Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Săptămâna asta a terminat și anul ăsta școlar și mâine se duce taică-sau să-l ia. 
Nu-mi vine să cred ca a mai trecut un an . Wow … zboară timpul . 
Am făcut curat , aranjat camera, biroul, organizat frigiderul … abia aștept să vină .

Cu el sunt mult mai ocupată dar sunt ușurată când îl vad când il știu acasă 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 4 weeks later...

Si era mai bine sa stea cu alti 4-5 persoane necunoscute in aceeasi camera? Cum e in Romania in unele camine? Eu nu cred.

 

Acum cum e? si-a facut prieteni? S-a obisnuit? E bucuroasa de drumul ales? Cred ca ti-a fost greu stiind-o intro tara staina.

 

Da , clar e mai bine asa .

Acum e bine , s-a obisnuit , e foarte multumita si chiar observ ca isi doreste sa ramana definitiv acolo.

A inceput cursurile de olandeza , fiind intr-un oras mai mic Maastricht ii place ca ajunge la facultate in doar cateva minute pe bicicleta in conditiile in care in Bucuresti facea 3 ore dus- intors pana la liceu cu autobuzul scolar.

Abia astept 9 iulie,data la care vine in vacanta .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna, îți mulțumesc.

Mă bucur ca ai povestit si  tu cum te-ai simțit. E groaznic când spun ca nu le place sau sunt triști și nu au prieteni . 

cum e acum ? 

 

La ea era si o problema de neadaptare la facultatea aleasa .

Initial intrase la biomedicina si in doar cateva saptamani , cand a inceput practica si-a dat seama ca de fapt nu ii place deloc laboratorul , nu ii face placere sa faca analize ale DNA ului si cate si mai cate + au venit primele examene , la care de multe ori tocea materia pentru ca nu intelegea fizica si undeva in semestrul 2 cand a inceput sa studieze dreptul medical - si-a dat seama ce mult ii place si atunci a aplicat la facultatea de drept.

A fost admisa foarte usor pentru ca avea note mari la bacalaureat si baremul de admitere era cu mult mai mic decat la medicina.

Eu am fost foarte fericita pentru ea pentru ca stiu ca dreptul ii vine manusa la abiltatile ei de comunicare, sinteza si analIza .

Tatal, medic de profesie , a inghitit mai greu situatia,mai ales ca a rumegat 2 ani de zile ideea ca fata nu vrea la medicina si a acceptat sa incerce biomedicina - dupa multe negocieri.

Oricum ma bucura intreaga situatie pentru ca am simtit ca prin alegerea ei, face ceea ce isi doreste ea,si nu tatal .

Vreau sa spun ca anul acesta universitar i-a priit , e mereu vesela,fericita , in comparatie cu anul trecut in care era foarte abatuta .

Cei care au copii din aceeasi generatie, 2004, Maimute,mai exact in zodiacul chinezesc,chiar daca nu sunteti fana zodiacurilor ,probabil v-ati dat seama ca copiii sunt experti in arta manipularii si disimularii.

Foarte inteligente, stiu sa isi joace cartile foarte bine in favoarea binelui lor personal si ea fiind si Balanta, ascunde foarte bine trairile interioare pentru a nu rani pe cineva.

Eu , deja de cand s-a nascut i-am facut astrograma,numerograma - o cunosc teoretic mai bine,decat ea insasi asa ca mereu am ghidat-o ca sa nu se piarda in avalansa trairilor contradictorii specifice unui semn de aer.

Culmea culmilor , nu e interesata de spiritualitate,ezoteric deloc deci nu o intereseaza deloc ce spune horoscopul,astrele,nu o intereseaza numerele de destin, nimic din ceea ce ma pasioneaza pe mine,ceea ce , e foarte bine, in final,fiecaruia ii place altceva .

Iarasi m-am lungit pe langa subiect, de asta nici nu prea intru , ca din doua minute se fac 20-30

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L

 

Da , clar e mai bine asa .

Acum e bine , s-a obisnuit , e foarte multumita si chiar observ ca isi doreste sa ramana definitiv acolo.

A inceput cursurile de olandeza , fiind intr-un oras mai mic Maastricht ii place ca ajunge la facultate in doar cateva minute pe bicicleta in conditiile in care in Bucuresti facea 3 ore dus- intors pana la liceu cu autobuzul scolar.

Abia astept 9 iulie,data la care vine in vacanta .

Luna ma bucur ca si-a gasit drumul si ca e fericita. Mai stiu citeva cazuri in care tatal si-a impus vointa la alegera facultatii si dupa primul an copiii au renuntat si au inceput altceva. E mai bine sa pierzi doar un an si apoi sa faci ce iti place, decit sa termini o facultate care nu iti place si de-abia dupa aia sa faci ce iti doresti. Mult succes in continuare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna mult succes si sa iasa un avocat bun.

Si eu zic la fel, ca ei trebuie să-și aleagă drumul dar în același timp sunt și mulți adolescenți care aleg facultăți fără viitor si apoi sunt înglodați în datorii.

Cel mai bine când nu sunt siguri,  e sa stea un an sau să se înscrie la colegiu sau post liceală ( aici sunt gratis ) cum se numește .
si soțul meu a fost afectat ca William nu a ales ingineria…. dar asta e …s-a obișnuit în timp. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...