictele subconstientului cer rezolvare, ori el nu stie sa le rezolve altfel decat prin izbucniri nervoase, urlete sau "bagat mana in gat" - adica violenta!!). La psiholog presupun ca te-ai familiarizat deja cu termeni gen "regresie", "proiectie" si "transfer". Ei bine, imagineaza-ti ca sotul tau are foarte multe conflicte vechi nerezolvate si nu vede adevarata sursa a problemelor (aflata in copilaria lui). Atunci cand agresiunea izbucneste, el il transfera de pilda inconstient pe tatal lui asupra ta si gata, automat tu esti "dusmanul", el nerealizand ca de fapt problema lui e o problema veche, ca furia lui e o furie veche. Din pacate, asemenea conflicte nu se rezolva cu constientul (rugaciuni, hotarari lucide, rugaminti ale altora etc.), ci se rezolva numai in terapie, scotand la suprafata si constientizand adevaratele conflicte, fiindca tu acum nu esti decat un tap ispasitor care plateste oalele sparte de altcineva in copilaria lui. Psihologul tau ce zice? Daca vrei, da-mi un PM cu o adresa de mail la care iti pot trimite ceva materiale de lectura care te-ar putea ajuta sa vezi mai clar situatia in care te afli. Si nu uita: pe el nu-l poti schimba. Te poti schimba doar tu. Tu decizi care iti sunt prioritatile. Sper ca aceste prioritati sunt: tu si copilul. Multa putere de introspectie si mult curaj iti doresc!
Felicia [gravi] 6+
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
[url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]S-o ajutam pe Sonia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sfat sa-ti dau...insa iti pot povesti cate ceva din partea cealalta, fiindca eu am genul de comportament asemanator cu al sotului tau, din nefericire. Provin din acelasi gen de familie si am momente de furie extrema. Din fericire nu am avut decat doua episoade in 6 ani de cand sunt impreuna cu sotul meu, dar m-au speriat si pe mine la fel ca pe el. Prima data, am spart un set intreg de farfurii (24 buc)fiindca insista sa-l pun intr-un loc si eu vroiam in alta parte. Am trantit cutia de pamant si efectiv am inceput sa sar cu picioarele pe ea. Mi-am revenit imediat, dar raul fusese facut si sotul meu se uita uluit la mine. N-am putut sa explic de ce facusem asa.Pur si simplu asa am simtit. A doua oara, am aruncat dupa el cu un cartof cat un pumn si, slava domnului, ca am nimerit in tocul usii. Atunci s-a speriat. Si eu. De fiecare data, simteam schimbul de replici dintre noi ca o pila care se freaca de mine. Si gesturile mele erau menite sa opreasca asta. Si eu am momente cand refuz sa vorbesc, fiindca mi se pare inutil. Tot ce era de spus s-a spus. Ce sa mai discutam? Daca ar fi dupa unele pareri, sotul meu ar trebui sa divorteze fiindca sunt o persoana violenta. Ei bine, nu sunt. am doar o problema de anger management. Probabil asa este si sotul tau. Din proprie experienta, iti spun ca s-ar putea sa nu raspunda bine la ultimatumuri. Nici eu nu o fac. Mi se pare ca cineva imi impune cu forta, ceea ce nu accept. Altfel trebuie sa te reapropii de el. Iti doresc inteleciune si inspiratie ca sa poti depasi momentul! Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://www.flickr.com/photos/andrath/1202034620/"]Stefan[/url][copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt incapatzanata si o tin p-a mea: cred ca in situatia data, eu as discuta cu ea, mama lui, soacra-mea! sigur, daca problemele ar fi de alta natura, nu m-as duce la ea. dar pt faptul ca sunt decisa sa ma despart de fiu-sau (ioptetic) din cauza ca el se incapataneaza sa fie mojic si violent (din fericire, doar verbal sau, macar, fara sa te fi nimerit vreodata) si refuza sistematic orice incercare de a iesi din impas (ma refer aici, din nou, la psiholog), eu as vorbi cu mama-sa. va tine sau nu partea lui, nu stiu! dar aici e vorba de o famile cu un copil, copil care e al meu si al fiului ei, nepotul sau. nu e vorba cine tine partea cui... nu ma gandeam ca ea sa ii ceara LUI sa renunte la pretentii/ obiceiuri samd, doar sa il convinga ca probabil are nevoie de un psiholog! si ca ar trebui sa incerce sa mearga de cateva ori, asa cum mergi si tu, pt ca altfel va ramane un tata singur... fara copil, din pacate! nu e nici o rusine sa ceri ajutor de la un psiholog, dar din pacate e cumplit de greu sa recunosti ca ai nevoie de ajutorul respectiv!!! tu faci ceva, ai inteles ca ai nevoie de ajutor in 'lupta' asta... e ultimul ceas, daca nu cumva ultimele minute, cand poate sa inteleaga si el, si sa incerce... _________________________ ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] ************************ Pesimistul vede intr-un tunel intunericul; Optimistul vede lumina de la capatul lui; Realistul vede luminile trenului care vine; Mecanicul de locomotiva vede trei idioti pe sine, gata sa-i calce trenul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariamunteanu
Deci el face cam ce face o bona part-time, in rest mai mult de incurca. Maria
daca asta e adevarat... e trist ! dar, la fel de bine, daca poti spune ca doar la atat se rezuma implicarea lui in casnicia voastra, cred ca iti va fi destul de usor sa iei hotararea aia spre care eu nu te pot indrepta. [:D] (glumesc, dar ceea ce spun e adevarat) in aceasta ipoteza, gandeste-te ca in momentul in care o bona incepe sa te deranjeze din varii motive, ii faci simplu si frumos bagajul! si cauti alta... _________________________ ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] ************************ Pesimistul vede intr-un tunel intunericul; Optimistul vede lumina de la capatul lui; Realistul vede luminile trenului care vine; Mecanicul de locomotiva vede trei idioti pe sine, gata sa-i calce trenul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...