Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Nu am mai avut nervi sa ii iau si masina si sa-l stiu pe drumuri. Orasul e f aglomerat, multi merg beti si drogati pe acolo ...etc

 

Colegul lui de camera in urma cu 6 luni a plecat beat de la o petrecere, a intrat cu masina intr-un stilp , a facut-o praf.

Noroc ca nu a omorit pe nimeni, ca nu ava pe nimeni in masina si nici el nu a patit nimic.

A stat 1 sau 2 zile la sectie ori dezalcolizare nu mai stiu, dar a venit taica-su avocat si l-a scos a aranjat cumva treburile.

Nu stiu daca nu cumva peste cateva luni la proces nu o sa-i ia permisul pt 3 ani...ii ramine in record nu stiu citi ani, creste asigurarea imens.

A fost un exemplu f bun pt William sa vada ce inseamna o decizie idioata.

pericolul e ca se suie cu unul ca asta de care povestesti aici la volan! Mie imi e mai frica de asemenea situatii decit ca al meu e la volan. Eu i-as luat masina daca as fi ca tine, dar tu stii mai bine care e situatia,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ai voștri în ce an sunt, ce studiază, ce planuri au de viitor ? 

Al meu e in anul 2 la doctorat.Lucreaza la universitate ca cercetator si are grija de studentii la master. 

 

Chiar ca gindeam ca-s complet atipica, fiindca n-am suferit deloc de anxietati de despartire. Ma bucur sa vad ca si Antonia e ca mine. Faptul ca sintem doar la 2 ore de unviersitate cred ca a ajutat. Si al meu a fost bolnav de 2 ori si am fost la el imediat. Inclusiv cind s-a declarat lockdown in covid. Ar fi fost groaznic sa fim la vreo 7 ore distanta. Noi am cuparat apartamentul in care locuieste. La noi e o investitie. Dupa ce termina studiile, il inchieriem. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai voștri în ce an sunt, ce studiază, ce planuri au de viitor ? 

Al meu e in anul 2 la doctorat.Lucreaza la universitate ca cercetator si are grija de studentii la master. 

 

Chiar ma gindeam ca-s complet atipica, fiindca n-am suferit deloc de anxietati de despartire. Ma bucur sa vad ca si Antonia e ca mine. Faptul ca sintem doar la 2 ore de unviersitate cred ca a ajutat. Si al meu a fost bolnav de 2 ori si am fost la el imediat. Inclusiv cind s-a declarat lockdown in covid. Ar fi fost groaznic sa fim la vreo 7 ore distanta. Noi am cuparat apartamentul in care locuieste. La noi e o investitie. Dupa ce termina studiile, il inchieriem. 

 

Planuri de viitor, zice ca vrea sa lucreze in industria farmaceutica, nu ramine in invatamintul universitar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am vrut sa citez si nu merge
Oare sunt singura de aici care a avut o contributie minima in acest proces de aplicare la Universitate. Pentru ca mie mi se pare sistemul de aici extrem de usor si aplicand la 5 univ copiiiau posibilitatea sa aleaga ce li se potriveste mai bine.

Dupa gcse , cand fac tranzitia spre 6th form , parintii nu prea mai au importanta in ceea ce fac copiii lor la scoala, deciziile importante sunt luate de ei. Eu nu am avut sedinta cu parintii in ultimii 2 ani, nici nu mi s-a explicat nimic despre procesul de aplicare, despre examene, despre nimic. Marele avantaj e ca scoala are incredere ca studentii sunt capabili sa faca asta fara ajutorul parintilor

 

forumul a inceput sa faca figuri :)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

La noi, in Franta, a fost/este mai simplu: fata noastra a inceput acum 3 ani un Bachelor of Science in cadrul Ecole Polytechnique din Paris, in limba engleza. Va termina cei 3 ani in iunie, va urma master undeva.Nivel f inalt, greu la inceput, en venind dintr-un mic oras de provincie din sudul Frantei. Studenti geniali dar pana la urma a tinut ritmul. 

Parisul este la 650 Km (6.5 ore de condus) de orasul nostru deci nu vine prea des acasa. 

Am platit 12500 euros/an taxa de scolarizare, 550 euros/luna cazarea in campus si 500 euros/luna pentru cheltuieli lunare. E un mare avantaj sa locuiasca in campus pentru ca nu pierde timp cu transportul.

Cazarea e in campus, f bine, apartament cu 4 camere (4 fete), fiecare camera cu dus si WC, bucatarie comuna. La pranz mananca in resturantul campusului, ieftin (4-5 euros/masa), dimineata si seara mananca in camera. 

Au avut o gramada de activitati si petreceri organizare in campus, f frumos organizate, cu alcool dar, sper, fara droguri. Oricum fata noastra nu bea, nu fumeaza...

Pentru ea este o perioada f frumoasa, se bucura de fiecare clipa chiar daca e greu.

 

Nu am suferit de separare, nici noi, nici ea. Chiar mi-ar fi parut rau sa ramana in orasul nostru pentru studii superioara si sa nu guste din libertatea si frumusetea vietii de student in campus.

 

Acum aplica la Master in computer science. Este deja acceptata la o universitate din Suedia, deci urmeaza alta aventura.

 

E asa de frumos sa ii vedem cum evolueaza!!!

 

 

Felicitari, Ecole Polytechnique are o reputatie ce trece oceanul! excelenta realizare, si mult succes la master inainte!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa citez si nu merge

Oare sunt singura de aici care a avut o contributie minima in acest proces de aplicare la Universitate. Pentru ca mie mi se pare sistemul de aici extrem de usor si aplicand la 5 univ copiiiau posibilitatea sa aleaga ce li se potriveste mai bine.

 

Dupa gcse , cand fac tranzitia spre 6th form , parintii nu prea mai au importanta in ceea ce fac copiii lor la scoala, deciziile importante sunt luate de ei. Eu nu am avut sedinta cu parintii in ultimii 2 ani, nici nu mi s-a explicat nimic despre procesul de aplicare, despre examene, despre nimic. Marele avantaj e ca scoala are incredere ca studentii sunt capabili sa faca asta fara ajutorul parintilor

 

forumul a inceput sa faca figuri :)))

 

Collins, ma bucur pt voi ca aveti asa un sistem. sa il folositi sanatosi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mr t. e student inginerie, anul 1 comun. din anul 2 incep specializarile (computers, civil, environmental, electronic, mechanical, mechatronics ... you name it). singurul plan de viitor la ora asta e sa se lamureasca ce specializare vrea, intre mechatronics si civil. 

 

Sa va povestesc un pic depre cum e organizat anul universitar la noi

 

3 terms: sept-dec, Jan- apr si summer term, mai-august. Primele 2 terms sunt perioade academice clasice, adica studiu. toata structura de plati, cazare, suport studenti etc e orientata spre astea 8 luni. deci in general cand vorbim de taxele de an scolar sau camin, vorbim de cele 8 luni toamna/ iarna. Termul de vara poate fi folosit ca pauza de la invatzat de tot (vacanta, sau multi studenti lucreaza diverse joburi sa isi adune bani pt la anul) sau poate fi co-op term. Asta inseamna ca lucreaza printr-un program special pus la cale de universitate si care conteaza in acelasi timp ca experienta de lucru sau credit. 

 

Nu inseamna ca toti studentii care aplica la co-op si primesc un job. programele astea sunt extrem de competitive si exista o legatura directa de multe pri intre cat e de puternic programul de co-op, renumele universitatii si posibilitati post universitare.

 

Cine opteaza sa studieze in cele 4 luni de vara are de platit taxe in plus, la fel cazare si masa.

 

engineering, cazare si masa la camin 2 terms + manuale = ~35,000 / 2 terms. Zic aproximativ, fiindac exista diferente (o plaja de max 2,000 +/- in functie de manuale, dac agasesti sa le iei second hand, daca reusesti sa te absoli de anumite taxe, de structura de baza a costurilor - mici diferenta intre universitati.

 

De ex la noi taxa scolara a fost 12, 000 pt cele 8 luni, la ca care s-a adaugat o pagina de extra fees (nu glumesc scrisa marunt) - orice de la asigurare medicala (e obligatoriu sa o platesti si apoi sa demonstrezi ca ai alta asigurare medicala in linii asemenatoare si abia apoi poti aplica pt un refund, care e un labirint intreg. Spre deosebire de sistemul de care vorbeste Collins, daca e sa compar, sistemul asigurarilor medicale studentesti e conceput in asa fel incat sa nu poti sa il navighezi decat cu nervi de otel si o rabdare nelimitata).

 

exemplu de alte extra fees (nu glumesc):donatii voluntare generale (! ha! de parca poti sca de ele) - donatii la tot soiul de fonduri speciale, abonament de autobuz, fie ai nevoie au ba, fondul pt siguranta in transport public, fondul de sporturi si recreatie, fondul pt suport academic, fond de sanatate si wellness (care nu stim ce e, e in plus de asigurarile medicale), contributie la fondul marching band (???) , contributii la gazeta studentilor, radioul studentilor, contributioi pt fondul de suport al studentilor indigeni, contributie pt patrula campusului, contributii in suportul echitatii (nu stim de echitate), inca 4 linii de contributii de health and welness!!!!, contributii pt servicii pentru studentii internationali (!!!! WFT?????), activitati si evenimente si la sftasit o linie maaare si lata pt ALTE contributii :)))

 

astea aduca cam 2,500- 3,000 in plus pe cele 8 luni, peste taxele de scolarizare, camin, masa. 

 

peste toate astea, trebuie cumparate manuale - Text books. care costa intre cateva 10 de dolari (o subscriptie la un web site cu materiale) la 550 $ (atata a fost cel mai scump manual pe care l-am platit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...