Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

X

Ioana, mie imi pare rau ca ai sters mesajul, dar ma bucur ca am apucat sa il citesc. Mi se pare ca ai o atitudine foarte echilibrata de bun simt. 

 

Poate ca e o prostie ce zic, dar probabil sa ai/sa cresti si o fata te echilibreaza un pic mai mult. Sa fii mama doar de baieti poate fi bulversant ( si vorbesc din proprie experienta, ma uit la reactiile si trairile mele fata de fii'miu comparativ cu fiica'mea, care pare din alt film, desi sunt gemeni) . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, mie imi pare rau ca ai sters mesajul, dar ma bucur ca am apucat sa il citesc. Mi se pare ca ai o atitudine foarte echilibrata de bun simt. 

 

Poate ca e o prostie ce zic, dar probabil sa ai/sa cresti si o fata te echilibreaza un pic mai mult. Sa fii mama doar de baieti poate fi bulversant ( si vorbesc din proprie experienta, ma uit la reactiile si trairile mele fata de fii'miu comparativ cu fiica'mea, care pare din alt film, desi sunt gemeni) . 

Cu ce sens? Poti da niste exemple? Mie mi se pare mult mai greu sa ai fete, daca ar fi trebuit sa am 10 copii, as fi ales daca si fi putut sa fie toti baieti. Mai ales cu social media si preasiunea ei, pe care fetele o percep mult mai mult decit baietii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit acu în urmă . 
noi nu am instalat App de urmărire . 
mai mei au plecat în oraș la școală în clasa 5-a. Aveau 10 ani și nu mi- a fost mereu ușor ( de ex în 2015 cu toți azilanții din Siria ) dar am instruit copilul . 
 

al meu după 9 luni de trai cu alți 3 colegi și-a pierdut închiriat singur , o mansardă la o bătrânică . Sunt curioasă ce bube are locuința ca e ieftină dar el singur a văzut - o , a semnat contractul a dat preaviz la actuala . Vedem în iunie . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu , crescand intr-o casa doar cu fete aveam impresia ca e mai usor sa cresti baieti, ca in lume sunt mai multe pericole pentru fete, ca trebuie sa stai cu ochii pe ele ca pe butelie. Cel putin de cand au intrat in adolescenta, mi s-a dovedit ca tocmai baietii sunt mai vulnerabili emotional, mai sensibili la influentele gastii de prieteni, cu mai putina incredere in ei, mai putin comunicativi (nu iti spun ce au si nu ii pot ajuta cu nimic) , ceva mai comozi si nepasatori legat de scoala, de multe ori habar nu au ce vor de viata si in ce directie sa o ia.  Fetele sunt insa mai cu picioarele pe pamant, mai ambitioase si mai muncitoare, de multe ori au mai multa incredre in ele si nu se iau dupa cum bate vantul, vorbesc mai usor si povestindu-ti de la ultima barfa la ce probleme si ganduri au se descarca si iti dau si tie posibilitatea sa vezi mai bine ce e in capul lor, sa le dai un sfat, sa le ajuti cand au nevoie. Mi se par mai mature si mai putin "snowflakes" emtional. 

 

Si nu trag concluziile astea numai vazandu-i pe ai mei, ci si cunoscand multi tineri /adolescent din generatia lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, 

cum ai descris fetele așa e asta mare al meu . 
 

Bine, bine mai face boacăne , ca asta e el artist dar comunică fantastic de bine . Ms suna sa îmi pove ce a mai făcut și egal ce îi spun știu ca nu se da de gol ca uneori ma întreb care- i adultul dintre noi doi . 
 

Cs o concluzie : nu are legătură ca- i fata sau băiat  ( io am crescut cu 3 frați mai mari ) 

Dar da, ai dreptate ca și băieții sunt sensibili 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza sigur personalitatea fiecaruia, etc, insa studiile stintifice nu fac decit sa imi confirme teoria ca e mai greu cu fete decit cu baieti, in general vorbind.

 

The study reveals that almost a quarter of teenage girls exhibit depressive symptoms. Data from NHS Digital, which examines the proportion of antidepressants prescribed to teenagers between 13 and 17 years old, shows that three-quarters of all antidepressants for this age group are prescribed to girls.

 

Eating disorders are one of the most common manifestations of mental health problems, and are in some cases closely related to depression. A year-by-year breakdown of hospital admissions for eating disorders indicates that, while eating disorders in both boys and girls are on the rise, more than 90% of teens admitted to the hospital for treatment are girls.

Two of the most common methods of self-harm are poisoning and cutting. Self-poisoning victims are about five times as likely to be girls, and the number of girls hospitalised for cutting themselves has quadrupled over the course of a decade.

 

In schimb baietii sint in fata fetelor la suicid, asta apropo de ce zicea Laura ca baietii tin in ei, nu isi exprima sentimentele, sint greu de "citit". 

 

Although self-harm, depression, and other mental health problems are more commonly reported and identified in girls, suicide rates are far higher among boys. This data is consistent with research on differences found between men and women in methods used to commit suicide, the influence of alcohol, and other social or cultural factors.

 

https://www.theguardian.com/society/2017/sep/23/mental-health-data-shows-stark-difference-between-girls-and-boys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...