Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

50% e infiorator de mult , asta arata cat de elitiste sunt aceste universitati si cat de greu e pentru un student care nu face parte din elita sa fie acceptata.

mi-am sters mesajul de aseara pentru ca nu as vrea sa fie in discutie un caz anume dar eu zic ca e un lucru bun ca Letitia a pus aceste date 

De aceea  nu vad mirarea si indignarea cand copii din anumite categorii defavorizate sun admisi la universitati 

Sint unviersitati private, sint in business sa faca bani. Apoi au cheltuieli mari, profesorii cei mai buni sint platiti cu bani multi, dotarile de ultima ora sint scumpe. Eu sint impresionata de cit de multi au sprijin material sa urmeze aceste universitati, care iti dau un start fantastic pe piata muncii. Credeam ca numai milionarii au acces, dar uite ca si muritorii de rind sint primiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da , Letitia,asa e , de asta spuneam ca Pentru F sunt norocosi cei de la universitae ca o au si nu invers.

Dar pentru asta e nevoie de cineva care sa iti spuna ca poti, sa te incurajeze, sa se trezeasca in weekend cand altii dorm pentru a ajunge la clasele de sport sau alte activitati.

dar foarte multi copii nu au acest privilegiu desi isi doresc sa invete, aici cred ca acele programe  " de segregare  :)))sunt f bune pentru ca le da acel start

 

 

Din ce stii tu, ati trecut prin facultate, sunt si la noi grants si scholarships?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da , Letitia,asa e , de asta spuneam ca Pentru F sunt norocosi cei de la universitae ca o au si nu invers.

Dar pentru asta e nevoie de cineva care sa iti spuna ca poti, sa te incurajeze, sa se trezeasca in weekend cand altii dorm pentru a ajunge la clasele de sport sau alte activitati.

dar foarte multi copii nu au acest privilegiu desi isi doresc sa invete, aici cred ca acele programe  " de segregare  :)))sunt f bune pentru ca le da acel start

 

 

Din ce stii tu, ati trecut prin facultate, sunt si la noi granturi ?

Deci e un privilegiu sa ai parinti responsabili? Poti fi un parinte sarac si foarte responsabil sau unul foarte bogat si complet iresponsabil, responsabilitatea nu tine de bogatie.

 

Asa e, sint foarte bine venite aceste programe, si sper ca recipientii sint alesi pe merit nu pe culoarea pielii, sex, religie, orientare sexuala, gender, etc.

 

Am inteles ca sint granturi si la noi in conditii foarte speciale, eu nu cunosc pe nimeni care sa fi primit granturi. Toti insa primesc imprumut de la stat pe termen lung.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint unviersitati private, sint in business sa faca bani. Apoi au cheltuieli mari, profesorii cei mai buni sint platiti cu bani multi, dotarile de ultima ora sint scumpe. Eu sint impresionata de cit de multi au sprijin material sa urmeze aceste universitati, care iti dau un start fantastic pe piata muncii. Credeam ca numai milionarii au acces, dar uite ca si muritorii de rind sint primiti.

 

 

 

Nu sunt d acord complet cu asertiunea. :)

E drept ca sunt private, deci au nevoie de fonduri ca sa poata functiona, sustine cercetarea si pastra prestigiul, insa nu neaparat sa 'faca bani'. Se cauta se ramina cumva in echilibru financiar, sa poata face investitii. Au toate un comitet de administratie pentru a lua decizii de investitii, volum de taxe, numar de studenti, profile si diplome, recrutare de profesori. 

Banii acestor universitati private sunt din taxe (doar o parte), donatii (o foarte mare parte) si proiecte de cercetare. 

 

Pe de alta parte, salariile din US nu sunt comparabile cu alte meleaguri, atit pentru cei cu diplome, cit si pentru profesori. Parintii care pot plati, platesc. candidatii sunt selectoinati pe baza de rezultate si curiculum (inclusiv activitati extrascolare, sport, etc). Locuri fara taxe sunt foarte putine si rezervate pentru copiii exceptionali care merita. 

 

Profesia parintilor si veniturile lor sunt cerute pentri cei care postuleaza pentru burse si asta mi se pare normal. 

 

Cit despre discriminarea pozitiva, asta se face explicit in unele locuri in functie de politica institutiei de cel pitin 35 de ani. Cum sunt independente financiar, fiecare face ce vrea si e normal.  Gasesc ca e foarte util pentru dezvoltarea societatii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt d acord complet cu asertiunea. :)

E drept ca sunt private, deci au nevoie de fonduri ca sa poata functiona, sustine cercetarea si pastra prestigiul, insa nu neaparat sa 'faca bani'. Se cauta se ramina cumva in echilibru financiar, sa poata face investitii. Au toate un comitet de administratie pentru a lua decizii de investitii, volum de taxe, numar de studenti, profile si diplome, recrutare de profesori. 

Banii acestor universitati private sunt din taxe (doar o parte), donatii (o foarte mare parte) si proiecte de cercetare. 

 

Pe de alta parte, salariile din US nu sunt comparabile cu alte meleaguri, atit pentru cei cu diplome, cit si pentru profesori. Parintii care pot plati, platesc. candidatii sunt selectoinati pe baza de rezultate si curiculum (inclusiv activitati extrascolare, sport, etc). Locuri fara taxe sunt foarte putine si rezervate pentru copiii exceptionali care merita. 

 

Profesia parintilor si veniturile lor sunt cerute pentri cei care postuleaza pentru burse si asta mi se pare normal. 

 

Cit despre discriminarea pozitiva, asta se face explicit in unele locuri in functie de politica institutiei de cel pitin 35 de ani. Cum sunt independente financiar, fiecare face ce vrea si e normal.  Gasesc ca e foarte util pentru dezvoltarea societatii. 

Era cu sensul ca nu-s caritati, cheltuielile sint mari, something's gotta give.

 

Discriminarea e discriminare, n-are nimic pozitiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era cu sensul ca nu-s caritati, cheltuielile sint mari, something's gotta give.

 

Discriminarea e discriminare, n-are nimic pozitiv.

 

 

Cred ca ar trebui sa ne uitam un pic imprejur. Bursele sunt o forma de discriminare positiva. O procent de locuri pentru fete in cursul de ingineri ar fi alta forma. Discriminarea positiva nu e tot timpul afisata, insa se face. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa ne uitam un pic imprejur. Bursele sunt o forma de discriminare positiva. O procent de locuri pentru fete in cursul de ingineri ar fi alta forma. Discriminarea positiva nu e tot timpul afisata, insa se face. 

Nu dacă sint date pe merit și nu pe alte criterii. Eu nu cred ca un rău se rectifica cu un alt rău,de aia cred ca discriminarea “pozitivă” e un mare BS.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...