Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand nu mai merge...deloc :(


Recommended Posts

s-au discutat cateva chestii... el si-a creat un obicei din a petrece fiecare minut / ora libera, cand este acasa, in fata calculatorului, intr-o lume virtuala. mi se pare ca e modul lui de a se ascunde cu capul in nisip, de a se pune la 'adapost' intr-o carapace. vedeti voi, faptul ca o femeie insista sa rezolve niste probleme pe care el nu prea le vede, dar care in acelasi timp pentru ea sunt din ce in ce mai suparatoare este perceput in mod diferit de EA si EL. EA considera ca e de datoria ei sa comunice cu el, sa caute si sa tot caute solutii pt ceea ce o supara (asta poate si in urma sedintelor la psiholog, care trebuie sa te invete ce sa faci, cum sa faci, si mai ales ca TREBUIE sa faci ceva ca sa rezolvi ceea ce te supara!) EL considera ca poate se straduieste, dar totusi EA simte ca el nu face destul, e tot nemultumita si insistenta si el intelege din asta ca ea il considera incapabil sa fie asa cum doreste ea. daca se aseaza la pc si intra in lumea virtuala a jocului sau, tot ce face si spune sotia nemultumita ii trece asa, pe langa ureche... e instinctul lui de conservare! nu cred ca as zice ca s-a ajuns pana acolo ca ea il cicaleste atat de tare incat el nu mai suporta viata, dar cu siguranta trebuie sa recunoastem ca oricui i-ar fi greu sa traiasca cu cineva care e mai tot timpul nemultumit... solutia pe care o vad eu, dupa tot ce s-a discutat aici, ramane sa incepi sa te detasezi cu adevarat! tu ai spus la un moment dat ca te-ai decis sa te detasezi si ca l-ai anuntat si pe el despre chestia asta. insa dupa mine a te detasa total inseamna sa nu ii mai ceri parerea deloc. sa il anunti, cel mult, despre deciziile pe care le iei, dar nu sa ii ceri parerea! faptul ca ii ceri parerea te arata indecisa, vulnerabila, dependenta de el... sa nu iti mai scape afirmatii de genul 'hai sa nu ne purtam asa...' , 'nu te sacrifica' , etc. rezolva problemele ca si cand el nici nu ar exista! muta-te din patul comun, pt adi explicatia ca tati sforaie foarte tare si tu nu te poti odihni (de ex) va fi suficienta. daca reusiti sa luati masa de seara impreuna, intr-o atmosfera decenta chiar daca nu calda, eu zic ca e suficient. UN TIMP. insa trebuie sa repet ceea ce am mai spus. nu prelungi starea asta prea mult, vezi ce zic si alte fete, dar eu una cred ca 1 an e suficient ca sa iti dai seama ce e de facut in continuare. poate ca vei gasi suficient felul asta de viata, poate ca incet-incet, detasandu-te de problemele pe care le ai acum, vei afla ca de fapt te invarteai doar intr-un cerc vicios, ca poti trai exact asa cum traiesti... poate ca odata ce vor trece presiunile veti regasi incet-incet ceea ce ati pierdut, veti incepe sa va zambiti si sa discutati - mai intai probleme 'indiferente'... sau poate ca nu, poate ca dupa acest timp pe care il vei trai asa, o sa realizezi ca vrei mai mult, ca vrei neaparat afectiune, si comunicare, si sprijin si ajutor! si atata timp ca sotul tau nu poate sa iti satisfaca aceste nevoi, nu mai ramane decat solutia 'aceea'... [bang] ce sa spun, pe mine ma doare aproape ca si cand as trai chiar eu povestea voastra... [q] scuze daca par ca tin partea lui, insa incerc pur si simplu sa intorc problema pe toate fetele! Dumnezeu sa te ajute sa iei decizia cea mai buna pentru tine si copilul tau, pentru ca in primul rand asta conteaza: tu si adi! _________________________ ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] ************************ Pesimistul vede intr-un tunel intunericul; Optimistul vede lumina de la capatul lui; Realistul vede luminile trenului care vine; Mecanicul de locomotiva vede trei idioti pe sine, gata sa-i calce trenul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

annablue, imi pare tare rau pentru tine [q] Ce sa-ti spun, incearca sa eviti discutiile... de exemplu daca el s-a oferit sa stea cu baiatul ca sa poti merge la ziua colegilor, nu mai insista. In rest, ce sa spun, la noi e cam aceeiasi situatie, in sensul ca mai toate cumparaturile din cursul saptamanii le fac eu (insa sambata il trimit cu lista in piata), de copil ma ocup tot eu in fiecare seara, el vine, mananca, se duce la calculator si pe urma se culca. Eu spal, gatesc, strang dupa el, fac curatenie si asa mai departe. M-am obisnuit [:(!] Totusi nu avem discutii in contradictoriu, cand eu propun ceva in general "se executa".. insa nu se implica in nimic de bunavoie. Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by babyblue
eu iti dau un singur sfat: ai grija de sanatatea ta! dc o sa pici pe strada si iti va fi rau, nu un om care te da afara din masina in frig, iti va fi alaturi. categoric nu. cand ti-a fost tie diagnosticata epilepsia?
Da, si eu stiu de ceva timp ca nu ma mai pot baza pe EL...din pacate. Mai exact, tine numai de "cheful" lui sa faca ce trebuie facut si ce revine lui din obligatii. Cat despre genul de suport pe care oricine si-l doreste de la partener, regula e ca daca el considera si are chef sa mi-l dea (daca nu e prea ocupat) il primesc cat de cat. Mi-a facut deja de vreo doua ori figura sa se razbune pe mine si sa ma lase "cu fundu in balta" cu Adi (intr-o zi in care trebuia dus la gradi ca de obicei si eu aveam o intalnire f importanta la serviciu de care el stia si trebuia sa ajung mai devreme, dar EL s-a incapatant sa plece si sa ma lase cu Adi sa-l duc eu pe jos)... Cat despre boala mea, mi-a fost diagnosticata dupa ce am nascut (cand crizele s-au agravat atat de tare ca mi-am dat eu seama ce este si m-am dus la doctor). Intr-un mod foarte ciudat si dureros, ceea ce mi-a adus atata bucurie (faptul ca mi-am dorit f mult un bb) a facut sa imi declanseze aceste crize la un nivel la care sa se impuna medicatie continua si controlul/privarea de anumite libertati. Annablue si Adita(1.11.2002) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si asa, din moment ce iti indeplinesti sarcinile de mama, ai un serviciu care mi se pare bun si ai un aport substantial in menaj, nu vad de ce un judecator i-ar incredinta lui copilul si nu tie in caz de divort. Nu cred asa ceva. Nu sunt medic, dar am convingerea ca starea de tensiune continua in care traiesti contribuie si ea la amplificarea bolii. Ai nevoie de o viata linistita, armonioasa, nu de certuri zilnice si "figurile" pe care ti le face partenerul. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by annablue Pe drum, i-am zis ca maine sunt invitata de colegi undeva ca e ziua de numa doi dintre ei. A sarit in sus ca si el are de mers...i-am zis ca voi vorbi cu ai mei sa gasim o cale sa-l ducem pe Adi la ei...NU si nu...ca nu mai merge el...ca sa ma duc doar eu. Cand i-am zis sa nu se "sacrifice" ca putem rezolva,mi-a raspusn ca nu vrea si sa-l las in pace.
la faza de mai sus, cand a zis ca sta el cu copilul, trebuia sa zici OK, stai tu acuma, data viitoare cand o sa ai tu de mers undeva, stau eu. nu o mai lungi atata, de ce sa nu se "sacrifice" si el? vorba lunga, saracia omului.
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/"]Vladutz[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/"]Bubulina[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/"]Maritza[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ramonika la faza de mai sus, cand a zis ca sta el cu copilul, trebuia sa zici OK, stai tu acuma, data viitoare cand o sa ai tu de mers undeva, stau eu. nu o mai lungi atata, de ce sa nu se "sacrifice" si el? vorba lunga, saracia omului.
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/"]Vladutz[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/"]Bubulina[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/"]Maritza[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/"]Fulgushor[/url][pis]
Asta as fi zis in mod normal, dar "domnul" cand a auzit ca eu am o intalnire, imediat a sarit sa imi spuna ironic ca face el sacrificiul suprem sa renunte el sa mearga...ca vezi-doamne asa se intampla de fiecare data...el se sacrifica... si evident ca reactia mea a fost "lasa ca ne putem descurca sa mergem amandoi si sa nu trebuiasca sa renunte nici unul"...dar el a continuat ca el nu mai are de mers... nicaieri, ca sa ma duc doar eu, etc. Ana Annablue si Adita(1.11.2002) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt noua pe acest forum imi permit sa imi dau si eu cu parerea asupra situatiei tale annablu,sper ca nu te superi. Parerea mea este ca tu iti cauti prea mult vina in ceea ce se intimpla cand defapt vina o poarta sotul tau,din cum spui tu ca se comporta cu tine eu mai degraba trag concluzia ca el are pe altcineva si vede in tine un obstacol,de aceea se descarca pe tine deorece nu te poate parasi ,el isi iubeste copilul si vrea sa ramana langa el,asta cred ca il tine linga tine,poate nu este asa cum spun dar eu asta as crede daca sotul meu ar avea asemenea comportament. Iti doresc toate cele bune si sper intr-un final sa ai o casnicie asa cum iti doresti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by valentinablo
Parerea mea este ca tu iti cauti prea mult vina in ceea ce se intimpla cand defapt vina o poarta sotul tau, din cum spui tu ca se comporta cu tine eu mai degraba trag concluzia ca el are pe altcineva si vede in tine un obstacol, de aceea se descarca pe tine deorece nu te poate parasi, el isi iubeste copilul si vrea sa ramana langa el, asta cred ca il tine linga tine, poate nu este asa cum spun dar eu asta as crede daca sotul meu ar avea asemenea comportament. Iti doresc toate cele bune si sper intr-un final sa ai o casnicie asa cum iti doresti.
nu stiu daca are rost sa presupunem ca are pe altcineva. in afara de persoana in cauza, 'inculpatul', nimeni nu stie care e adevarul, oricum! cert este ca atat timp cat ai o casnicie care scrtzie din toate incheieturile - si asta de multa vreme, din pacate - ALTCINEVA poate sa apara practic, ORICAND. fie ca acest 'altcineva' este o alta femeie, in cazul lui, sau un alt barbat, in cazul ei! problemele trebuie rezolvate cumva, fara sa te complaci in aceasta situatie care deja dureaza de multa vreme! nu cred ca ai nevoie ca situatia sa se complice si mai mult, fie din partea lui, fie din partea ta! _________________________ ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] ************************ Pesimistul vede intr-un tunel intunericul; Optimistul vede lumina de la capatul lui; Realistul vede luminile trenului care vine; Mecanicul de locomotiva vede trei idioti pe sine, gata sa-i calce trenul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De avut nu are decat calculatorul si baietii cu care se joaca jocul ala imputit... Altfel ar fi preocupat de alte chestii (cum sunt barbatii cand au "fluturasi") si ar lipsi mai mult de acasa. Dar, vreau sa va spun ca eu deja am decis ca pana la sfarsitul acestui an va trebui sa imi demonstreze ce vrea cu adevarat. L-am informat mai devreme ca daca pana la 1 ianuarie 2008 nu se duce sa caute ajutor specializat, eu pe 3 ian dau divort... Si chiar daca o sa mor de greu...voi gasi eu o solutie...ca mai bine fara decat cu nervi si cu durere in suflet tot timpul... Nici la serviciu nu ma mai pot concentra ca lumea...plus ca de ieri ma doare cumplit zona aia de la stomac unde se pare ca se numeste duoden (pliul care il face stomacul, in dreapta, oarecum sub coasta) si nu vreau sa dau in ulcer sau altceva din cauza lui... diseara deja m-am decis ca ma voi muta din patul conjugal...chiar daca va fi mai frig (la noi e destul de rece) dar nu mai suport sa stau cu dusmanul... Mai devreme i-am zis ca am rezolvat cu ai mei sa il ia pe Adi de la gradi si sa stea cu el...si vine domnu' si zice "esti nebuna...nu ti-am zis ca eu nu ma duc? lasa ca-l sun eu pe taica-tu sa vorbesc cu el sa nu se mai duca..." Am crezut ca mor... I-am raspuns ca daca vrea sa dam invileag neintelegerile noastre, sa-mi spuna ca s-o facem cum trebuie si sa-i anuntam si pe ai mei si pe ai lui :) Ana Annablue si Adita(1.11.2002) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Annablue,sa nu fie cu suparare,dar te-ai gandit si la varianta"sa existe,sau sa mai existe si altcineva in viata lui??"Ceva nu este in regula,ar cam trebui sa te interesezi si ce face in timpul"lui liber",sa ma ierte D-zeu,dar cu barbatii astia....niciodata nu stii..Am trecut si eu prin asta,si am gasit"problema" prin mesaje.. Multa bafta,si gandeste-te in primul rand la copilul tau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...