Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Merci Qarina, la voi e asa complicat?

 

 

Teoretic, nu e complicat. daca ai un copil care stie cat de cat ce vrea si nu are pretentii la o universitate de top, e simplu. Din clasa a 11-a copilul isi alege anumite materii (sunt grupate pe streams) care streams sunt concepute sa te duca spre un domeniu sau altul. nu poti, de ex, sa incepi cu stream de engineering si sa te astepti ca in cl a 12-a sa aplici la science. ca in stream de engineering nu e inclusa biologia, care e obligatorie ca sa poti sa aplici la science.

 

acu, presupunem ca avem un copil care in general stie ce vrea, isi alege materiile corect (exista guidance counsellors in scoli), NU se razgandeste, obtine note decente - 80-90% si nu are pretentii de o universitate de top.

 

procesul e demarat prin deschiderea unui cont intr-un sistem provincial de aplicatii la inceputul clasei a 12a. Scolile trimit notele din clasa a 11 si a 12 (pe masura ce inchei materiile). exista 3 etape de evaluare de catre universtitati: early admission, first round second round. Early admission daca li se pare ca ai avut note fantastice in cl a 11a, iti fac oferta si pun conditie sa mentii un anume nivel de note in clasa a 12. in realitate, in poricare etapa te incadrezi, ai conditie sa mentii anumite note.

 

Apoi undeva la inceputul verii studentul norocos alege din nr de oferte de ii place mai mult, (in sistemul acela unic), la restul le da decline si gata. Apoi incep niste procese direct cu institutia (platesti, rezervi camin, alegi cursuri orar etc).

 

daca ai un copil care nu a ales bine cursurile, nu are note suficient de bune sau vrea sa se razgandeasca, exista posibilitatea sa faca un an 13 si eventual sa isi ia asa cursurile/ notele necesare. insa sistemul asta e cu un picior in groapa, a fost aproape eliminat, i-au mai dat viatza in ultimii ani din cauza de covid si tot talmes balmes educational de atunci.

 

dificultatea adevarata incepe daca vrei o universitate de top si/ sau vrei sa aplici pt scholarships.

 

Dupa ce aplici prin sistemul unic, fiecare universitate care se respecta vine cu un sistem propriu, 2-3 conturi aditionale de managed, cu un puhoi de cerinte aditionale, care mai de care, si fiecare in format propriu. Activitati extracuriculate (oficial nu exista guidance, dar depinde de trend. o activitate clasica, gen cadet, lifeguard, sa participi in consiliul scolii nu duc acceasi greutate ca de exemplu sa fii implicat in activitati care sa promoveze diversitatea sexuala sau perfoanele defavorizate.). dar bineinteles nimeni nu stie asta cand se gandeste la ce activitati extracuriculare sa isi aleaga, dat fiindca sunt asa dependente de trend.

 

Activitatile extracuriculare trebuie sa acopere o gama suficient de larga cat sa demonstreze ca studentul e "a well rounded person" care nu are interese singulare. Adica, vrei sa dai la inginerie, musai sa demonstrezi prin activitatile extra ca ai leadership preocupations.

 

Alte requirements:

 

- participari la tot soiul de concursuri (matematica, logica, coding) in cazul nostru

 

- tot soiul de formulare online de aplicat pt scholarship (din nou aici conteaza de extracuriculare ai, cat de sarac si nefericit esti, daca esti prima generatie la facultate, daca esti femeie, sexually diverse sau vreo minoritate vizibila (ghinionul cel mai mare e sa fii white male, din familie stabila social si economic si sa ai parinti cu studii superioare). Prinzi max an automatic entrance schiolarship pe baza de note, undeva in medie la $ 1500/ an. daca ai note 10 pe linie si ceva din problemel;e din lista de mai sus, poti sa speri la full tuition paid . In general sunt 1-3 max scholarships pe an de genul asta la unis la care am plicat noi.

 

- scrisori/ formulare de auto-prezentare. de ce trebuie TU sa fii admis, sau sa primesti scholarship. in varii-formate. de la scrie o scrisoare de o pagina, pana la "convinge-ne in 150 de cuvinte" ca you're the one in 100 that we should admit/ select and none other.

 

- scrisori de recomandare. de la fosti teachers, employers, persoane pe care le-ai impresional in activitatile extracuriculare etc

 

- interviuri 

 

Precum am spus, fiecare universitate cere cele de mai sus in forma, combinatia, importanta pe care le auto-determina si au termene diferite de concluzionat.

 

Si dat fiindca e totul asa competitiv, se aplica in medie la 5-6 universitati intr-o combinate din categoria 1 si 2

 

 

acum ajut pe cineva sa navigheze/ organizeze un copil spre arhitectura. Acolo peste toate, au de submis portofoiul artistic. 5-6 universitati in Ontario, fiecare cu cerinte proprii despre ce inseamna portofoliu, ce componenta tb sa aiba, in ce format tb submis, ce scrisori de recomandare tb sa il acompanieze....

 

 

Zi-mi tu daca e greu sau usor de navigat vs sistemul vostru :D eu recunosc ca a ajutat mult la cantitatea mea de par alb.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Qarina mult noroc lui Mr. T., ingineria e un field f bun. Sotul meu a fost tare dezamagit ca William nu a vrut sa urmeze acest domeniu, desi e f bun la matematica si design...

 

Asa e si la noi cu taxele la facultate, m-am pomenit in primul semestru cu lista de extra fees, uniunea studentilor, asigurare medicala(desi e trecut si pe a noastra), etc..etc.

la manuale parca $200 a fost cel mai scump.

 

Cat despre intrarea la facultate, eu chiar am inceput sa albesc din clasa 10. Mi-a luat luni de zile sa invat cam care e treaba.

La fel e si la noi, cu medii, activitati extra, clase...etc etc...atitea cerinte la copiii astia parca ar aplica toti laNASA. 

 

La fel sunt si la noi criteriile, cerintele si ghinionul il au baietii, albi, clasa mijlocie cu parinti cu educatie si cu job,ei sunt trecuti din start la sfarsitul listei. De asta nici nu speram sa fie acceptat la facultatile f bune, apoi ca a fost acceptat a fost un miracol.

 

A mai primit cateva oferte de la facultati private si din alte state dar nu am vrut sa ne incurcam, cu promisiuni de scholarships, cu drumuri prin aeroporturi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Al meu e in anul 2 la doctorat.Lucreaza la universitate ca cercetator si are grija de studentii la master. 

 

Chiar ma gindeam ca-s complet atipica, fiindca n-am suferit deloc de anxietati de despartire. Ma bucur sa vad ca si Antonia e ca mine. Faptul ca sintem doar la 2 ore de unviersitate cred ca a ajutat. Si al meu a fost bolnav de 2 ori si am fost la el imediat. Inclusiv cind s-a declarat lockdown in covid. Ar fi fost groaznic sa fim la vreo 7 ore distanta. Noi am cuparat apartamentul in care locuieste. La noi e o investitie. Dupa ce termina studiile, il inchieriem. 

 

Planuri de viitor, zice ca vrea sa lucreze in industria farmaceutica, nu ramine in invatamintul universitar.

 

Bravo! E cu adevarat remarcabil ce face...wow!

La noi cei din industra farmaceutica castiga extraordinar de bine...cate sute de mii /an.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa citez si nu merge

Oare sunt singura de aici care a avut o contributie minima in acest proces de aplicare la Universitate. Pentru ca mie mi se pare sistemul de aici extrem de usor si aplicand la 5 univ copiiiau posibilitatea sa aleaga ce li se potriveste mai bine.

 

Dupa gcse , cand fac tranzitia spre 6th form , parintii nu prea mai au importanta in ceea ce fac copiii lor la scoala, deciziile importante sunt luate de ei. Eu nu am avut sedinta cu parintii in ultimii 2 ani, nici nu mi s-a explicat nimic despre procesul de aplicare, despre examene, despre nimic. Marele avantaj e ca scoala are incredere ca studentii sunt capabili sa faca asta fara ajutorul parintilor

 

forumul a inceput sa faca figuri :)))

Collins, la voi nu se plateste facultatea? Parinti nu se implica sa stie ce cheltuiala vor avea de dus, ori studentii isi duc singuri cheltuielile?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

La noi, in Franta, a fost/este mai simplu: fata noastra a inceput acum 3 ani un Bachelor of Science in cadrul Ecole Polytechnique din Paris, in limba engleza. Va termina cei 3 ani in iunie, va urma master undeva.Nivel f inalt, greu la inceput, en venind dintr-un mic oras de provincie din sudul Frantei. Studenti geniali dar pana la urma a tinut ritmul. 

 

 

Acum aplica la Master in computer science. Este deja acceptata la o universitate din Suedia, deci urmeaza alta aventura.

 

E asa de frumos sa ii vedem cum evolueaza!!!

Felicitari fetei! Aici BS in Computer science e f greu de obtinut mai ales in 3 aniFata vecinilor (e de-o data cu William) e la computer science si invata pe rupte, dar ii e ff greu sa tina ritmul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

.

 

Cat despre intrarea la facultate, eu chiar am inceput sa albesc din clasa 10. Mi-a luat luni de zile sa invat cam care e treaba.

 

 

 

 

 

 

Scuzati-mi ignoranta, sa inveti despre ce?

 

LE,taxa de studii e  £9250/an , plus se adauga aproximativ £10000 pentru cazare , mancare si celelalte .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fii-miu va termina anul acesta facultatea. Bucuresti, Politehnica. Vreo 6 ore cu trenul - distanta fata de casa - in realitate cam 8 ore petrece pe drum, de acasa pana la camin, ca nu a existat sa nu aiba trenul intarziere.

Facultatea i-a placut, orasul ba (aglomeratia, oamenii, mirosul). Dupa ce a stat 4 luni in Franta cu o bursa Erasmus, i-a fost clar ce isi doreste - sa faca masterul in strainatate. Asa ca si-a depus cateva dosare la facultati din Franta si Danemarca. Parca si un dosar in Olanda. Asteapta raspunsurile. A ales facultati cu taxa mica sau zero, noi ii vom plati cazarea si masa cat timp studiaza.

Din punct de vedere academic, nu a avut probleme. Nu ne sperie, nici pe noi, nici pe el (cu atat mai mult) ca trebuie sa invete din greu. Face fata cu relativa usurinta. Inclusiv in Franta a obtinut rezultate bune, astfel incat, atunci cand a avut nevoie de recomadari de la profesorii de acolo pentru dosarul de master, le-a primit fara probleme. 

In ce priveste partea administrativa... a inceput facultatea in toamna 2020. A stat la un camin privat, cel putin pentru a avea camera cu baie proprie. In toti cei 4 ani a continuat tot la camin privat, cu bucatarie pe etaj. Si-a mai gatit cate ceva, si-a mai cumparat. Sincer, nu m-a preocupat foarte mult partea asta - ce mananca - in fond e student si n-ar fi rau sa traiasca si el mai studenteste, nu ca la mama acasa. Daca nu acum, atunci cand? Are bani de mancare, are si bursa, nu-i ramane decat sa se descurce. Ii place sa manace proaspat, nu-i plac caserolele plimbate pe drumuri, asa ca pachetele sunt excluse.

Desprinderea de acasa, in toamna anului 2020, a fost destul de grea, recunosc. Mai ales in contextul sanitar, cu valurile pandemice... Cam o saptamana mi-a fost rau fizic, dupa aceea mi-am revenit  . E drept, a ajutat si faptul ca mai am un copil acasa care are grija sa nu ma lase sa ma plictisesc.

Multi dintre colegii lui de an vor sa ramana in Bucuresti dupa incheierea studiilor. Deci e chestie de perceptie si de acomodare individuala. Nu-i vorba ca nu-i plac orasele mari (la Paris, dupa o saptamana, se simtea ca pestele in apa), nu-i place capitala noastra.

Pe ansamblu, am tratat toti aceasta perioada ca pe ceva firesc, un drum al maturizarii prin care toti trebuie sa trecem. Fiica-mea abia asteapta sa plece de acasa, la facultate. Avem numai mai putin de 5 mari universitati in orasul nostru, dar ambii mei copii vor sa-si traiasca studentia liberi, cu toate neplacerile/dificultatile inerente unui inceput de drum.

 

Cand ma gandesc cum a fost studentia mea, in anii '90, fara sprijin si bani putini, ma gandesc ca ei sunt, totusi, norocosi, avand multe experiente de calatorie si de viata inainte de a incepe facultatea. In plus, m-am autoeducat sa fiu genul de parinte mai detasat, cu procupari si interese proprii, le-am permis intotdeauna sa se desprinda atat cat au ei chef, fara sa-i sufoc. Chiar daca asta ma costa si acum multe fire de par alb  [fri].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...