Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Guvernul federal oferă subvenții enorme celor mai bogate universități din țară. În anul fiscal 2022, universitățile din Ivy League au primit 1,8 miliarde de dolari pentru costurile generale legate de granturile de cercetare finanțate de guvern. Acest lucru reprezintă 84% din suma totală a subvenției guvernamentale pe care acele universități au primit-o. Pentru fiecare dolar pe care universitățile Ivy League îl primesc pentru cercetare, ele încasează în plus 64 de cenți de la guvern pentru costurile generale. Această finanțare este clar o subvenție, deoarece este aproape în întregime fungibilă și necontabilizată. Guvernul poate să reducă absurditatea, să economisească bani pentru contribuabili și să realoce subvențiile pentru cercetare mai uniform în întreaga țară prin eliminarea și limitarea finanțării costurilor generale pentru universitățile cele mai bogate.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se trag sfori la nivel înalt…. sunt f multe de spus despre abumite facultati care invart bilioane. 

Când se spune ca "se intră gratis" la  facultate in America, nu e chiar așa…cineva , cumva plătește; ori ca e de la donatori care au anumite avantaje ( putini fac din bunatatea sufletului ) ori de la stat, ori guvern din taxele cetatenilor . 

Apropo de donatori, la facultatile  ivy majoritatea sunt evrei, de cand cu conflictul si cuGaza … multi studenti care nu stiu pe ce lume traiesc au inceput cu proteste impotriva  evreilor,  sa vedem ce donatii mai au,  cand evreii incep sa-si retraga fondurile . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guvernul federal oferă subvenții enorme celor mai bogate universități din țară. În anul fiscal 2022, universitățile din Ivy League au primit 1,8 miliarde de dolari pentru costurile generale legate de granturile de cercetare finanțate de guvern. Acest lucru reprezintă 84% din suma totală a subvenției guvernamentale pe care acele universități au primit-o. Pentru fiecare dolar pe care universitățile Ivy League îl primesc pentru cercetare, ele încasează în plus 64 de cenți de la guvern pentru costurile generale. Această finanțare este clar o subvenție, deoarece este aproape în întregime fungibilă și necontabilizată. Guvernul poate să reducă absurditatea, să economisească bani pentru contribuabili și să realoce subvențiile pentru cercetare mai uniform în întreaga țară prin eliminarea și limitarea finanțării costurilor generale pentru universitățile cele mai bogate.

 

Sunt proiecte de cercetare. In universitatile din Ivy League sunt cercetatori excelenti, inclusiv premii Nobel. Si cercetarea are un pret, piar rezultatele sunt si mai pretioase. 

 

Donatiile sunt facute peste 90% de fosti studenti sau de familiile lor, direct sau indirect. 

 

 

Cit despre discriminarea la angajare asta e alt subiect. 

 

Discriminarea positiva se face doar la intrarea la universitate. Profesorii noteaza apoi pe toata lumea la fel si nu are asteptari mai mici de la unii. DIn fericire. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 si eu cred la fel. 

 

 

Asa e , Michele, discriminarea sta bat-o vina . 

 

Daca ne aducem bine aminte , pana in anii '60-'70 exista segregare rasiala in scoli si peste tot in societatea americana.

 

Cem mai relevant exemplu mi s-a parut filmul " HIDDEN FIGURES"  in care o femeie angajata la nasa avea masa unde isi tinea cana de cafea separat de cea a barbatilor albi iar toaleta pentru persoanele de culoare era la o distanta considerabila de birou. Urmariti filmul ca sa putem intelege de ce se fac aceste " discrimininari pozitive"

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e , Michele, discriminarea sta bat-o vina . 

 

Daca ne aducem bine aminte , pana in anii '60-'70 exista segregare rasiala in scoli si peste tot in societatea americana.

 

Cem mai relevant exemplu mi s-a parut filmul " HIDDEN FIGURES"  in care o femeie angajata la nasa avea masa unde isi tinea cana de cafea separat de cea a barbatilor albi iar toaleta pentru persoanele de culoare era la o distanta considerabila de birou. Urmariti filmul ca sa putem intelege de ce se fac aceste " discrimininari pozitive"

in UK n-a fost segregare rasiala in scoli, iar in secolul 21 copiii au aceleasi oportunitati in scoli, cu toate astea negrii au locuri separate la universitate. De ce asiaticii n-au locuri separate? indienii sau chinezii? Eu daca as fi neagra as fi foarte suparata sa vad ca rasa mea nu poate concura la egalitate cu toate celelalate rase. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stim amandoua ca nu exista asta .

Exista burse speciale pentru studenti de anumite etnii/ bame , dar se primesc dupa ce studentii  au depasit procesul de admitere.

Stormzy plateste burse pentru studenti de culoare care provin din medii dezavantajate de la Oxbridge  dar nu el stabileste cine merge acolo, studentii se inscriu in program dupa ce au fost admisi.Si mai sunt si altii care fac la fel , si organizatii. Se numeste mobilitate sociala si egalitate de sanse

Dar de cei privilegiati care sunt la scoli private , scoli care nu platesc nici o taxa pentru ca au statut de caritate , ce spui

 

E posibil ca la nivel individul sa existe astfe de experiente dar nu inseamna ca sunt o regula

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in UK n-a fost segregare rasiala in scoli, iar in secolul 21 copiii au aceleasi oportunitati in scoli, cu toate astea negrii au locuri separate la universitate. De ce asiaticii n-au locuri separate? indienii sau chinezii? Eu daca as fi neagra as fi foarte suparata sa vad ca rasa mea nu poate concura la egalitate cu toate celelalate rase. 

Absolutely not, cunosc multi din tot acest spectru care au fost respinsi desi aveau un profil perfect, grade, voluntariat, work experience,etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stim amandoua ca nu exista asta .

Exista burse speciale pentru studenti de anumite etnii/ bame , dar se primesc dupa ce studentii  au depasit procesul de admitere.

Stormzy plateste burse pentru studenti de culoare care provin din medii dezavantajate de la Oxbridge  dar nu el stabileste cine merge acolo, studentii se inscriu in program dupa ce au fost admisi.Si mai sunt si altii care fac la fel , si organizatii. Se numeste mobilitate sociala si egalitate de sanse

Dar de cei privilegiati care sunt la scoli private , scoli care nu platesc nici o taxa pentru ca au statut de caritate , ce spui

 

E posibil ca la nivel individul sa existe astfe de experiente dar nu inseamna ca sunt o regula

Ce anume nu exista?

 

Fiu-miu a mers la scoala privata platita de noi, 2 emigranti ce au muncit pe brinci sa-l tina acolo. Unde e privilegiu? toata lumea are acces la scoli private, doar ca unii prefera sa isi cheltuie venitul pe masini scumpe, case mari, vacante scumpe, droguri, gambling etc. Noi ne-am cheltuit venitul pe educatia copilului. Unde e privilegiu ala de care vorbesti? N-am primit de la statul britanic nici un sfant in 24 de ani de cind sintem aici, in schimb am platit taxe pe toti porii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...