Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Securitatea e una, la ce ora vii acasa si cit stai la sport e alta. 

 

Copiii trebuie sa devina independenti si reponsabili. Nu scriu din carti sau din auzite, am trei, unul a terminat deja studiile si iese la toate orele posibile de la spital. Nu ma vad bine uitindu-ma pe o aplicatie sa vad pe fiecare pe unde este. E drept ca, daca fiica-mea sta la scoala pina la 10 sa-si faca lucrarile si cind se intoarce la ea acasa, imi da telefon pe drum si stam de vorba ca sa-i tin de urit. Nu cred ca are vreun rost / avantaj / beneficiu sa stau pe capul lor non-stop. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mi-am sters mesajul, tocami pt ca ma gandeam ca poate fi interpretat gresit

 Incerc sa inteleg cum vedeti voi lucrurile, tocmai pt ca incerc sa ma pregatesc pt ce vine. Si sigur ca voi fi si eu ingrijorata si voi sta cu gandul la ce fac, daca sunt bine, dar as vrea sa aiba si libertate si incredere in ei, sa fie responsabili pt viata si actiunile lor, fara sa fiu eu mama-elicopter. 

Dar cine te pune sa fii mama elicopter? poti sa ii urmaresti in tacere, sau poti sa nu ii urmaresti deloc, dar app-ul ala nu strica niciodata. Nu stii ce iti rezerva viata. Evident ca cine nu vrea sa-l instaleze, nu-l instalteaza, nu prea ma intereseaza ce fac altii. Noua ne foloseste, insa niciodata nu i-am dat telefon sa-l cert unde a fost, cind a ajuns acasa, sau alte chestii de astea. Poate de asta nu si-a dezactivat contul, ca nu l-am deranjat niciodata cu observatii.

 

De curind a fost in presa un caz cu un tinar de 18 ani, student in anul 1, care a disparut fara urma, cind a iesti noaptea tirziu dintr-un club. Ma gindeam ca daca ar fi avut acest app l-ar fi gasit demult. Asa cine stie prin ce santz zace saracul si parintii/politia se dau de ceasul mortii sa-l gaseasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

De curind a fost in presa un caz cu un tinar de 18 ani, student in anul 1, care a disparut fara urma, cind a iesti noaptea tirziu dintr-un club. Ma gindeam ca daca ar fi avut acest app l-ar fi gasit demult. Asa cine stie prin ce santz zace saracul si parintii/politia se dau de ceasul mortii sa-l gaseasca.

 

Si fara app daca teefonul e activ politia te gaseste 1 2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca eu am copii mai mici, deci sunt la 100% cu Laura si cu Mik. Nu stiu cum o sa fiu mai tarziu dar .... imi doresc sa aiba viata de student frumoasa pe care am avut-o eu fara sa ma chitaie mama ca am venit la 5 de la chef.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca eu am copii mai mici, deci sunt la 100% cu Laura si cu Mik. Nu stiu cum o sa fiu mai tarziu dar .... imi doresc sa aiba viata de student frumoasa pe care am avut-o eu fara sa ma chitaie mama ca am venit la 5 de la chef.

asta depinde de tine daca te poti abtine sa o chitai sau nu. App-ul nu are nici o legatura cu asta. Oricum, poti face ca Mik, speri sa te sune pe la 10 seara ca sa-i tii de urit in timp ce merge spre casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si fara app daca teefonul e activ politia te gaseste 1 2

Da, dar stiu ca dureaza citeva zile pina obtine politia aceste informatii, de la compania de telefonie  plus am inteles ca app=ul are mai detaliat traseul pe unde a fost persoana, etc. In fine, sper sa nu am niciodata nevoie de astfel de informatii,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, bine ca ai scris, ma gandeam ca numai eu nu am instalat nici un app de urmarire pe telefoane , God forbid. si merge singura la scoala de la 11 ani( local) si de la 16 ani cu trenul
A mea a avut o colega care avea camere peste tot in casa , si in dormitorul ei. Saraca fata era ingrozita.
Am auzit de multi care au camere in casa , mai ales in living si la intrare.
Colega mea are trei copii, cel mai mare 19 , ii urmareste pe toti pe telefon

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, politia afla ff rapid toate astea. O fata a lipsit de la ora de balet. Profesoara suna parintii, parintii nu dau de ea, alerteaza politia, gratie telefonului politia o gaseste cateva ora mai tarziu in apartamentul unui vecin ... moarta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, politia afla ff rapid toate astea. O fata a lipsit de la ora de balet. Profesoara suna parintii, parintii nu dau de ea, alerteaza politia, gratie telefonului politia o gaseste cateva ora mai tarziu in apartamentul unui vecin ... moarta.


Era colega cu fie-mea la balet. cretinul de vecin a omorat-o ca se certase cu mama fetei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu, politia afla ff rapid toate astea. O fata a lipsit de la ora de balet. Profesoara suna parintii, parintii nu dau de ea, alerteaza politia, gratie telefonului politia o gaseste cateva ora mai tarziu in apartamentul unui vecin ... moarta.

Era colega cu fie-mea la balet. cretinul de vecin a omorat-o ca se certase cu mama fetei.

 

Poate la voi, la noi se misca mai greoi, poate si din cauza ca au de "investigat" "crimele" online, savirsite de utilizatorii de social media! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...